Patlaban Latvijā strādā 55 kompānijas, kuras izsniedz nebanku aizdevumus, otrdien preses konferencē informēja Patērētāju tiesību aizsardzības biroja vadītāja Baiba Vītoliņa.

Šā gada pirmajā pusgadā no jauna izsniegto aizdevumu apjoms veido 223,6 miljonus eiro, kas ir par 20% vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā.

Lielāko daļu jeb 42% veido distances kredīti, otrajā vietā ierindojas līzinga aizdevumi. Vismazāk populāri nebanku sektorā bijuši hipotekārie aizdevumi, kas veido vien 2% no jauna izsniegto aizdevumu īpatsvara.

Uzlabojas nebanku aizdevēju kredītportfeļa kvalitāte, kas nozīmē, ka pieaug to klientu skaits, kuri laikā atmaksā aizdevumus.

Nebanku kreditētāju patērētājiem izsniegto aizdevu apjoms palielinājies par 18,72%, salīdzinot ar pērnā gada beigām, savukārt distances kredītu portfeļa pieaugums ir straujākais pārskatu sagatavošanas vēsturē – salīdzinājumā ar decembri tas audzis par 12,26%.

No visiem no jauna izsniegtajiem kredītiem vislielākais īpatsvars summā ir distances kredītiem. Tie veido 42% (93,95 miljonus eiro). PTAC rīcībā esošā apkopotā statistika rāda, ka bez maksas kredītu izsniegšana distances kredītiem pieaugusi par 76,15% kredītu skaitā un 123,77% kredītu summā.

Līdz ar jauna izsniegto kredītu apjoma kāpumu pieaugums vērojams distances, patēriņa kredītu un līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošināto kredītu portfeļos. Vismazāk populāri nebanku kreditētāju vidū bijuši hipotekārie aizdevumi, kas 2015. gada pirmajā pusgadā izsniegti vien 2% apmērā (5,14 miljonu eiro) no jauna izsniegtās kredītu kopsummas.

Nebanku kreditētāju patērētājiem izsniegto kredītu kredītportfelis, salīdzinot ar tā apjomu 2014. gadā, ir palielinājies par 18,72% (66,6 miljoni eiro) sasniedzot 422,35 miljonus eiro. Turklāt kopējais kredītportfeļa pieaugums ir 6,16% (24,49 miljoni eiro) un tas ir straujāks nekā pirms gada, kad kopējā kredītportfeļa izmaiņas bija 3,8% (13,04 miljoni eiro).

Distances kredītu kredītportfeļa pieaugums ir straujākais pārskatu sagatavošanas vēsturē, salīdzinājumā ar 2014. gada decembri, tas audzis par 12,26%. Arī līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošināto kredītu kredītportfelis pēdējā gada laikā palielinājies par 7,42% un 7,12% katrā no pusgadiem, tādējādi pirmo reizi pārskatu sagatavošanas vēsturē pārsniedzot 200 miljonus eiro (202,87 miljoni eiro).

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra