Ja naftas cena saruks zem 40 ASV dolāru atzīmes, Krievijas Centrālajai bankai var nākties mainīt savus likmes samazināšanas plānus, raksta Business Insider.

«Ja situācija ārvalstu valūtu tirgū mainās, un naftas cena sarūk līdz 40 dolāriem barelu, un svārstoties starp 40 un 45 dolāru atzīmi, centrālajai bankai nāksies apstādināt likmes samazināšanas procesu,» norāda Kremļa ekonomikas pārstāvis Andrejs Belosovs.

Šajā gadā banka likmes ir samazinājusi jau piecas reizes. Pēdējā reizē – augusta sākumā – likme tika samazināta mazākā apmērā nekā gaidīja tirgus dalībnieki, ņemot vērā vājo rubļa kursu un zemākas naftas cenas. Banka paziņoja, ka ir gatava turpināt mazināt likmes, signalizējot par potenciālo turpmāku centrālās bankas stratēģijas gaitu.

Tirgus analītiķi gan norāda, ka banka sāks ļoti cieši vērot rubļa turpmāko kustību. «Centrālās bankas pārstāvji nākotnē lēmumu par likmju samazināšanu lielā mērā pieņems, vērojot valūtas kursa izmaiņas,» uzskata Capital Economics analītiķe Liza Jermolenko.

Tas gan nenozīmē, ka bankai lēmums apstādināt likmju samazināšanu būs viegls lēmums, ņemot vērā vājo ekonomikas stāvokli. «No vienas puses, recesija un ārkārtīgi stingrie kredītu nosacījumi runā par labu likmju samazināšanai,» saka L. Jermolenko. «Tomēr, no otras puses raugoties, likmes samazināšana brīdī, kad rublis strauji krītas, var izraisīt tālāku kritumu, radot inflācijas un finanšu stabilitātes risku,» viņa piebilst.

Pirmdien rubļa vērtība pret dolāru saruka līdz sešu mēnešu zemākajam līmenim un patlaban ir pie 65,7 rubļu par dolāru atzīmes. Kopš šā gada augstākā punkta sasniegšanas maija vidū tā vērtība ir samazinājusies par 25%.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra