Dienas Bizness

 • 26 trešdiena,
  aprīlis

  Alīna, Sandris, Rūsiņš

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8493

  USD: 1.0891

Finanses

Foto: no personīgā arhīva

Eksperta viedoklis: PVN iekasēšanas īpatnības Latvijā  13

No PVN administrēšanas skatupunkta 2017. gads ir sācies interesanti. Eiropas Komisijas līmenī ir saklausīts Austrijas un Čehijas lūgums piešķirt tiesības piemērot vispārējo apgriezto PVN preču un pakalpojumu piegādēm, ja darījuma summa pārsniedz 10 tūkstošus eiro (rēķina robežvērtība). Neskatoties uz stāvokli, kad visām dalībvalstīm vēl jāizsaka piekrišana, ka PVN direktīva būtu papildināma ar šādu mehānismu, pats fakts ir interesants, jo līdzīgus priekšlikumus Komisija līdz šim kategoriski noraidīja.

Atgriežoties no nākotnes pie šodienas aktualitātēm Latvijā, jāatzīst, ka februāra sākumā paustas dažas ievērības cienīgas publiskas atklāsmes par PVN iekasēšanas specifiku Latvijā. Zvērināta advokātu biroja Sorainen pārstāvis Jānis Taukačs publiski pauda dažas savas atziņas, un viena no tām bija, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikto auditu mērķis ir tikai un vienīgi sodīšana, nevis palīdzība uzņēmumam sakārtot savu uzņēmējdarbību un nodokļu nomaksu. Atziņas radīja tādu kā sniega bumbas efektu, kas rezultējās VID publiskā atbildē: VID darbu pārbauda tiesas, un tās 2016. gadā atzinušas, ka 92% tiesvedību tiesas spriedums ir VID daļā vai pilnībā labvēlīgs. Lai tiesu statistika būtu nedaudz skaidrāka un VID atbilde pikantāka, jāņem vērā, ka arī VID auditu statistika liecina par augstu rezultativitāti. Nodokļu auditi 94% gadījumu beidzas ar papildus nodokļu uzrēķinu. VID saka, ka strādā pareizi, balstoties uz tiesu statistiku, no otras puses, uz VID statistikas pamata var teikt, ka VID soda, nevis audzina. Atliek tikai minēt, kuram ir taisnība.

Turpinot ar skaitļiem, no VID mājaslapā pieejamās statistikas datiem skaidri redzams, ka PVN ieņēmumi 2016.gadā, salīdzinot ar 2015.gadu, palielinājušies par 115,32 miljoniem eiro jeb 6,1 %. Tai pat laikā šāds pieaugums nenodrošināja ieņēmumu plāna izpildi un panākts pretēji kopējās darījumu vērtības samazinājumam. Ar kādiem instrumentiem var panākt šādu rezultātu? Raidījums Nekā personīga (05.02.2017.) vēstīja – statistika apliecina, ka jau no 2015. gada oktobra valsts PVN saņem par vidēji 10 miljoniem eiro mēnesī vairāk, jo samazinājušās PVN priekšnodokļa atmaksas. Līdz 2015. gada rudenim VID regulāri atmaksāja atpakaļ 1/3 no iekasētā. Tagad proporcija ir 1/4. Valstij ik mēnesi paliek par 10 miljoniem eiro vairāk. Raidījums secina, ka valdība tagad nevarētu sevi slavēt par veiksmīgi izpildītu budžetu, ja nebūtu šī samazinājuma PVN atmaksā.

Ar kādām metodēm un uz kāda pamata VID atsaka atmaksāt PVN pārmaksas, sabiedrībai nav redzams, jo VID darbs nav caurskatāms. VID lēmumu saturs publiski nav pieejams, un izmaiņas VID administratīvajā praksē atspoguļojas tikai statistikā. Izdarot secinājumus par administratīvo praksi, jāpatur prātā, ka VID uzvaras gājiens tiesās ir Latvijas administratīvo tiesu veidotas prakses rezultāts. Latvijas tiesu darbu var atzīt par nepamatotu tikai tad, ja Latvijas tiesa, kas izskata konkrētu lietu, ar prejudiciālo jautājumu vēršas Eiropas Savienības tiesā, lai tā ar savu spriedumu sniegtu vadlīnijas par to, kā izšķirams strīds. Lieki piebilst, ka šāda prakse no Latvijas būtiskos jautājumos ir samērā reta parādība un rezultāts neprognozējams.

Pēc šīm diskusijām ir skaidrs, ka ar PVN problemātiku tiek strādāts un uzņēmumiem darījumu partneri ir jāizvēlas rūpīgāk nekā iepriekš. Katram pašam sevi laicīgi jāsargā un atbilstoši biznesa specifikai, zināšanām un spējām darījumu partneri jāpārbauda. Jāsamazina iespēja tikt iesaistītiem PVN krāpšanā, citādi neuzmanības dēļ būs jāuzlabo VID un tiesu rezultativitātes statistika.

Saistītie raksti

Komentāri

 • canny

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 09:47

  " (VID) veikto auditu mērķis ir tikai un vienīgi sodīšana, nevis palīdzība uzņēmumam sakārtot savu uzņēmējdarbību un nodokļu nomaksu. Atziņas radīja tādu kā sniega bumbas efektu, kas rezultējās VID publiskā atbildē: VID darbu pārbauda tiesas, un tās 2016. gadā atzinušas, ka 92% tiesvedību tiesas spriedums ir VID daļā vai pilnībā labvēlīgs. Lai tiesu statistika būtu nedaudz skaidrāka un VID atbilde pikantāka, jāņem vērā, ka arī VID auditu statistika liecina par augstu rezultativitāti. Nodokļu auditi 94% gadījumu beidzas ar papildus nodokļu uzrēķinu. VID saka, ka strādā pareizi, balstoties uz tiesu statistiku, no otras puses, uz VID statistikas pamata var teikt, ka VID soda, nevis audzina. Atliek tikai minēt, kuram ir taisnība."

  pashi vid apgalvo, ka vinji nemaz nedriiskt darboties peec saviem ieskatiem, bet tikai pilda valdiiba suzdoto. taatad, izriet, ka tieshi latvijas valdiiba grib, lai uznjeemeeji tiktu sodiiti pa labi, pa kreisi. tas ir novedis pie kapitaala aizlpuushanas no latvijas, darba vietu samazinaajuma un kopumaa latvija vairaak zaudee, nevis ieguust. jaa, ir jaasoda sheemas, bet par nepareizi ieiktu komatu ne tur, netiishaam, tieshaam vajag uzreekjinus???

  • Norvēģis

   pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 10:16

   Rakstā trotils ievietots faktā par PVN atmaksu samazināšanu.Sanāk, ka ekonomiskā aktivitāte pazeminās un budžets izpildās dēļ neatmaksātā PVN. Reālie eksportētāji drīz kļūs nemierīgi

  • Dimebagdarell

   pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 10:53

   Lai tagad dabūtu atpakaļ priekšnodokli..... ir jāapbruņojas dzelzs nerviem un pacietību. VID visu laiku un visādos veidos cenšas vilcināt un vilcina Priekšnodokļa atmaksu..... Reālie eksportētāji, plānojot naudas plūsmas priekšnodokļa atmaksu, nu jau vairs neņem vērā priekšnodokli..... jo tu jau tā pat nezini vai dabūsi to atpakaļ laikā, tādēļ ierobežotu naudas līdzekļu situācijā ieplānot to kā stabilu pozīciju, piemēram, izejvielu iepirkumam ir pašnāvnieciska.

 • L1>Dimebagdarell

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 11:37

  +8 -1

  Par vilcināšanos prasi VIDam samaksāt nokavējuma naudu, tā arī nav maza ap kādiem 0,375% par katru dienu. Tas disciplinēs VIDu godprātīgi izpildīt likuma prasības un atklidzinās cik nu daudz var atrautas naudas plūsmas izmaksas.

  • DD

   pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 14:18

   +1 -0

   Tad jau VID varēja soda naudu maksāt automātiski mūsu pārmaksai, tieši tā pat, kā VIDs visu laiku novelk soda procentus par nenomaksātiem nodokļiem.

 • L1

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 11:43

  Nezinu ka tur ir ar VID statistiku, tikai varu pateikt konkrēti, ka man vienā lietā trīs reizes apgabaltiesa lēmusi man par labu vienā lietā un VIDs divas reizes sniedza kasācijas sūdzības. Droši vien tagad iesniegs trešo kasāciju un Augstākā tiesa atkal atmetis atpakaļ, lai neciestu budžeta intereses. Piedodiet, kur šeit ir tiesiskums drīz jau būs desmit gadi pārmaksas piedziņas procesam.

 • VVZ

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 13:10

  Septiņus gadus vadīju lielu ražojošu- eksportējošu rūpnīcu (kura darbojas vēl šodien!), un tad man paurī atausa gaisma- kāpēc man vajag lūgties PVN atmaksas, kāpēc man šie pazemojumi un ņirgāšanās??? Pametu uzņēmumu vadību un uzņēmējdarbību. Esmu redzējis arī Skandināvijas uzņēmumus un izpētījis turienes nodokļu iekasēšanas kārtību. Un pēc gaismas ataušanas sapratu, ka neesmu mazohists, lai cīnītos ar vājprātīgajām bābām. Latvijas nodokļu iekasēšanas sistēma ir zemiska.

 • DD

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 14:39

  Ko lai saka, skumji. Sanāk, ka VIDa plāns palielināt nodokļu ieņēmumus neizdevās izmantojot nozaru reidus (autoservisi, būvnieki, untt), un tie ķērās pie plāna B, neatmaksā pārmaksas, tikai un vienīgi, lai cipari uz papīra ir ar + zīmi, bet uzņēmēji atkal tiek iz***ti, jo tā ir reālā nauda kura ir vajadzīga uzņēmuma operatīvajai darbībai.

 • Jānis Labrencis

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 16:46

  Ražošanā nepieciešamajām precēm un energo resursiem nekādu priekšapmaksu!!! Tā tikai katastrofāli sadārdzina ražoto preču pašizmaksu vai pat padara ražošanu par neiespējamu. Liepājas M. par patērēto elektro enerģiju prasa maksāt pasaulē augstāko cenu, jo klāt skaita pilnu PVN un mafijas nodokli OIK.

 • eet

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.17 17:03

  +6 -4

  kas DRĪZ EKSPERTI BŪS ARĪ SKOLNIEKI UN BERNUDĀRZNIEKI? :ddd

 • Jānis

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.18 11:28

  +4 -0

  Pirms lasīt šādus rakstus, jāsaprot ka katrs puika sevi tagad par ekspertu sauc.

 • IR VIENKĀRŠĀK

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.20 09:36

  +3 -0

  Paceliet biznesu uz Lietuvu vai Igauniju un nebūs Jums vairs Latvijā PVN - jo nulli nozagt nevar ... tad arī biznesa partneri varēs būt parastie, tikai PVN tiem būs 0% ...

 • Edgars

  pirms 2 mēnešiem, 2017.02.20 12:23

  +3 -0

  `Īpatnības` cik interesants vārds, lai aprakstītu `bezpriģelu`.

Reklāma