Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai (RAKUS) no 2011. līdz 2015.gada sākumam radušies 23,7 miljonu eiro zaudējumi, otrdien informēja slimnīcas jaunā valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga.

Viņa stāstīja, ka slimnīca šādā situācijā nav nonākusi pēkšņi, tā radusies jau 2011.gadā, kad veselības aprūpes pakalpojumu tarifi slimnīcai tika samazināti par 26% un tika pielīdzināti reģionālo slimnīcu tarifiem, kā arī slimnīca pārdzīvoja vairākas reorganizācijas. Vairākus gadus situācija tika risināta uz iekšējo rezervju rēķina, tika veikta optimizācija.

Slimnīcas valdes priekšsēdētāja skaidroja, ka tarifu samazināšana ietekmē slimnīcas darbību, jo Austrumu slimnīcā nonāk pacienti ar smagām veselības problēmām un viņu ārstēšana izmaksā dārgāk, tomēr bāzes maksājums, ko slimnīca saņem par šiem pacientiem, ir nepietiekams.

Slokenberga uzskata, ka slimnīcas kapitāldaļu turētājai Veselības ministrijai (VM) jāstrādā pie tarifu uzlabošanas.

Viņa norādīja, ka slimnīcas menedžmenta optimizācijas rezultātā izdevies ietaupīt piecus miljonus eiro un slimnīca aktīvi plāno, kur vēl varētu ietaupīt. Tikuši piesaistīti divi neatkarīgi auditori, lai identificētu problēmas un izstrādātu plānu darbības efektivitātes uzlabošanai. Slimnīcas valdes priekšsēdētāja norādīja, ka RAKUS ieteikumi darbības uzlabošanai, kas bija atkarīgi no slimnīcas menedžmenta, ir paveikti un turpmākā darbība atkarīga no VM.

Kā vienu no risinājumiem Slokenberga saredz diagnozēs balstīta veselības aprūpes finansēšanas modeļa jeb DRG modeļa ieviešanu, kas sākusies pagājušajā gadā. Izmantojot šo finansēšanas modeli, kad palīdzība pacientiem tiek apmaksāta pēc reālajiem izdevumiem, slimnīca var gada laikā stabilizēt situāciju, ja tā saņem tik, cik arī pakalpojumi izmaksā, uzskata Slokenberga.

Salīdzinājumā ar 2014.gadu šogad slimnīcas līguma nosacījumi ar Nacionālo veselības dienestu par valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu ir par pieciem miljoniem eiro lielāki, taču arī šāds līguma pieaugums visdrīzāk nedos gaidīto rezultātu, un slimnīca arī šo gadu beigs ar zaudējumiem.

Tāpat Slokenberga norādīja, ka slimnīcā nav sācies maksātnespējas process un pagaidām situācija neatbilst nevienai no sešām maksātnespējas pazīmēm. Viņa gan vēlreiz norādīja, ka slimnīcai ir negatīvs pašu kapitāls.

Slokenberga beigās uzsvēra, ka slimnīca pacientiem turpinās nodrošināt pakalpojumus un sniegt visu nepieciešamo palīdzību.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) otrdien raidījumā 900 sekundes paziņoja, ka Austrumu slimnīcai ir visas maksātnespējas pazīmes. Ministrs sacīja, ka tagad viņam ir jādara viss, lai nepieļautu slimnīcas slēgšanu. Tiks izstrādāts rīcības plāns. «Tas ir viens no mūsu lielākajiem izaicinājumiem. Slimnīcas bilanci, peļņas un zaudējumu aprēķinu apstiprinātā versijā vēl neesam redzējuši, bet slimnīcai ir negatīvs pašu kapitāls,» uzsvēra Belēvičs.

Jautāts, kā šāda situācija pieļauta, ministrs skaidroja, ka RAKUS nemitīgi informējusi nu jau bijušo Veselības ministrijas valsts sekretāru Rinaldu Muciņu par šo problēmu, tomēr risinājums nav rasts. Viņš arī piebilda, ka pakalpojumu tarifi slimnīcā jau ilgi bijuši nepietiekami.

Ministrs arī norādīja, ka lūgt nepieciešamo naudu valdībai nav jēgas. Viņaprāt, ģeopolitiskās situācijas dēļ to iegūt nav ne mazākās cerības. «Ļoti iedziļināsimies pašreizējā situācijā,» noslēdza ministrs, drīzumā solot iepazīstināt ar konkrētu risinājumu.

papildināta visa ziņa
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra