Nordea Markets

ASV dolārs
Vājie piektdienas ASV ekonomikas dati nodzina dolāra vērtību zem 57 santīmu atzīmes. Mazumtirdzniecības apjomi augustā pieauga mazāk nekā tika gaidīts un Mičiganas Universitātes patērētāju noskaņojuma indekss bija ne tikai zemāks nekā tika prognozēts, bet bija zemāks arī par iepriekšējā mēneša rādītāju.

Pašreiz dolāru no turpmākās vērtības samazināšanās glābj Zviedrijas eiro referenduma iznākums. Daļa tirgus dalībnieku eiro noraidīšanu Zviedrijā uzskata par sliktu zīmi eiro.

Pirms izlemt, ko ar dolāru darīt tālāk, tirgus dalībnieki nolēmuši sagaidīt ASV tekošā konta datus (15:30 pēc Latvijas laika). Deficīta prognoze ir 138 miljardi dolāru. Ja deficīts būs pārsniedzis šo līmeni, gaidāma turpmāka dolāra vērtības samazināšanās neskatoties uz to, ka piektdien ASV akciju indeksi dienu beidza plusu teritorijā.

Eiro
Visi nopelni par eiro vērtības kāpumu ir jāuzņemas ASV ekonomikas datiem. Vēl piektdien vakarā eiro cena sasniedza četru nedēļu augstāko 1,1324 dolāru atzīmi, bet šajos līmeņos eiro nenoturējās dažādu iemeslu dēļ. Pirmkārt jau eiro vērtība pietiekoši strauji bija pēdējās nedēļas laikā kāpusi. Otrkārt daļēji no eiro pirkšanas tirgus dalībniekus atturēja Zviedrijas referendums.

Referenduma iznākums šodien negatīvi ietekmē eiro, bet tas pagaidām nav noteicošais šķērslis eiro vērtības turpmākai augšanai. Vakarā gaidāmie ASV dati varētu noteikt toni šai nedēļai.

Nedēļas nogalē ES finanšu ministri un centrālo banku vadītāji kritizēja Japānu par tās intervencēm valūtu tirgū. Tāpat viņi atzina, ka vājās Āzijas valūtas rada problēmas eiro. Galvenie vaininieki esot Ķīna un Japāna.

Lats
Resursu trūkums naudas tirgū liek kāpt latu procentu likmēm. Rezultātā šodien nemainīgas palikušas tikai Rigibor 3 un 6 mēnešu likmes. Īstermiņa likmes drīz var pārkāpt 3,5% atzīmi.

Līdz obligāto rezervju perioda beigām vēl nedaudz vairāk par vienu nedēļu. Valūtu tirgū joprojām bez pārmaiņām. Kamēr neuzlabosies situācija naudas tirgū, nav gaidāma latu pārdošana valūtu tirgū.

Lielbritānijas mārciņa
Mārciņas vērtība ir sekojusi notikumu attīstībai eiro/dolāra frontē. Pašreiz mārciņas vērtība ir pie 1,605 dolāru un 0,914 latu atzīmēm. Arī mārciņa gūst labumu no Zviedrijas referenduma, jo šāds iznākums attālina mārciņas izredzes pievienoties eriro.

Līdz ko no horizonta pazūd jautājums par britu referendumu attiecībā uz eiro, mārciņas vērtība kāpj pret eiro, jo pazūd mārciņas mākslīgas vērtības samazināšanas draudi. Britiem nebūtu izdevīgi pievienoties eiro pie pašreiz salīdzinoši augstās mārciņas vērtības (katrā ziņā eksportētāji priecātos par zemu mārciņas vērtību).

Ja tirgus dalībnieki sāks pārvērtēt ASV ekonomikas attīstības tempus mārciņai paveras izredzes pakāpties vērtībā.

Zviedrijas krona
Zviedri noraidīja iespēju aizstāt Zviedrijas kronu ar Eiropas vienoto valūtu eiro. Vai tas kautā ietekmēja kronas vērtību? Jā, pirmajā brīdī kronas vērtība diezgan strauji svārstījās, bet globāli jau nekas nemainīsies. Krona arī līdz šim dzīvoja savu vairāk vai mazāk patstāvīgu dzīvi.

Eiro cena ažiotāžas dēļ vēl piektdien sasniedza 9,06 kronu atzīmi un pēc referenduma rezultātu uzzināšanas pakāpās pat virs 9,20 kronu atzīmes. Dienas laikā tomēr cena atgriezās pie 9,12 līmeņa, kas ir vidus atzīme pēdējo dienu svārstībām. Latvijā kronas cena pēc lielajām svārstībām pamazām nostabilizējas virs 7 santīmu atzīmes.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra