Dienas Bizness

 • 28 piektdiena,
  aprīlis

  Gundega, Terēze

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8442

  USD: 1.0881

Finanses

Foto: Edijs Pālens/LETA

Cīrule: VID atbildes nodokļu maksātājiem ir pārāk sarežģītas  33

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās atbildes uz nodokļu maksātāju jautājumiem bieži vien ir pārāk sarežģītas, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma atzina VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule.

Viņa norādīja, ka no uzņēmējiem bieži dzirdamas sūdzības par neorientēšanos nodokļu jomā, tādēļ VID jābūt ļoti pretimnākošam. «Būtībā kā tādai auklītei, kas izauklē to mazo uzņēmumu līdz kārtīgam nodokļu maksātājam,» teica Cīrule.

Pēc viņas teiktā, nodokļu auditu skaits uzņēmumos ir salīdzinoši neliels, jo biežāk VID orientējās uz konsultāciju sniegšanu un tematisko pārbaužu veikšanu.

Tāpat ir jāstrādā pie tā, lai VID komunikācija ar klientu kļūtu vienkāršāka. «Jāsaka, ka es pati bieži vien nesaprotu tās vēstules, ko VID darbinieki klientiem raksta,» atzinās Cīrule, norādot, ka atbildes ir pārāk garas un sarežģītas.

Viņa piebilda, ka šo jautājumu pārrunājusi ar Igaunijas kolēģiem, kuriem šāda projekta īstenošana prasīja 2-2,5 gadus.

Cīrule VID ģenerāldirektora amatā strādā kopš 2016.gada 14.novembra.

Saistītie raksti

Komentāri

 • VVZ

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 08:57

  Kundze aizmirsa piebilst, ka nodokļu likumdošana ir speciāli samuģīta tā, lai to varētu jebkurā situācijā pagriezt VIDam vajadzīgajā virzienā- ir likumi, ir MK noteikumi, tad ir skaidrojumi, skaidrojumiem vēl komentāri. Un vēl- cilvēkus kā aitu baru dzen, lai viņi izmantotu EDS sistēmu, bet nekādu sakarīgu skaidrojumu par šo sistēmu nav. VID nodarbojas tikai ar drāšanu, jo cilvēki tiek sodīti par vismazāko kļūdu, lietojot šo EDS. Tās ir varas izliktas lamatas, lai varētu sodīt, sodīt un vēlreiz sodīt. VID ir odžu midzenis.

  • L1

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:47

   Tiesībsargs pilnīgi pamatoti norādīja par labas pārvaldības principa neievērošanu. VIDa darbinieki cerot uz nodokļu maksātāja nodokļu sistēmas nepārzināšanu nepamatoti atsaka vai kavē pārmaksas atmaksu, kaut tiesību aktā ir nodarīti speciāli izņēmumi, kad nodokļu pārmaksa jāatmaksā. Arī par dokumentu paziņošanu EDSā Fin.min. izbīdītais risinājums nav labs nodokļu maksātājam, VID lēmumu paziņošana caur EDS apdraud uzņēmuma tiesiskas intereses, uzņēmumam nav jāpārbauda katru dienu, kas tajā EDSā ir sarakstīts. Dokumentus jāsūt valdes locekļiem uz e-pastu un jāsaņem apstiprinājums par saņemšanu vai jāpiegādā ierakstītā pasta sūtījumā.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Maz.vid.uzņ.

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:13

   25) Nekad neesmu dzirdējis ka normāli uzņēmumi, kā RIMI, STATOIL, TELE2, SWEDBANK, BALTA, MCDONALDS, LATVIJAS GĀZE, MĒNESS APTIEKA kritizētu VID! Ja arī šiem normālajiem uzņēmumiem tiek veikti uzrēķini un piemēroti sodi, tad šo uzņēmumu valdes un padomes atzīst savus pārkāpumus un sodus laikā nomaksā!
   26) VID visvairāk kritizē valsts izzadzēji - frizieri, celtnieki, taksisti, mežstrādnieki, autoservisu darbinieki un citi Aplokšņu algu saņēmēji + kontrabandas degvielas, cigarešu, šņabja pircēji, kaktu autoservisu un nelegālu celtnieku brigāžu, fiktīvu skaistumkopšanas salonu klienti un īpašnieki + Pseido ”UZŅĒMĒJI” , kas nav vārda UZŅĒMĒJS CIENĪGS. Šiem kriminālajiem grupējumiem, kas specializējas naudas atmazgāšanā, čeku un kvīšu nedošanā tādējādi izkrāpj PVN no valsts priekš Aplokšņu algām ir vieta cietumā.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Maz.vid.uzņ.

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:18

   +3 -9

   27) Mikrouzņēmumi kas maksā 15% nodokli ir jālikvidē kā kā ļaundabīgs audzējs, jo tie izzog Latvijas valsts budžetu par simtiem miljonu, iedzenot pensionārus nabadzībā. Mikrozuņēmumi ir visas Latvijas problēmu, nelaimju cēlonis un ļaunuma sakne. Mikrouzņēmumi ir prastākais valsts izzagšanas veids kāds pēdējos 25 gados ir izdomāts. Neviens negrib aizliekt cilvēkiem dibināt MIKROZUŅĒMUMUS tikai tiem tāpat kā visiem Latvijas 1.9miljoniem cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir nabagu ir jāmaksā IIN 23% un Soc. Nodoklis 34.09%

  • he

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:32

   nekad ar nedzirdēsi, ka lielie uzņēmumi kaut ko kritizē publiski:
   1. baidās ;) jā BAIDĀS ;) (nav jau ar to visu juristu armiju un grāmatvežu armiju tur viss perfekti - tas nav iespējams -vid izčakarēs, ka maz neliksies.+ daudzie lielie arī saprot (lobisms jeb ēnu ekonomika, ka ar valsts var kādu likumu piegriezt (banku nozare izcils ēnu ekonomikas paraugs - zviedri kontrolē visu;)
   2. viņiem ir resursi noalgot gan labus grāmatvežus, juristus, gan sūtīt tos kursos, gan pildīt 10 liekas atskaites. (mazajiem nav tādu resursu!!!


   2.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Ceru ka neaprausies! - he

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 18:57

   +3 -9

   1) Nosauc man 10 liekas atskaites un paskaidro kāpēc tās ir liekas!
   2) Ja ne ar atskaitēm, tad kā vēl tu piedāvā lai VID var kontrolēt, lai Uzņēmums maksā nodokļus!
   3) Kāds bankām sakars ar Ēnu ekonomiku!
   4) Ko tev Skandināvi ir nodarījuši

 • peka

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 09:11

  +0 -2

  labais!

 • RX

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 09:19

  Tieši tā! Pēc VID 2 lpp.lēmuma saņemšanas un garajiem visu iespējamo likumu skaidrojumiem, tā arī nesaproti, vai ir parāds vai pārmaksa..

  • L1

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:51

   Precizēšu, VID neskaidro, bet gan ar copy/paste ieliek tiesību normas savā lēmumā un puse no tam normām nav nekāda sakara ar konkrēto jautājumu. Dokuments izskatās apjomīga, tā tad ir ieguldīts liels darbs lēmuma pieņemšanā :(

  • Camus

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 12:30

   Uz 2 lpp. tas ir maz. Man mazāk par 10 nesanāk. Ja sāku lasīt visas līdz beigām nepietiek speka. Parasti izlasu tikai teikumu pec vārda "nolemju"

  • dz

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 13:52

   Es VID lēmumus parasti lasu no beigām :D

 • aigi

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 09:39

  Tur gan es varu piekrist. Tik sarežģīti uzrakstīt ir jāprot, visu cieņu to vēstuļu dzejniekiem. Tas ar steigu jāmaina.

 • V

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 09:56

  Nekas tur patiesībā nav sarežģīts. Atbildes ir vienkārši nekompetentas. Tā kā ierēdnītis, kam uzdots atbildēt, dot tiešu atbildi baidās, drošākais variants ir atrast likumu, kas aptuveni attiecas uz tēmu un citējot dažādas ar jautājumu nesaistītas lietas, arī aizpildīt vairākas lapas. Cerība ir, ka lasītājs sevi sāks uzskatīt par dumju. Uz to nevajag iekrist, bet vajag rakstīt vēl "Savā atbildes vēstulē jūs tomēr nepaskaidrojāt..."

  • neķer kreņķi

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 14:12

   Piemērs no manas komunikācijas ar VID par EDS lietošanu. Lai saņemtu IIN pārmaksu par medicīniskajiem pakalpojumiem, jāiesniedz čeki un jāaizpilda EDS forma (jānorāda čeka numurs, saņēmējs, utt.). Prasu, ja maksājums veikts caur internetbanku, kāds parametrs jāievada čeka numura laukā, jo maksājot caur internetbanku, tāda numura nav? Sarakstījos vairākas dienas, adekvātu atbildi nesaņēmu! Nospļāvos.

  • škandalmahers > neķer kreņķi

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.09 10:21

   +6 -6

   Uz kaut kāda pamata taču to maksājumu veici - čeks, rēķins, kvīts utt.? Tur norādītais numurs tad arī jāieraksta. Ja nekāda dokumenta nav, tad baidos, ka nekā. Sanāk, ka vēlies, lai VID tev grāmatvedību māca?

 • :/

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:06

  Nav nekādu atbilžu. Ir standarta teksti, fragmenti no likumiem un MK noteikumiem, visi salikti cits aiz cita, un beigās paraksts. Viss. Nekādu paskaidrojumu, nekādu ieteikumu, nekā.
  Īsāk sakot - nav man tās sajūtas, ka šī iestāde mani atbalsta.

  • L1

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:53

   +6 -0

   Pilnīgi piekrītu VIDā lēmumu trūkst juridiski nozīmīgu faktu analīze.

 • :/

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:12

  Un vēl - VID darbs uzlabotos par kārtu, ja viņi pirmajā reizē ļoti konkrēti norādītu uz visiem trūkumiem un kļūdām, un dotu laiku un padomus tā visa novēršanai, un sodītu tikai tad, kad pēc norādītā laika atnāktu un ieraudzītu, ka nekas nav izlabots vai ir kļuvis vēl sliktāk. Tad varētu arī to ādu pār acīm vilkt un ar sāli apkaisīt. Tagad bieži ir tā, ka bērnam, kurš vēl tikai mācās staigāt, nocērt kājas, ja viņš ir paklupis.

 • hmms

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:19

  primo reizi dzirdu, ka vid kaut ko skaidro -parasti sasūta citātus no likuma - bez nekāda skaidrojuma - bezjēgā ko viņiem prasīt. (+ stāsti -tikko ko pajautāsi -par to tēmu uzreiz audits klāt ;DDDD motivējoša organizācija ;D

 • Opis

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 10:48

  Nevis pārāk sarežģītas, bet vienkārši izkopējumi no likuma, jo neviens negrib rakstīt saviem vārdiem, lai vēlāk nevarētu tikt tiesāts par "nepareizu" interpretāciju.

 • q

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 11:16

  Acīm redzot, tas ir pirmais solis uz automātisko sodīšanas ieviešanu - radīt garu, sarežģītu standarta pamatojumu, kuru pēc tam novienkāršot ar tehnisko līdzekļu palīdzību. Tikai paliek jautājums, vai tam nodokļu maksātājam, kurš šo automātiski uzģenerēto soda naudu dabūs maksāt, vispār radīsies kaut minimāla vainas un nodarītā pārkāpuma nožēlas sajūta...

 • Jana

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 11:37

  Jā, tieši tā. VID diemžēl tikai citē likuma pantus, nesniedzot atbildi kā to pielietot reālā dzīvē... diemžēl. Likumā atrast pati māku, bet diemžēl bieži vien kā interpretēt ir nepieciešama palīdzība. Viskatastrofālāk liekas tas, ka bieži vien specifiskos jautājumos VID konsultanti atbild dažādi... Ja pats VIDs nemāk interpretēt likumus pareizi (vienādi), tad kā lai to izdara nodokļu maksātājs...

 • civis

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 12:15

  +1 -2

  Atkal ž.ī.d.s(e) par dārznieku ielikts :D

 • Uzņēmējs

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 12:16

  Es lasu, ko saka Cīrules kundze un man nāk smaids.
  Ir tāda sajūta, ka ir VID ģenerāldirektore un tad ir pats VIDs, kas dara kaut ko galīgi citu.

  Reāls gadījums iz dzīves: atnāk parasts cilvēks reģistrēt Pašnodarbināto personu uz VID, viņam ir jāizvēlas nodokļu maksātāja forma IIN 23% vai mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs.
  Persona jautā VID darbiniekam ar ko atšķīrās viena forma no otras - uz to saņem atbildi: "lasiet likumus!".
  Cilvēks ir totālā neizpratnē, jo nav iespējams lasījis... Paiet 30sekundes un viņam rupji uzjautā vai viņš vēl ilgi domās. Viss beidzās ar to, ka cilvēks izvēlējās uz dullo :) Protams, viņu var vainot, ka viņš nezināja, neizlasīja pirms tam un vispār, ja nezina, kāpēc iet kaut ko reģistrēt, bet fakts jau nemainās, ka VID darbinieks redzot, ka cilvēks nezina apzināti nepalīdz, jo ir pilnīgi pie kājas :)

  Un man maz ticas, ka VID sāks būt draudzīgs, tik daudz ļauna dara šī iestāde, ka visi šie saldie raksti presē liekas smieklīgi zinot reālo situāciju. Cilvēkiem nepamatoti bloķē kontus, nekādu atbildību neviens neuzņemas par milzu zaudējumiem uzņēmumiem, meklē iemeslus, lai veikt uzrēķinus. Ir dzirdēti stāsti, kad VID auditori neko neatrod un pasaka uzņēmējām, ka vismaz 300 EUR sods jāuzliek, citādi nevar tukšām rokām iet uz darbu, pa ko mēs te runājām vispār :) ?

  Protams, kāds teiks, kāpēc negāja sūdzēties, kāpēc netiesājās, jo tīri elementāri baidās.
  Daudziem cilvēkiem ir saistības, ģimenes un visi saprot, ka ja sāks cīnīties, tad vispār aizklapēs un būs uz ielas bez naudas...

  Paldies :)

 • Uzņēmējs

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 12:56

  Vēl, kas ir amizanti, ka dāma, kas palīdzēja izkrāpt no Valsts 1,6milj EUR shēmās - turpina tur strādāt.

  Kopējā bilde ir ļoti slikta:
  - VID čakarē biznesu;
  - Korupcija;
  - Slikti nodokļu politikas likumi;
  - Nekompetenti darbinieki;
  - Zems atalgojums VIDā un vienaldzība.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Maz.vid.uzņ.

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:11

   1) VID NAV BIZNESA KONSULTĀCIJU FIRMA, KURAI IR JĀSNIEDZ PASKAIDROJUMI UN KONSULTĀCIJAS. KONSULTĀCIJAS SNIEDZ UZŅĒMĒJIEM ĢIRTS RUNGAINIS NO PRUDENTIA UN VIŅAM LĪDZĪGI. BIZNESA UN NODOKĻU KONSULTĀCIJAS VISPĀR VISĀ PASAULĒ IR DĀRGS MAKSAS PAKLAPOJUMS!
   2) KURŠ TEV IR IEBORĒJIS, KA TU KAM VISPĀR NAV BIZNESA VADĪBAS, EKONOMISTA, FINANSISTA IZGLĪTĪBA IR JĀLIEN BIZNESĀ SĒDĒT KAUTKĀDĀS VALDĒS UN PADOMĒS!
   22) LIKVIDĒ SAVU UZŅĒMUMU UN EJ STRĀDĀT MAXIMA VAI SUPER NETO PAR PALĪGSTRĀDNIEKU, APKOPĒJU, GRUŠĶIKU TUR IR BRĪVAS VAKANCES, LŪDZU PIESAKIES CERU KA TEVI PAŅEMS, LAI VEICĀS!!!

  • he

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:37

   vid ir jāmāk izskaidrot likumus -un pašiem tas ir jāsaprot -ja grib piemērot. Savādāk viņi nevienam nav vajadzīgi -dators pats māk sarēķināt nodokļus bez tantēm vidā ;) hmms tiešām a kāpēc vajadzīgs vid. likumi ir - lasiet paši. EDs -dators tev visu sarēķina ? ko viņi dara ????

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Ceru ka neaprausies! - he

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 19:01

   +2 -8

   KONKRĒTI KURŠ LIKUMS VAI MINISTRU KABINETA NOTEIKUMI, NORMATĪVIE AKTI PAREDZ KA VID IR KĀDAM KAUT KAS JĀSKAIDRO!
   KONKRĒTI KURU NODOKLI TAVI FINANSISTI, EKONOMISTI NEMĀK SARĒĶINĀT UN PĀRSKAITĪT UZ VALSTS KASI!

  • Camus to maz.vid.uzņ

   pirms 3 mēnešiem, 2017.02.10 11:36

   +8 -0

   1) Ja es gadā samaksāju 300 k nodokļos , man ir tiesības saņemt paskaidrojumus. Vēl vairāk, tas viņu pienākums, ja grib turpmak arī to saņemt.
   2) Man ir gan biznesa vadības, gan ekonomista, gan jurista izglītība un es nesēžu "kautkādās " valdēs. Es gribu lai mani liek mierā.
   3) Es savu uzņēmumu nelikvidēšu , bet es varu sākt nemaksāt daļu nodokļu. Un tici man - tas nebūs nelikumīgi.

 • Dimebagdarell

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 16:01

  +5 -0

  Vai man tikai tā liekas, vai arī viņa tā gandrīz nepamanāmi viltīgi smīn......?

 • jytfjytfjytfc

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 17:51

  VISSAS NODOKĻU PVN SHĒMAS IR VID IZSSTRĀDĀTAS.

  par ko sepiens?

  sēdina mazos par 5 ls

  kur iet nafta 60 cisternas tur limaks visdam,un viss.............re ku piemērs,washkiwičšš............

  cik daudz naudas jāsazog,lai 5 gadi gulētu šweicē labā slimnīcā? 50 ļimoni?

 • Lafēra līkne

  pirms 3 mēnešiem, 2017.02.08 18:41

  +8 -0

  Vispār jau būtu jāsāk ar visu normatīvo aktu pārstrādāšanu, kas būtu jānoformulē tā, lai tie būtu viennozīmīgi saprotami nevis dažādi interpretējami. Kāpēc vairums likumu ir uzrakstīti tik nesaprotami un daudznozīmīgi, kā arī pilnīgi atšķirīgi interpretējami?

 • ika

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.24 09:21

  +0 -0

  Ļoti cerīga iecere.... Vēstules izlasīšana ir vesels pasākums ar "pārtulkošanu' latviešu valodā.

Reklāma