Nordea markets

ASV dolārs
Gaidāmā G7 sanāksme nedēļas nogalē, viesuļvētras tuvošanās ASV austrumu krastam, iepriekšējo nedēļu ASV ekonomikas dati un interese par investīcijām Japānā kopumā rada bāzi viedoklim, ka dolāru pagaidām nevajag pirkt. Dolāra cena šodien atkal nokļuvusi zem 57 santīmu atzīmes un šajos līmeņos saglabāsies, ja vakarā publicējamie ASV iknedēļas nodarbinātības rādītāji būs vāji. Ja tirgus dalībnieki turpinās fanot par Japānas ekonomikas attīstību un akciju tirgu, dolāra vērtība turpinās kristies pret jenu un Japānas Centrālā banka diez vai ilgstoši spēs tērēt naudu intervencēm valūtu tirgū. Iespējams tiks pazemināts minimālais Japānas ekonomikai pieļaujamais dolāra kurss no 115 jenām uz nedaudz zemāku līmeni.

Eiro
Eiro cena atkal virs 64 santīmu un tuvu pie 1.13 dolāru atzīmēm. Pirmo vijoli Eiropas valūtu cenu kāpumā spēlē dolāra vērtības krišanās. Notikumi Āzijā tikai kavē vēl straujāku Eiropas valūtu vērtību augšanu. Ja eiro cena šonedēļ nebūtu nokritusi no 133 jenu atzīmes zem 131 jenu atzīmes, tad Latvijā eiro maksātu krietni dārgāk. Savs labums no lata piesaistes SDR ir, valūtu vērtības svārstības procentuālā izteiksmē ir pāris reizes mazākas nekā piemēram Igaunijā vai Lietuvā (šeit nav runa par eiro kursu pret kronu un litu). Vakarā uzmanība būs pievērsta ASV datiem un aptuveni šonakt ASV piekrasti varētu skart viesuļvētra, tie un vēl notikumu attīstība Āzijas tirgū ir galvenie jautājumi, kuri noteiks eiro cenu.

Latvijas lats
Acīmredzot gaidot referendumu daļa tirgus dalībnieku nolēmuši atbrīvoties no latiem, jo valūtu tirgū dolāra vērtība jau ir pakāpusies līdz aptuveni 0,25 santīmiem virs Latvijas Bankas kursa (vēl pāris dienas atpakaļ bija 0,13 santīmi). Agresīvi pārdot latus pagaidām traucē ļoti augstās īstermiņa latu procentu likmes, kas sadārdzina latu aizņemšanos spekulējot uz lata vērtības krišanu īstermiņā.

Lielbritānijas mārciņa
Mārciņa ir pēdējo stundu lielākais ieguvējs. Salīdzinoši īsā laikā tā sasniegusi 1,614 dolāra un 91,9 santīma atzīmes. Šodien zem 0,70 mārciņu atzīmes ir nokritusi eiro cena, kas arī palielina mārciņas cenu. Pretēji eiro un dolāram, mārciņas cena ir pieaugusi arī Japānā. Kamēr vien tiek runāts par problēmām ASV un par mārciņas procentu likmju iespējamo kāpumu, var kāpt arī mārciņas vērtība. Mazumtirdzniecības apjomi Lielbritānijā augustā pieauguši par 0,2% (jūlijā bija kritums par 0,5%). Gada rādītājs sasniedzis +3,8% atzīmi, kas ir labāk nekā iepriekš tika prognozēts - vēl viens ķeksītis par labu mārciņai.

Zviedrijas krona
Eiro cena pirmo reizi kopš pagājušā gada novembra pakļuvusi zem 9 kronu atzīmes. Patreiz nav tālu no tā, lai eiro cena sasniegtu 2001 gada maija līmeņus 8,95 kronu rajonā. Šādas notikumu attīstības rezultātā kronas cena Latvijā nu jau ir virs 7,1 santīma atzīmes. Patreiz tiek runāts par nepieciešamību pēc referenduma samazināt kronas bāzes procentu likmes, bet Nordea analītiķi uzskata ka Zviedrijas CB vēl ir pietiekoši daudz laika lai izvērtētu notikumu attīstību ekonomikā. Par spīti balsojumam pret eiro Standard & Poor’s var paaugstināt Zviedrijas reitingu no AA uz AAA.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra