Dienas Bizness

 • 30 ceturtdiena,
  marts

  Nanija, Ilgmārs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8639

  USD: 1.0748

Finanses

Intervija: Ēnu ekonomika ir toksiska  5

Lielākie spēlētāji ir ieinteresēti konkurēt nevis ar nodokļu shēmām, bet gan labāku preču vai pakalpojumu kvalitāti

Tā, apliecinot gatavību cīnīties ar ēnu ekonomiku, DB intervijā teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Fragments no intervijas:

Kad janvārī notika diskusijas par ēnu ekonomikas apkarošanas plānu 2016.–2020. gadam, šo jautājumu komentējāt jūs, vēl būdams FM parlamentārais sekretārs. Vai tas nozīmē, ka šī problēma būs ar augstu prioritāti arī jūsu kā ekonomikas ministra dienaskārtībā?

Viennozīmīgi, jo uzskatu, ka Latvijas ekonomikā ir jābūt konkurencei par pakalpojumu vai produktu ražošanas efektivitāti un inovācijām, nevis nodokļu shēmām. Redzu divus modeļus, kā ar to vajadzētu cīnīties. Viens ir horizontālās prioritātes, kas ir uzlabojumi kases aparātu lietošanas noteikumos, aplokšņu algu izmaksu kriminalizācija, jauns īres likums un tā tālāk. Otra prioritāte, kas vairāk attiecas uz mani kā ekonomikas ministru, ir ēnu ekonomikas ierobežošana atsevišķās nozarēs. Vēlos sākt ar būvniecību. Tālāk skatīsimies arī tirdzniecību.

Kā plānojat uzrunāt potenciālos investorus? Ko viņiem piedāvāt?

Miljons dolāru vērts jautājums! Vispirms nevajadzētu domāt tikai par ārvalstu investīcijām. Ir arī vietējais potenciāls. Latvijā nekad nav bijis depozītos tik daudz naudas kā tagad. Lielā problēma ir labu, strukturētu projektu trūkums. Mums ir ārkārtīgi intensīvi sakari, piemēram, ar austrumvalstīm, bet grūti nonākt līdz reālai projektu realizācijai. Tāpat nevar noliegt ģeopolitiskās situācijas ietekmi.

Ja biznesa vides mērījumos uzrādām labas pozīcijas, tad ir divas lietas, kas investorus padara ļoti uzmanīgus. Proti, tiesiskā vide, kur tiekam vērtēti sliktāko Āfrikas valstu līmenī, jo Latvijā viegli pazaudēt savu biznesu, kā arī augstais ēnu ekonomikas procents. Lieli uzņēmumi nevēlas konkurēt ar ēnu ekonomiku. Tās ir divas toksiskas lietas investīciju vidē.

Vēl ir jārunā, kā padarīt pašvaldības ieinteresētas ekonomikas attīstībā, darba vietu radīšanā, valdībai jāizvērtē iespējamie nodokļu atbalsta mehānismi.

Visu interviju Ēnu ekonomika ir toksiska lasiet 22. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākās ziņas kategorijā

Tiesībsargs: Ja cilvēki nevar samaksāt nodokli par vienīgo mājokli, tad tā ir nacionalizācija

Tiesībsargs: Ja cilvēki nevar samaksāt nodokli par vienīgo mājokli, tad tā ir nacionalizācija  1

Ja cilvēki nevar samaksāt nodokli par vienīgo mājokli, tad tā ir nacionalizācija, telekanāla LNT raidījumā 900 sekundes teica tiesībsargs Juris Jansons. Jansons šo situāciju uzskata par cilvēktiesību pārkāpumu. Viņaprāt, varai...

Reklāma