Lai arī Swedbank mazajiem uzņēmumiem ir izsniegusi par 25% vairāk aizdevumu nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā un kopumā šā gada astoņos mēnešos kredītu apjoms sasniedzis 21 miljonu eiro, uzņēmumi aizvien ir piesardzīgi aizņemties dažādu faktoru dēļ, informē AS Swedbank Mazo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Jānis Paiders.

J. Paiders novērojis, ka kompānijas vēlas mazināt pašreizējās kredītsaistības, nogaidīt uz Eiropas fondiem vai ietekmējas no ģeopolitiskiem faktoriem. Tāpat divi lielākie šķēršļi, lai aizņemtos, ir uzņēmumu pašu kapitāla trūkums un pelēkās ekonomikas īpatsvars.

Vidējā izsniegtā summa mazajiem uzņēmumiem ir 15 tūkstoši eiro, savukārt populārākais finansēšanas produkts – līzings. 44% jeb 8,1 miljons eiro izsniegti autolīzingā, 3,5 miljoni eiro – industriālais līzings, bet 1,1 miljons eiro – overdrafts.

Lielākā daļa aizdevumu – 10,3 miljoni eiro jeb 56% izsniegti Rīgas un Rīgas rajona uzņēmumiem, savukārt 44% jeb 8,2 miljoni eiro – ārpus Rīgas rajona strādājošiem uzņēmumiem.

Tomēr ne visiem uzņēmumiem iespējams izsniegt aizdevumus. Saskaņā ar Swedbank pētījumu pēc Uzņēmumu reģistrā pieejamiem datiem Latvijā ir reģistrēti aptuveni 221 tūkstotis aktīvo uzņēmumu, 25 tūkstošiem no tiem ir brīva aizņemšanās kapacitāte, savukārt aizdevumus, kas pārsniedz 2000 eiro, ir iespējams piešķirt ap 16 tūkstošiem uzņēmumu.

Lai aizņemtos, uzņēmumam vajadzētu pārskatīt savas finanses un kredītvēsturi, uzdot sev jautājumu, vai finansējums uzlabos uzņēmuma finanses un neradīs apgrūtinājumu naudas plūsmai, kā arī vai paša ieguldījums ir, sākot no 10%. 

Sarežģītāku finansēšanas darījumu gadījumā, piemēram, investīcijas nekustamajā īpašumā vai ražotnē, nākotnes naudas plūsma jāplāno detalizētāk. 

J. Paiders uzsver, ka aptuveni 70% no pašreizējiem mazo uzņēmumu pieteikumiem neiztur pirmo pārbaudījumu, savukārt, ja klients mājas darbu ir izdarījis, tad 98% gadījumu tiek apstiprināti.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra