Ražošana

Negaidīti aug papīrmalkas cenas

Māris Ķirsons [email protected], 22.07.2004

Jaunākais izdevums

Valsts a/s Latvijas valsts meži struktūrvienības «Apaļkoksnes piegādes« direktors Andris Balodis atzīst, ka visbūtiskākais vidējās svērtās cenas pieaugums ir egles papīrmalkai no 18.32 Ls/m3 šā gada I pusgada izsolē līdz 24.13 Ls/m3 II pusgadā, nedaudz mazāks ir priedes un bērza papīrmalkai. Viens no iemesliem, pēc A. Baloža teiktā, ir celulozes cenu kāpums pasaules tirgū, kas sev līdzi velk arī pieprasījumu pēc celulozes izejvielas — papīrmalkas (arī šķeldas) — , proti, pēc egles papīrmalkas un tās iegādes cenām. Kā vēl viens būtisks faktors papīrmalkas cenas kāpumā tiek minēts jaunu konkurentu piedalīšanās papīrmalkas izsolē. Tāpat netiek izslēgta iespēja, ka Skandināvijā ir palielinājušas celulozes ražotņu jaudas, kuru noslogošanai ir vajadzīga papīrmalka, kā arī citi faktori, piemēram, kādas problēmas ar papīrmalkas piegādēm no koksnes resursiem bagātās Krievijas vai arī papīrmalkas piegāžu samazināšanās kādu iemeslu dēļ pašās celulozes ražotņu mītnes zemēs. Turklāt pašlaik vairākās valstīs arī Latvijā zāģē apaļkoksni, sākot ar 8 cm diametru, tādējādi šādas sīkkoksnes pārstrādātāji konkurē ar celulozes ražotājiem apaļkoksnes iepirkšanā un papīrmalkas pircēji spiesti maksāt vairāk. Tiesa, tievkoksnes baļķu cenas izsolē ir bijušas augstākas par papīrmalkas cenām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Latviju pametis viens no lielākajiem papīrmalkas iepircējiem - Somijas koncerns UPM

Vēsma Lēvalde, Māris Ķirsons, 18.02.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rūkot pieprasījumam pēc papīrmalkas Skandināvijā, Baltiju pamet viens no lielākajiem pircējiem UPM; glābj citi tirgi .

Par to liecina DB veiktā lielāko papīrmalkas eksportētāju aptauja. Teju vai visi respondenti norāda, ka papīrmalkas eksportu un cenu ietekmē pieprasījums pēc šī resursa Skandināvijas valstu celulozes rūpnīcās, kā arī tā patēriņš pašmāju tirgū. Latvijā sekmīgi darbojas SIA Kronospan Riga plātņu rūpnīca, kas «apēd» daļu no papīrmalkas, kura agrāk lielākoties tika eksportēta un pārstrādāta kādā ārvalstu celulozes ražotnē. Ekspluatācijā ir nodotas vairākas biomasas energostacijas, kuras gadā patērēs ievērojamu apjomu dedzināmās koksnes, kas nozīmē, ka pieprasījums pēc šīs izejvielas tikai pieaugs. Tomēr, neraugoties uz to, pēc vairāku aptaujāto domām, Latvijā ir vieta vēl vienam kokrūpniekam – papīrmalkas patērētājam plātņu ražošanā. Vai šāda ideja arī materializēsies, rādīs laiks, jo tās izveidei ir vajadzīgi ievērojami kapitālieguldījumi – vairāk nekā 100 milj. eiro. Ir vēl viens reālāks mazvērtīgās koksnes izmantošanas 30 milj. eiro projekts, ko varētu īstenot Fortum – bioeļļas ražošanu no šķeldas (zariem, celmiem utt.), vēl jo vairāk, ja pirmos piecus gadus ES varētu segt pat tās ražošanas izmaksas (DB, 17.01.2014.)

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Izsmels papīrmalku

Māris Ķirsons, [email protected], 7084410, 22.05.2007

SIA Bolderaja Ltd. valdes priekšsēdētājs Rišards Slotvinskis sola, ka daļa nepieciešamo skujkoku izejvielu tiks iepirkta kaimiņvalstīs.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, DB

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

140 milj. eiro vērtajā jaunajā plātņu (OSB) ražotnē gadā plāno saražot 0.3 milj. m3 šo plātņu, bet divos gados apjoms pieaugs līdz 0.5 milj. m3.

"Pirmā OSB plātne Latvijā tiks salīmēta šā gada jūlija vidū, kamēr šobrīd nobeigumam tuvojas celtniecība un vēl tiek gaidītas pēdējo iekārtu piegādes," skaidro SIA Bolderaja Ltd valdes priekšsēdētājs Rišards Slotvinskis.

Viņš norāda, ka pašlaik jaunbūvē rosās ap 350 strādājošo, kas ir daudz vairāk nekā kopumā strādā SIA Bolderaja Ltd. Jau šobrīd darbam jaunajā ražotnē ir pieņemti un apmācīti 45 strādājošie - pamatā dažādu iekārtu operatori. Trīs maiņu nepārtrauktā režīmā ražotne strādās visu laiku, un divu gadu laikā tās jauda tika palielināta līdz 0.5 milj. m3 OSB plātņu gadā. "Tādējādi tā līdzās Jihlavā (Čehijā) jau esošajai OSB plātņu ražotnei būs lielākā visā Austrumeiropā," uzsver R. Slotvinskis. Saražotā produkcija vairāk nekā 90 % apmērā tiks eksportēta, izmantojot autotransportu - Lietuvu, Igauniju, dzelzceļu - Krieviju un Baltkrieviju un jūras transportu - uz vecajām ES dalībvalstīm. Tirgū šādas plātnes ir ļoti pieprasītas, jo pircēji, ar kuriem jau noslēgti līgumi, nemitīgi taujājot, kad varēs no ražotnes Latvijā saņemt produkciju, atklāj R. Slotvinskis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Enerģētiskās koksnes cenas novembrī piedzīvo kritumu, tomēr, tuvojoties aukstākiem ziemas mēnešiem Latvijā, vidējās gaisa temperatūras iespaidā pieprasījums uz brīdi var pastiprināties.

Skujkoku un bērza papīrmalka, līdzīgi kā enerģētiskā koksne, pirms cenas stabilizēšanās jeb “jaunā normālā” met kūleni un pazeminās. Tāpat novembrī pazeminājās arī skujkoku zāģbaļķu cenas, kas tiešā veidā atkarīgas no pieprasījuma, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" apkopotā informācija.

Enerģētiskās koksnes un papīrmalkas cenu krituma rezultātā izsoļu platformā šobrīd apzināti tiek samazināts pārdošanas apjoms atsevišķām koku sugām. Tas tiek darīts ņemot vērā pieprasījuma nenoteiktību un neskaidro tuvākās nākotnes situāciju. Tiek pieļauta varbūtība, ka cenas varētu sasniegt stabilitāti nākamā gada pirmajos mēnešos, kad pircēju un līdz ar to – pārdevēju interese varētu būt prognozējamāka.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2022. gada sākumā koksnes tirgū bija vērojams cenu kāpums visos sortimentos salīdzinājumā ar 2021. gadu. Pieprasījums gada pirmajos ceturkšņos bija panikas un neziņas vadīts, bet gada nogalē situācija normalizējās, decembrī cenām lēnām stabilizējoties atbilstoši pieprasījumam.

Vislielāko kāpumu piedzīvoja enerģētiskā koksne, piemēram, apses malkas cena gada laikā kāpa par 125 %, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

2022. gadā koksnes cenas un pieprasījumu virzīja ekonomiskā un politiskā situācija, kas radīja neziņu par enerģētiskās koksnes pieejamību nākotnē. Skatot 2022. gada 1. ceturkšņa koksnes cenas, kad sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju vēl nebija stājušās spēkā, bija novērojams pieprasījuma pieaugums. Savukārt, karš Ukrainā un tam sekojošās sankcijas uzjundīja jaunu pieprasījuma mutuli, kā rezultātā Eiropā un Skandināvijā sākās neparasti augsta enerģētiskās koksnes un papīrmalkas iepirkšana. Noieta tirgi kļuva neprognozējami un pieprasījums bija panikas un neziņas vadīts. Nepieciešamība pēc koksnes veicināja mežistrādes pakalpojumu cenas pieaugumu. Nozarē bija vērojams speciālistu trūkums, kas pagājušajā gadā bija izteikti sāpīgs aspekts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvniecības apjomu kritums būtiski samazinājis nepieciešamību pēc būvniecības materiāliem Baltijas jūras reģionā, un līdz ar to arī pieprasījums pēc dažāda veida kokrūpniecības produkcijas piedzīvojis lejupslīdi.

Rezultātā jūnijā Latvijā koksnes tirgū turpinājās cenu kritums visos tirgus segmentos. Jūnijā egles un priedes tievā zāģbaļķa vidējā cena samazinājās par apmēram 5 %, kas skaidrojams ar šo sugu papīrmalkas cenas kritumu. Bērza finierkluču un taras cena jūnijā piedzīvoja straujāku kritumu kā maijā, attiecīgi samazinoties par 5 % un 10 %. Tajā pašā laikā arī bērza papīrmalkas cena samazinājās no 65,00 eiro par kubikmetru līdz 58,00 eiro par kubikmetru, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Vispārēja aktivitātes samazināšanās būvniecības nozarē vērojama jau kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, kad būtiski samazinājās atsevišķu būvmateriālu pieejamība. Pēcāk inflācijas pieaugums sadārdzināja būvniecībā cenas, tādējādi samazinot arī tās aktivitāti. Tāpat arī Eiropas Centrālās bankas procentu likmju pieauguma dēļ ir grūtāk piesaistīt finansiālos līdzekļus nekustamā īpašuma iegādei, un, kamēr nenoteiktība procentu likmju celšanā nemazināsies, joprojām tiks veikti mazāk nekustamo īpašumu darījumu, kas arī negatīvi ietekmē būvniecības nozari. Lai arī mazāk, taču joprojām būvniecības bremzēšanos privātajā sektorā izraisa arī sabiedrības pārliecības trūkums par nākotni, ko pastiprina joprojām ilgstošais Krievijas iebrukums Ukrainā. Šie apstākļi ietekmē ne tikai atsevišķu koksnes tirgus segmentu, bet gan visu kokrūpniecības nozari kopumā, un cenas turpina kristies visiem koksnes sortimentiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Papīrmalkas cenas kāpj debesīs

Māris Ķirsons [email protected], 28.12.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējā gada laikā papīrmalkas cenas ir būtiski kāpušas valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži apaļo kokmateriālu izsolēs, kam ir vairāki iemesli, kuru cēloņi meklējami celulozes rūpnīcu mītnes valstīs. 2005. gada I pusgada un šā gada II pusgada valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži apaļo kokmateriālu izsoļu rezultāti rāda, ka apses papīrmalkas cena pieaugusi par 33 %, bērza — par 29.5 %, skujkou kopumā — par 20 % un egles — par 16.7 %. «Šāds cenu kāpums ir vairāku faktoru savstarpējās mijiedarbības rezultāts,» secina valsts a/s Latvijas valsts meži struktūrvienības «Apaļkoksnes piegādes» direktors Andris Balodis. Viņš atzīst, ka gada visbūtiskākais vidējās svērtās cenas pieaugums ir egles papīrmalkai no 18.32 Ls/m3 šā gada I pusgada izsolē līdz 24.13 Ls/m3 II pusgadā un 2005. gada I pusgadā jau sasniedz 28.17 Ls/m3 — pieaugums 53.8 % apmērā, vēl iesapidīgāks kāpums ir bērza papīrmalkai — par 63.2 %, nedaudz mazāks ir aspes papīrmalkai — par 50.8 %. Viens no iemesliem, pēc A. Baloža teiktā, ir celulozes cenu kāpums pasaules tirgū, kas sev līdzi velk arī pieprasījumu pēc celulozes izejvielas — papīrmalkas (arī šķeldas) , proti, pēc egles papīrmalkas un tās iegādes cenām. Kā vēl viens būtisks faktors papīrmalkas cenas kāpumā tiek minēts jaunu konkurentu piedalīšanās papīrmalkas izsolē — SIA Nela Wood, SIA Sodra Latvia, UPM – Kymmene Forest. A. Balodis arī neizslēdz iespēju, ka Skandināvijā ir palielinājušās celulozes ražotņu jaudas, kuru noslogošanai ir vajadzīga papīrmalka, kā arī citi faktori, piemēram, kādas problēmas ar papīrmalkas piegādēm no koksnes resursiem bagātās Krievijas vai arī papīrmalkas piegāžu samazināšanās kādu iemeslu dēļ pašās celulozes ražotņu mītnes zemēs. Turklāt pašlaik vairākās valstīs, arī Latvijā, zāģē apaļkoksni, sākot ar 8 cm diametru, tādējādi šādas sīkkoksnes pārstrādātāji konkurē ar celulozes ražotājiem apaļkoksnes iepirkšanā, un papīrmalkas pircēji spiesti maksāt vairāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Jauni spēlētāji papīrmalkas tirgū

Māris Ķirsons [email protected], 17.02.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kā glābšanas salmiņš papīrmalkas īpašniekiem tiek minēti divi jauni spēlētāji — UPM - Kymmene Forest a/s filiāle un SIA Nela Wood — papīrmalkas tirgū, kuri savas aktivitātes Latvijā uzsāka pērn. Tiek izteikti pat minējumi, ka abiem jaunpienācējiem, šis varētu būt izdevīgs laiks, kad, vētras ietekmē krītoties papīrmalkas cenām, iekarot savas pozīcijas Latvijas papīrmalkas tirgū, ko būtu salīdzinoši grūtāk izdarīt pieaugošu cenu apstākļos. «Pērn eksportētājm tikai 80 000 m3 papīrmalkas, taču šogad plānojam vairāk, jo reāla darbība tika uzsākta tikai pērnā gada martā,» skaidro SIA Nela Wood direktors Ivars Briedis. Viņš norāda, ka uzņēmums papīrmalku piegādā Norvēģijā esošajām celulozes ražotnēm , kuras vēlas saņemt lielāku celulozes izejvielu apjomu no Latvijas. Db jau rakstīja, ka Somijas mežrūpniecības koncerns UPM Kymmene Latvijā saredz izdevību nosacīti izvērst savu iepircēju darbību sakarā ar Zviedrijas skujkoku papīrmalkas importa apturēšanu. Jāatgādina, ka pērn augustā Latvijā savu darbību uzsāka UPM - Kymmene Forest a/s filiāle. «Pirmajos piecos darbības mēnešos esam eksportējuši apmēram 166 000 m3 papīrmalkas un arī šā gada plānotie apjomi ir ievērojami lielāki, tomēr, vai tie tiks īstenoti, ir atkarīgs no kopējās situācijas papīrmalkas tirgū Skandināvijā,» atzīst UPM - Kymmene Forest a/s filiāles direktore Daiga Veisa. Viņa pieļauj iespēju, ka papīrmalkas īpašnieki, piedāvājot celulozes ražotājam – UPM - Kymmene — interesantu cenu un pārdošanas nosacījumus, varētu iepirkt vēl kādus papildu apjomus, kurus sākotnēji nemaz nav plānots pirkt Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Latvijā kāpj papīrmalkas cenas

Māris Ķirsons [email protected], 09.08.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Papīrmalkas cenu kāpumam gan valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži apaļo kokmateriālu izsolē II pusgadam, gan Latvijas tirgū ir vairāki iemesli, kuru cēloņi meklējami kā Latvijā, tā celulozes rūpnīcu mītnes valstīs. Tā uzskata paši papīrmalkas pircēji. Papīrmalkas cenas ir atkarīgas no Skandināvijas celulozes rūpnīcām. Proti, celulozes cenu kāpums pasaules tirgū sev līdzi velk arī pieprasījumu pēc celulozes izejvielas — papīrmalkas (arī šķeldas) — un to iegādes cenas. Papīrmalkas cenas kāpums tiek saistīts ar jaunu konkurentu piedalīšanās papīrmalkas izsolē valsts mežos un jaunu spēlētāju ienākšana tirgū. Db jau rakstīja, ka Somijas meža nozares koncerns UPM – Kymmene, sākot iepirkt Latvijā celulozes ražošanai nepieciešamās izejvielas, pārdalīs esošo tirgu. Tāpat tiek minēts, ka Skandināvijā ir palielinājušās celulozes ražotņu jaudas, kuru noslogošanai ir vajadzīga papīrmalka, kā arī citi faktori, piemēram, papīrmalkas piegāžu samazināšanās ciršanas ierobežojumu dēļ pašās celulozes ražotņu mītnes zemēs. Turklāt pašlaik vairākās valstīs, arī Latvijā, zāģē apaļkoksni, sākot ar 8 cm diametru, tādējādi šādas sīkkoksnes pārstrādātāji konkurē ar celulozes ražotājiem apaļkoksnes iepirkšanā un papīrmalkas pircēji spiesti maksāt vairāk. Bez tam taisnu papīrmalku no 6 cm diamterā Latvijā izmanto palisāžu un lauksaimniecibas mietiņu ražošanā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2022. gada 1. pusgadā koksnes cena Latvijā piedzīvojusi vēl nepieredzētas svārstības, sākot ar netipiskām cenu izmaiņām līdz neizpildāmi lielam ārvalstu pieprasījumam pēc Latvijas koksnes, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” ekspertu apkopotā informācija.

Cenu svārstības bija cieši saistītas ar karu Ukrainā un sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju. Kara un sankciju dēļ gada sākumā pieprasījums pēc Eiropā ražotās koksnes auga. No 2022. gada sākuma līdz pat aprīlim koksnes cenas kāpums bija novērojams visu sugu sortimentam.

Pārstrādātāji, gatavojoties neierasti lielam pieprasījumam, noliktavās izveidoja arī lielus uzkrājumus. Tomēr inflācijas ietekmē, kas ļoti atstāj iespaidu uz būvniecības aktivitāti, koksni vairs neiepērk lielos apjomos, bet gan tik, cik nepieciešams konkrētajam būvniecības projektam līdz tā pabeigšanai.

Šobrīd materiālu iepērk ļoti pārdomāti, turklāt daudzi būvniecības projekti tiek apstādināti un nereti jauni nemaz netiek plānoti. Arī loģistikas problēmas un degvielas cenas kāpums neveicina ātru noliktavu tukšošanos. Tādējādi 2022. gada 1. pusgadā zāģbaļķu tirgū neskaidrību un neparedzamu faktoru bijis daudz.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Papīrmalkas eksporta līderis zaudē savu īpatsvaru

Māris Ķirsons [email protected], 13.08.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Mēs zaudējam savu tirgus daļu, jo Latvijā nāk iekšā jauni spēlētāji kā UPM Kymmene un Nela Wood papīrmalkas tirgū ar tādu cenu politiku, lai iekarotu savas pozīcijas šajā tirgū,» skaidro lielākais papīrmalkas eksportētāja SIA Stora Enso Mežs direktors Vilnis Freimanis. Viņš atzīst, ka uznēmums nevar atļauties maksāt tādas papīrmalkas cenas, kādas tirgus iekarošanas nolūkos atļaujas maksāt jaunpienācēji. Šobrīd papīrmalkas pircēji vēlas nopirkt vairāk, nekā pārdevēji spēj piedāvāt. «Tā rezultātā pēdējā gada laikā priedes un egles papīrmalkas cena Latvijā ir pieaugusi par apmēram 10 Ls/m3,» norāda V. Freimanis. Šāda situācija pēc V. Freimaņa teiktā ir izdevīga mežu īpašniekiem un koksnes pārdevējiem Latvijā, bet ne papīrmalkas iepircējiem. Krievijā un citās valstīs šobrīd var iegādāties papīrmalku par 10 – 15 eiro/m3 lētāk nekā Latvijā, tāpēc arī šajās valstīs tiks palielināts papīrmalkas iepirkuma apjoms. Rezultātā arī šogad kritīsies Stora Enso Mežs papīrmalkas eksporta apjomi, norāda V. Freimanis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Uzņēmēji: situāciju skujkoku papīrmalkas tirgū neiespējami prognozet

Māris Ķirsons [email protected], 16.02.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

To, ka šobrīd nav iespējams prognozēt, kāda situācija būs skujkoku papīrmalkas tirgū šā gada martā, maijā vai jūnijā, atzīst gandriz vai papīrmalkas eksportētāju vadītāji — SIA Stora Enso Mežs direktors Vilnis Freimanis, SIA Silva direktors Juris Antoņevičs, SIA Sveaskog Baltfor izpilddirektors Guntars Zvejsalnieks, SIA Domše Latvia izpilddirektors Juris Pūgulis. «Latvijas papīrmalkai ir jābūt konkurētspējīgai cenai salīdzinājumā ar analogu izejvielu piedāvājumiem no Dienvidzviedrijas,» uzsver SIA Domše Latvia izpilddirektors Juris Pūgulis. Viņš atzina, ka laiks rādīs, vai Latvijā iegūtā papīrmalka būs konkurētspējīga ar savu cenu, taču cenu kritums esot neizbēgams. «Vēsturiski bija izveidojies, ka apmēram 75 % no visas eksportētās papīrmalkas piegādājām uz Zviedriju un tikai 25 % uz Somiju, taču pēc vētras postījumiem Dienvidzviedrijā ir skaidrs, ka uz Zviedriju tuvāko mēnešu laikā skujkoku papīrmalku nesūtīsim,» atzīst SIA Stora Enso Mežs direktors Vilnis Freimanis. Viņaprāt lielāka skaidrība par to, kas notiks, varētu būt martā, taču šobrīd papīrmalkas iepirkšana un eksports norit, kā sākotnēji ticis plānots, taču vētra šajā grafikā ieviesīs savas korekcijas, jo Zviedrijā ir uzsākta vētras nopostīto mežu izstrāde un šī koksne rūpnīcās lielos apjoms sāks ienākt jau martā, un tad arī varēs redzēt, kas notiek ar papīrmalkas piedāvājumu un pieprasījumu. Savukārt pēc vairāku aptujāto meža īpašnieku domām varot rasties situācija, kad ir jāveic milzīgi aprēķini, lai izrēķinātu, kas būs izdevīgāk — pārdot papīrmalku par cenu, kura tik tikko vai pat nesedz mežizstrādes un tās transportēšānas izmaksas, vai arī meklēt citas šīs papīrmalkas pielietošanas iespējas. Tāpat tiek pieļautas bažas, ka noteikta sortimenta, jo īpaši skujkoku papīrmalkai vispār kādā brīdī nebūs pieprasījuma. Pirms vētras ne viens vien papīrmalkas pircējs atzina, ka esošās cenas «uzbraukušas debesīs» un tās ir ekonomiski nepamatotas, nesamērīgi augstas. Tajā pašā laikā tiek prognozēts augstāks pieprasījums pēc lapkoku — bērza un apses — papīrmalkas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Sarūk pieprasījums pēc papīrmalkas

Māris Ķirsons [email protected], 14.02.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pieprasījums pēc papīrmalkas Latvijā no Skandināvijas celulozes rūpnīcām vairāku iemeslu dēļ šogad tiek prognozēts vēl mazāks nekā pērn, kaut arī vairāki spēlētāji plānojuši apjomus kāpināt. To liecina lielāko papīrmalkas eksportētāju aptauja. Pagājušā gada janvāra vētras postījumi Zviedrijā un Latvijā faktiski ir apmetusi kājām gaisā papīrmalkas tirgu. Pēc speciālistu aplēsēm, vētras sekas vismaz papīrmalkas tirgū varētu izjust ne tikai šogad, bet arī 2007. gadā, jo Zviedrijā vēl joprojām uz pārstrādi celulozes rūpnīcās gaida milzīgas papīrmalkas grēdas. Jāatgādina, ka Zviedrijā vētrā cieta ap 80 milj. m3 (Latvijā 7.44 milj. m3) koksnes. Loģiski, ka Zviedrijas celulozes ražotņu īpašnieki, kuriem pieder arī vētrā cietušie meži, priekšroku dod nevis importētajiem resursiem no Latvijas, bet gan savos mežos iegūtās vētrā cietušās koksnes pārstrādei. Jāņem vērā, ka Zviedrija līdz vētrai bija lielākais apaļkoksnes (papīrmalkas) iepircējs — apmēram 85 % no kopējā apjoma, liecina Zemkopības ministrijas informācija. Tāpēc tiek prognozēts, ka papīrmalkas tirgus pirmsvētras situācijā varētu atgriezties 2006. gada nogalē — 2007. gada sākumā. Tomēr garantijas nav, ka šīs prognozes piepildīsies, it īpaši, ja vēl papildus vētras efektam spiedienu uz šo jomu radīja Somijas celulozes un papīrfabriku strādnieku streiks pagājušā gada vasarā. Kā vēl viens iemesls tiek minēta Skandināvijas valstu meža nozares koncernu ieviestā izmaksu samazināšanas un peļņas uzlabošanas politika.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

SIA Latsin papīrmalku sūta vairāk

Māris Ķirsons [email protected], 15.02.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī Zviedrijā vētrā cieta vairāk nekā 10 reizes lielāks koksnes apjoms nekā Latvijā, tomēr Latsin uz Zviedrijas celulozes ražotni spēja nosūtīt lielāku papīrmalkas apjomu — 335 4000 m3 , kas bija par 55 000 m3 vairāk nekā 2004. gadā. «Mēs pierādījām, ka papīrmalkas paredzētā piegāžu apjoma apcirpšana nav pamatota, un tās pat spējām palielināt,» skaidro SIA Latsin valdes loceklis Varis Sīpols. Viņš norāda, ka arī 2006. gadā ir izdevies vienoties par vēl lielākām papīrmalkas piegādēm — līdz apmēram 400 000 m3. To izdevies panākt uz apses papīrmalkas rēķina. Proti, bērza papīrmalkas vietā (līdz 7 — 12 %)celulozes ražošanā var izmantot apses papīrmalku, tiesa, pēc V. Sīpola teiktā, celulozes iznākums no bērza papīrmalkas ir 100 %, bet no apses tikai 70 %, tāpēc būtiska ir apses papīrmalkas cena.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Koksnes tirgu aprīlī un maijā joprojām diktēja aprīļa sākumā izsludinātais ārkārtas stāvoklis cīņai ar mizgrauzi. Atbilstoši noteiktajiem ārkārtas situācijas ierobežojumiem vēl līdz jūnija beigām egļu cirsmas būs stingri ierobežotas, kas nozīmē, ka sarūk ne tikai Latvijas koksnes apjoms tirgū, bet stagnē arī mežu izstrādes nozare.

Tāpat, pretēji gaidām, zāģbaļķu cenas maijā piedzīvoja mērenu kritumu, un zemā pieprasījuma dēļ tirgū sāk veidoties uzkrājumi. Savukārt kurināmās koksnes cena, kā iepriekš prognozēts, maijā piedzīvoja zemāko punktu, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Gaidas pēc būvniecības sezonas atsākšanās aprīlī sev līdzi nesa cerību, ka pieprasījums pēc skujkoku zāģbaļķiem maijā varētu palielināties, līdz ar to tā vērtībai tirgū palielinoties. Taču pretēji tam gan inflācijas pieaugums, gan Eiropas Centrālās bankas procentu likmju celšana atstājusi būtisku ietekmi uz būvniecības nozari – būvniecība kļuvusi dārgāka un jaunu mājokļu celtniecība samazinājusies. Rezultātā mazinājies pieprasījums pēc gataviem koksnes izstrādājumiem, kā, piemēram, brusām vai dēļiem. Ķēdes reakcijas ietekmē sarūk arī pieprasījums pēc apaļkoksnes, tāpēc zāģbaļķu cena koksnes tirgū, lai arī mēreni, taču samazinās. Kopējo koksnes tirgus dinamiku turpmāk ir grūti prognozēt.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Februārī koksnes tirgū stabilitāte turpinājās, malkas cenai turpinot stabilu, bet lēnu lejupslīdi. Tuvojoties apkures sezonas noslēgumam, malkas cenas kritums ir loģisks rezultāts, un paredzams, ka nākamos mēnešus tendence turpināsies, maijā malkas cenai sasniedzot tās zemāko punktu.

Tāpat februārī skujkoku zāģbaļķu cenas saglabājās nemainīgas, taču pavasarī būvniecības sezonai atsākoties, aina varētu mainīties, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

“E-silva” eksperti skaidro, ka februārī vispamanāmākais cenas kritums novērojams tehnoloģiskajai koksnei, salīdzinot ar tās straujo kāpumu 2022. gada 2. ceturksnī. Taču kurināmās koksnes cenas lejupslīde būs aktuāla tikai līdz maijam, jo gada otrajā pusē, mājsaimniecībām un ražotājiem sākot pastiprināti gatavoties jaunajai apkures sezonai, pieprasījums pēc koksnes veida varētu mainīties. Savukārt, līdz ar būvniecības sezonas atsākšanos pavasarī, prognozējams, ka šī gada pirmajā pusē varētu būt gaidāmas cenas izmaiņas skujkoku zāģbaļķu kategorijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

SIA Sveaskog Baltfor izpilddirektors: papīrmalkas pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

Māris Ķirsons [email protected], 10.08.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Papīrmalkas iepirkuma cenu tāpat kā jebkuras preces cenu nosaka pieprasījuma — piedāvājuma attiecība,» uzsver viena no lielākajiem Latvijas papīrmalkas eksportētājiem Zviedrijas koncerna Sveaskog Forvaltings meitas kompānijas Latvijā SIA Sveaskog Baltfor izpilddirektors Guntars Zvejsalnieks. Viņš norāda, ka ir pieaudzis pieprasījums pēc celulozes izejvielām Skandināvijā, jo pieaugušas celulozes ražošanas jaudas un ir laba saražotās produkcijas realizācija. «Sākotnēji tirgus vienmēr iet vieglāko pretestības ceļu, patērējot lētākos resursus, proti — vistuvākos un administratīvi visvieglāk pieejamos. Baltijas valstis gan attāluma, gan pieejamības ziņā atrodas privileģētākā stāvoklī, kā piemēram Baltkrievija vai Krievija. Lai gan koksnes cenu situācija šobrīd Baltijas reģionā motivē, kā vēl nekad, palielināt importu arī no šīm valstīm,» norāda G. Zvejsalnieks. Papīrmalkas resursu deficītu Zviedrijā radīja, piemēram, vides prasības, kuru dēļ līdz šim lieli mežu masīvi tiek izņemti no saimnieciskās aprites. Viņš norāda, ka viens no papīrmalkas cenu kāpuma iemesliem ir arī transporta izmaksu pieaugums, pārvadājamo kravu svaru ierobežojumi, kā arī Latvijas valsts mežu apsaimniekotāja politika — nepagarināt ilgtermiņa mežizstrādes līgumus un tajos cirstās koksnes cenas pielīdzināt tirgus cenām, mainot visu koksnes pārdošanas sistēmu. Savulaik piedāvājums brīžam bija 50 % lielāks par pieprasījumu, bet pēdējā gada laikā tomēr pieprasījums ir nedaudz lielāks par piedāvājumu, tāpēc arī SIA Sveaskog Baltfor paplašināja savu darbības sfēru. Proti, lai gan līdz 2004. gadam uzņēmums strādāja tikai Rīgas ostā, tomēr pērnā gada nogalē savu darbību uzsāka arī Liepājas ostā. «Lēmums tika pieņems, lai papīrmalkas un šķeldas pārdevējiem piedāvātu alternatīvas un mazinātu transporta izmaksas, it īpaši situācijā, kad strauji aug degvielas cenas,» uzsver G. Zvejsalnieks.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Papīrmalkas cenu prognozes biedē mežu īpašniekus

Māris Ķirsons [email protected], 21.11.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairāku iemeslu – vētras, vasaras streika un celulozes ražotāju ieviestās taupības politikas rezultātā skujkoku papīrmalkas cenas tuvākajā laikā neatgriezīsies šā gada janvāra līmenī. Tādējādi mežu īpašnieki un apsaimniekotāji gūs mazākus ienākumus, nekā būtu varējuši ieņemt. «Pretstatā skujkoku zāģbaļķiem, kuru cenas lēnām atgriežas pirmsvētras līmenī, papīrmalkas cenas nebūt nepieaug,» secina valsts a/s Latvijas valsts meži valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks. Viņš norāda, ka pirmo sitienu papīrmalkas cenu kritumā izdarīja janvāra vētra Zviedrijā un Latvijā, nodarot milzīgu postu mežu īpašniekiem. Kā nākošo būtisko triecienu R. Strīpnieks min Somijas papīra un celulozes fabriku strādnieku streiku, kurš radīja ķēdes reakciju, kā rezultātā vasarā zuda vajadzība pēc izejvielas celulozes ražošanai, kādēļ atkal kritās pieprasījums pēc papīrmalkas. R. Strīpnieks minēto iemeslu dēļ arī prognozē, ka skujkoku papīrmalkas cenas pieaugums tuvākajā laikā — vismaz līdz 2006. gada pavasarim — neesot gaidāms.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augustu iezīmēja koksnes iztrūkums un mežizstrādes izmaksu kāpums, kas papildus ģeopolitiskajai situācijai, saistīts ar degvielas sadārdzinājumu un nepietiekamu darbaspēka pieejamību.

Augusta mēnesī bija novērojams cenas kritums skujkoku zāģbaļķiem, pašās mēneša beigās piedzīvojot kāpumu, kā rezultātā vidējai skujkoku cenai pat paaugstinoties par gandrīz 4 % vidēji priedes un par 6 % egles zāģbaļķim. Mēreni turpina kāpt malkas un granulu izejmateriālu cenas.

Šobrīd ir novērojams koksnes un īpaši granulu iztrūkums Eiropā. Pagaidām nav gaidāms, ka koksnes cenas varētu atgriezties pirmskara perioda līmenī, kad tā bija zemāka, liecina “E-silva” ekspertu prognozes. Koksnes cenas kritums augustā saistīts ar uzkrājumiem, kas izveidoti noliktavās, gatavojoties tam, ka jūlijā tika pārtraukts Krievijas meža produkcijas eksports uz Eiropu. Šobrīd ir stājušās spēkā Eiropas Savienības sankcijas, kas ierobežo koksnes izstrādājumu piegādi no Krievijas un Baltkrievijas. Veidotie uzkrājumi noliktavās palēnām sāk tukšoties. Tomēr ne tik ātri kā gaidīts, ņemot vērā straujo inflāciju un kreditēšanas procentu likmju kāpumu, kas veicina sabiedrības kavēšanos uzsākt jaunus būvniecības projektus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

SIA Latsin izpilddirektors Varis Sīpols:papīrmalkas pircējiem dažādas iespējas

Māris Ķirsons [email protected], 10.08.2004

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Augstās papīrmalkas cenas valsts mežu apsaimniekotāja apaļo kokmateriālu izsolē II pusgadam ir saistītas ar vienas kompānijas — SIA Pata AB – rīcību, kura to no 14 Ls/m3 bērzam un 16 Ls/m3 skujkokiem pacēla uz 16 — 18 — 20 Ls/m3, kaut arī pati galu galā neko nepirka,» secina viena no lielākajiem Latvijas mežizstrādātājiem Zviedrijas Korsnas Aktiebolag meitas kompānijas SIA Latsin izpilddirektors Varis Sīpols. Viņš uzsver, ka mātes uzņēmumam piederošajai celulozes fabrikai nebija aktuāla skujkoku papīrmalkas iegāde, bet gan tikai bērza papīrmalka. «Ja cena tiktu uzspiesta līdz 20 Ls/m3, Latsin par tādu cenu to nebūtu pircis,» atzīst V. Sīpols. Latsin izpilddirektors norāda, ka papīrmalkas pircējus — Skandināvu celulozes meitas uzņēmumus Latvijā — var iedalīt divās grupās. Vienā ir tādi uzņēmumi kā SIA Stora Enso Mežs, SIA Silva un SIA Latsin, kuri paši nodarbojas ar mežizstrādi un kuri nepieciešamās papīrmalkas apjomus var iegūt, pērkot tos no īpašniekiem, gan arī paši palielinot savas mežizstrādes jaudas. Savukārt otrajā grupā ietilpst SIA Sveaskog Baltfor, SIA Laskana, SIA Domše Latvia, SIA Sodra Latvija, kuri ir pircēji un kuriem nav savu mežizstrādes jaudu. Pirmajiem, pēc V. Sīpola teiktā, ir daudz brīvākas rokas, jo startējot tikai kā pircējam ir iespējas vajadzīgo nopirkt ar peļņu, gan arī pa nullēm. «Nezinu, kā daži papīrmalkas pircēji iemanās papīrmalku iepirkt par 26 Ls/m3 ostā, kaut arī reāli nosūtītās kravas (FOB) cena ir 25.2 Ls/m3, un uz kā rēķina kompensē šos zaudējumus,» norāda V. Sīpols.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Stora Enso Mežs papīrmalku pirks mazāk

Māris Ķirsons [email protected], 15.02.2006

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Vairāku iemeslu dēļ pērn saruka uzņēmuma papīrmalkas eksporta apjomi, un arī šogad tie būs mazāki nekā 2005. gadā,» atzīst viens no lielākajiem spēlētājiem papīrmalkas iepirkšanā Latvijā un eksportā SIA Stora Enso Mežs direktors Vilnis Freimanis. «Pērn Stora Enso koncerns tikai Somijā vien par 4 milj. m3 neizpildīja budžetā noteikto koksnes piegāžu apjomu, kas attiecīgi šobrīd samazina somu «apetīti» pēc importētām izejvielām papīrmalkas un celulozes šķeldas veidā,» saka V. Freimanis. Viņš arī norāda, ka aukstais laiks var radīt vēl vienu papildu draudu — proti, sala radītie ledus apstākļi papīrmalkas eksportu caur mazajām ostām un, iespējams, pat Rīgas ostu var padarīt problemātiskāku. Sinoptiķu prognozes liecina, ka kuģošanas grūtību draudu Rīgas jūras līcī varētu ieilgt līdz aprīlim — savās pārdomās par iespējamo scenāriju dalās V. Freimanis. Minēto iemeslu dēļ arī V. Freimanis neprognozē papīrmalkas cenu kāpumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

SIA Silva: situācija papīrmalkas tirgū mainās ļoti strauji

Māris Ķirsons [email protected], 18.02.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

To, ka situācija skujkoku papīrmalkas tirgū ir neprognozējama liecina arī viena no lielākajiem Latvijas papīrmalkas eksportētājiem SIA Silva piemērs. «Februāra pirmajā nedēļā situācija papīrmalkas tirgū spieda pieņemt smagu lēmumu par skujkoku papīrmalkas iepirkšanas apturēšanu Liepājas un Mērsraga ostās, taču pagājušās nedēļas nogalē tā atkal tika atjunota,» atzīst SIA Silva direktors Juris Antoņevičs. Viņš norāda, ka uzņēmumam ir ilgtermiņa mežizstrādes līgumi valsts mežos, kuri ir cietuši no vētras, un pašlaik visa uzmanība tiek koncentrēta uz šo mežu platību izstrādi. «Skukoku papīrmalkas tirgus pēc vētras ir kļuvis neprognozējams, taču Silva izmantos katru iespēju, lai varētu eksportēt šo produkciju,» uzsver J. Antoņevičs. Viņs atzina, ka smagu un klientiem nepatīkamu lēmumu pieņemšana ir saistīts ar šīs koksnes sortimentu pieprasījuma un piedāvājuma izmaiņām tirgū, nevis ar jelkādām uzņēmuma kaprīzēm vai taktiskām spēlītēm, kā tas nezin kādēļ dažiem šķietot.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Latgran atver 17 miljonus eiro vērtu ražotni Gulbenē

Māris Ķirsons, 24.09.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kokskaidu granulu ražošanas līderis Latvijā SIA Latgran pie Gulbenes oficiāli atver savu ceturto ražotni, tādējādi pieaugs granulu ražošana un eksports

Ražotnes izveide tika uzsākta pērn, bet testa režīmā tā sāka strādāt jau šā gada vasarā. SIA Latgran šobrīd ir lielākais kokskaidu granulu ražotājs Latvijā, un jaunā ražotne tikai nostiprinās uzņēmuma pozīcijas šajā jomā. 17 milj. eiro vērtā investīcija ir lielākā meža nozarē, kuras rezultātā mazvērtīgā koksne tiks pārvērsta produktā ar augstāko iespējamo pievienoto vērtību – kokskaidu granulās. To, ka šis investīciju projekts ir būtisks arī Skandināvijas uzņēmējiem, apliecināja meža nozares giganta Billerudkorsnas (kura meitas kompānija Latvijā ir viens no ražošanai nepieciešamās koksnes izejvielu piegādātājiem) prezidenta Pera Lindberga klātbūtne.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2022. gada aprīlis ritēja ar koksnes cenu kāpumu visu sugu sortimentiem, kas skaidrojams ar vispārējo inflāciju un tehnoloģiskās koksnes – malkas un papīrmalkas pieprasījumu.

Likumsakarīgi arī sīkā skujkoku zāģbaļķa cena proporcionāli pakāpās, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Tāpat pieaugusi ārvalstu interese pirkt Latvijā tehnoloģisko koksni un šķeldu, kas ir sekas Krievijas un Baltkrievijas produkcijas neesamībai tirgū. Ziemeļamerikas tirgos aprīlī novērojams mērens cenu kritums, sasniedzot zemāko cenu šajā gadā. Koksnes pieprasījums pasaulē saglabājas noturīgs.

Šī gada aprīlī Amerikas Savienoto Valstu un Kanādas tirgos strauji augošā inflācija samazināja vienkāršotu remontdarbu veicēju interesi par mājokļa uzlabošanas projektiem, kas ir nozīmīgs koksnes produkcijas tirgus segments. Aktivitātes samazinājuma un loģistikas problēmu dēļ, kas saistītas ar dzelzceļa vagonu trūkumu un ceļu bojājumiem, daļai lielo ražotāju izveidojās koksnes produkcijas uzkrājumi zāģētavās un noliktavās. Tā rezultātā zāģētavas samazināja jaudu un šajos tirgos apaļkoku cena noslīdēja uz leju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

SIA Stora Enso Mežs aptur celulozes šķeldas pirkšanu

Māris Ķirsons [email protected], 02.06.2005

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Somijas celulozes un papīrfabriku strādnieku streika dēļ viens no lielākajiem papīrmalkas un celulozes šķeldas eksportētājiem SIA Stora Enso Mežs uz nenoteiktu laiku apturējis skujkoku papīrmalkas un celulozes šķeldas iepirkšanu Latvijā. «Mums nav citas izejas,» skumji secina SIA Stora Enso Mežs direktors Vilnis Freimanis. Viņš norāda, ka nav ekonomiski izdevīgi šobrīd pirkt Latvijā skujkoku celulozes šķeldu, pēc kuras Somijā nav pieprasījuma, it īpaši, ja tā siltā laikā ātri pārvēršās par produktu, kura vērtība ir krietni zemāka — kurināmo šķeldu. Savukārt Dienvidzviedrijā janvāra vētras seku likvidācijas rezultātā ik uz soļa ir redzamas lielas papīrmalkas krautuves, līdz ar to šajā valstī izvietotajās celulozes ražotnēs nav iespējams realizēt šobrīd tirgū lieko celulozes šķeldu, norāda V. Freimanis. Faktiski Somijas papīra un celulozes fabriku strādnieku lēmums pagarināt streiku līdz jūnija beigām ir radījis ķēdes reakciju.Tā rezultātā Somijā no šīs nedēļas savu darbību uz laiku esot apturējušas teju vai visas kokzāģētavas, jo tām nav kur likt celulozes šķeldu, kas ir viens no to ieņēmumu un būtiskiem peļņas avotiem. Pēc V. Freimaņa rīcībā esošajām ziņām, tiek prognozēts, ka minētā iemesla dēļ Somijā vien varētu netikt saražoti ap 2 milj. m3 skujkoku zāģmateriālu. V. Freimanis arī atzīst, ka celulozes šķeldas un skujkoku papīrmalkas iepirkšana tiek pārtraukta tikai uz laiku, jo agrāk vai vēlāk Somijas papīrražotāji atsāks darbu. Tiesa, V. Freimanis neprognozēja, kādas varētu būt skujkoku celulozes šķeldas cenas tajā brīdī, kad atkal tiks atsākta šī produkta iepirkšana. Viņš pieļāva, ka līdzīgi varētu rīkoties arī citi celulozes šķeldas iepircēji, jo šo produktu nevar ilgstoši glabāt, lai tas nezaudētu savas kvalitātes īpašības un būtu derīgs celulozes ražošanai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Bolderajas ietekmi izjūt daudzi

Māris Ķirsons, Db, 21.01.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunā plātņu (OSB) ražotne būtiski ietekmē skujkoku papīrmalkas un malkas tirgu, kā arī palielinājusi pieprasījumu pēc dažādiem pakalpojumiem.

«Tā ir viena no lielākajām, ja ne pati lielākā investīcija meža nozarē, kas rada kardinālas pārmaiņas gan malkas un papīrmalkas tirgū, gan arī palielina meža nozares un visas Latvijas kopējos eksporta apjomus un ieņēmumus,» secina asociācijas Latvijas koks izpilddirektors Andris Plezers.

Alternatīva

Mežu īpašniekiem un koksnes tirgotājiem ir vēl viena alternatīva, kur Latvijā bez siltumražošanas var izmantot mazvērtīgo koksni. «Tas ir ļoti nozīmīgi, it īpaši situācijā, kad Skandināvijas valstu celulozes ražotāji ir būtiski samazinājuši gan papīrmalkas iepirkuma apjomus, gan cenas Latvijā,» uzsver A. Plezers. Viņš arī atzīst, ka tādējādi SIA Bolderaja Ltd ir kļuvusi par alternatīvu skandināvu papīrmalkas pircējiem. Turklāt tieši uz Bolderājas fona ir labi redzams ekonomiskais efekts no lielas ražotnes izveides, kura balstās uz vietējiem koksnes resursiem.

Komentāri

Pievienot komentāru