Nordea Markets

ASV dolārs
Dolāra cena joprojām zem 57 santīmu atzīmes. Situācija tirgū diezgan strauji mainās te uz vienu, te otru pusi, bet dolāra vērtībai galu galā ir tendence samazināties. Visa uzmanīga G7 sanāksmei un notikumiem Japānā. Dolāra cena vakar uz brīdi nokrita zem maģiskās 115 jenu atzīmes, bet Japānas Centrālā banka tirgū iespējams neparādījās. Eksportētāji acīmredzot gaida Centrālās bankas rīcību, lai tad atkal varētu agresīvi pirkt jenas kas protams izsauks jaunu jenas vērtības pieaugšanu, dolāra vērtības krišanu. Būtībā Japānas CB cīnās ar vējdzirnavām, dari ko darīdams patieso valūtas vērtību nosaka tirgus. Ja tirgū neparādīsies Japānas CB, dolāra vērtība var turpināt samazināties līdz brīdim kad ASV ekonomikas dati spēs atkal viest tirgus dalībniekos optimismu par saulainu nākotni.

Eiro
Eiro vakar un šodien spējis noturēties virs 64 santīmu atzīmes. Vakar uz laiku tika pārsniegta 1,13 dolāru atzīme, bet pateicoties spēcīgajai jenai un mārciņai eiro cena tomēr atkāpās līdz pat 1,125 dolāru līmenim. Eiro vērtības pakāpšanās izredzes pārsvarā tiek pamatotas ar neskaidro situāciju ASV ekonomikā. Šodien Vācija publicēja ražotāju cenu indeksus par augusta mēnesi, kas izrādījās zemāki par tirgus prognozēm (0,1% mēnesī un 2,1% gadā; tirgus gaidīja 2,2% gadā un 0,2% augustā). Vājš cenu indeksa pieaugums parasti norāda uz salīdzinoši sliktākām izaugsmes izredzēm (rādītāji ir pozitīvā virzienā, bet ne tik daudz, cik tika prognozēts). Savukārt Itālijas ražošanas apjomi jūlijā ir pieauguši straujāk par tirgus prognozēm. Darba spēka izmaksas eiro zonā šī gada 2. ceturksnī ir pieaugušas par 2,9% (tirgus prognozēja 2,8%), kas protams apgrūtina ECB cīņu ar inflāciju. Neskatoties uz “miglaino bildi” EMS (Eiropas monetārajā savienībā), tirgus vairāk pievērš uzmanību notikumiem ASV, kur situācija šobrīd ir it kā labāka, bet ne mazāk svārstīga un neskaidra..

Lats
Daži tirgus dalībnieki pirms referenduma piesardzīgi pārdevuši latus, kas vakar pavājināja lata vērtību pret SDR grozu, bet šodien lietas atgriezušās vecajās sliedēs un tirgū jau ir vērojami latu pircēji. Jaunas virsotnes šodien sasniegušas latu procentu likmes. Rītdienas referendums noteiks ne tikai mūsu politisko un ekonomisko nākotni, bet arī lata likteni. Pēdējo aptauju rezultātos joprojām vērojams ES atbalstītāju pārsvars pār opozīciju, kas liecina, ka Latvijas lats tuvāko gadu laikā beigs savu pastāvēšanu. Pirms latu aizstās ar eiro vēl būs pāris gadu pārejas periods, kad eiro cena pret latu svārstīsies noteikta koridora robežās, kā tas patreiz ir ar SDR kursu.

Lielbritānijas mārciņa
Mārciņa tāpat kā jena ir pēdējo dienu čempions. Vēl aizvakar mārciņas cena bija 90,7 santīmu līmenī, bet jau šodien tika sasniegta 92 santīmu atzīme. Tirgus beidzot ir pamanījis salu pie Eiropas krastiem, kur ekonomikas attīstība un nākotnes izredzes ir daudz labākas par pašu kontinenta rietumu daļu. Mārciņa kārtējo reizi “notestēja” pēdējo divu nedēļu augstāko līmeni pret eiro un turējās pie vakardienas augstākajiem līmeņiem pret dolāru. Izskatās, ka britiem ierastie miglas mākoņi ir pārvietojušies virs Rietumeiropas kontinentālās daļas un ASV plašajām teritorijām, tāpēc arī investoriem labāk patīk “pagozēties kādu laiciņu britu saulītē”. Latvijas eksportētājiem ir iespēja atbrīvoties no mārciņas par kursu, kas ir augstāks par Latvijas bankas noteikto grāmatvedības kursu.

Zviedrijas krona
Zviedrijas krona dzīvo savu dzīvi tālāk. Kaut gan notiek mērena šūpošanās Zviedrijas valdībā, bet krona no tā būtiski necieš. Tirgus novērtē kronas izredzes augstāk par eiro izredzēm, tomēr tiek uzskatīts, kas būs psiholoģiski grūti lauzt 9.00 kronu līmeni par vienu eiro. Bet gan jau laiks rādīs. Tuvākajā laikā kronas pozīcijas varētu pasliktināt lielo Zviedrijas uzņēmumu pirms EMS referenduma izteikto draudu realizēšana, t.i., ražošanas un galveno mītņu pārcelšana uz citām valstīm. Tādus plānus nevar realizēt ne dienas un arī ne mēneša laikā, bet kaut kādi p

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra