Rīgas dome šodien pieņēma pašvaldības 2016.gada budžetu, kas tiek plānots ar ieņēmumiem 809,5 miljonu eiro apmērā un izdevumiem 810,2 miljonu eiro apmērā, līdz ar to deficīts tiek plānots ap 668 900 eiro apmērā.

Par budžetu nobalsoja 38 deputāti, pret - 17, bet atturējās - trīs.

Opozīcijas deputāti attiecībā uz pašvaldības nākamā gada budžetu iesniedza kopumā 24 priekšlikumus. Tie visi, izņemot vienu, šodien tika noraidīti. Kā vienīgais tika atbalstīts deputāta Jurģa Klotiņa (VL-TB/LNNK) priekšlikums piešķirt 14 870 eiro ielu apgaismojuma ierīkošanai Zunda kanāla gājēju tiltam. Šo priekšlikumu deputāts debatēs ar vizualizācijām prezentēja deputātiem, norādot, ka tas būtiski uzlabos iedzīvotāju drošību, jo pašreiz šī vieta ap tiltu vakaros ir nepārredzama.

Rīgas domes opozīcijas deputāti debatēs kritizēja pašvaldības budžetu, kā ik gadu akcentējot vairāku izmaksu necaurredzamību un izceļot dotāciju Rīgas satiksmei. Deputāti atzinīgi novērtēja salīdzinoši nelielo deficītu, kas uz citu gadu fona praktiski neesot, tomēr ieņēmumu pieaugumu opozīcija saistīja ar valdības labvēlīgo politiku attiecībā uz Rīgu.

Opozīcijas deputāts Ģirts Lapiņš (VL-TB/LNNK) kritizēja, ka Rīga pašreizējam pašvaldības domes sasaukumam tika nodota ar vairāk nekā 120 miljonu uzkrājumu, taču nu uzkrājums nepārsniedz 60 miljonus eiro, pērn, pieņemot budžetu šis atlikums bijis zem desmit miljoniem eiro. «Visu laiku tiek ņemti jauni aizņēmumi, šis slogs nemazinās,» skaidroja Lapiņš. Visvairāk viņš kritizēja dotāciju Rīgas satiksmei, par kuru deputātiem joprojām nav pieejama ne uzņēmuma stratēģija, ne biznesa plāns. «Redzam medijos nano ūdeņu skandālus, bet šeit, Rīgas domē, šo informāciju nekad neesam saņēmuši,» skaidroja deputāts.

Rīgas domes deputāte Sarmīte Ēlerte (V) uzsvēra, ka vārdos izteiktā prioritāte - izglītība - jāīsteno arī darbos. Viņa sacīja, ka pašreiz lielākā problēma ir pedagogu trūkums pirmsskolās mazā atalgojuma dēļ un aicināja atbalstīt frakcijas priekšlikumu to paaugstināt. Izteikti deputāte kritizēja pašvaldības ieceri veidot papildus četras štata vietas Sabiedrisko attiecību nodaļā. «Atvēlam lielas summas pašvaldības propagandai - mazai kompaktai troļļu armijai, kas varētu nest populistiskas ziņas pasaulē,» pauda deputāte. Viņa arī kritizēja līdzekļu atvēlēšanu tādiem pasākumiem kā alus festivāls, kad ir daudz citu vajadzību.

Opozīcija pauda neizpratni, kādēļ nepieciešams lielas summas atvēlēt nodibinājumam Riga.lv, vaicājot, kādēļ tā funkcijas neveic domes Sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieki.

Deputāts Dainis Locis (VL-TB/LNNK) debatēs vērsa kolēģu uzmanību uz Saeimas piemēru, skaidrojot, ka tur opozīcija efektīvi sadarbojas ar valdošo koalīciju, jo valsts nākamā budžeta pieņemšanā tika atbalstīti vairāki Saskaņas priekšlikumi. «Nerunājot jau par to, ka opozīcijas deputātiem ļauts vadīt vienu otru komisiju. Aicinātu šajā Ziemassvētku laikā atbalstīt arī opozīcijas priekšlikumus,» pauda Locis.

Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) debatēs uzstājās, norādot, ka opozīcijas deputāti kā ik gadu pauž kritiku idejas pēc. «Reizēm iebildumi objektīvāki, reizēm tikai pēc nepieciešamības pierādīt, ka visi apspriežam budžetu. Paldies opozīcijai par konsekvenci,» sacīja Ameriks. Viņš akcentēja arī būtiskas sociālās jomas ieceres, kas iestrādātas 2016.gada budžetā, piemēram, brīvpusdienas visiem skolēniem no 5. līdz 9.klasei, un jau padarītos darbus pilsētvides uzlabošanā. «Ir arī parki izremontēti, skaisti suņu laukumi Rīgā, aicinu apskatīties. Un nopirkt suni,» deputātus uzrunāja Ameriks.

Domnieks Mihalis Kameņeckis (S) debatēs sacīja, ka, vērtējot deputāta Olafa Pulka (V) komentārus, visi vērtīgie lēmumi nākuši no opozīcijas. «Ēlertes kundze uztraucas par alus festivālu. Manuprāt, galvenais, lai tūristi pēc tam nebrauc dzērumā, kā to mēdz darīt atsevišķi Vienotības pārstāvji,» izteicās deputāts.

Plānojot budžetu, ir paredzēts, ka pašvaldības budžeta līdzekļu uzkrājumi arī 2016.gada beigās būs ne mazāki kā 27,5 miljoni eiro.

Nodokļu ieņēmumos Rīgas pašvaldība nākamgad plāno iekasēt kopumā 619, 4 miljonus eiro, no tiem 507 miljoni eiro - iedzīvotāju ienākuma nodoklī.

2016.gada investīciju programmas izdevumi paredzēti virs 50 miljoniem eiro, kas esot vieni no lielākajiem līdzekļiem pašvaldības vēsturē. Tostarp ap 40 miljonu eiro pašvaldība plāno aizņemties.

Sociālās dzīvojamās mājas ar sociālajiem dzīvokļiem Aglonas ielā 35 k-1 projektēšanai un rekonstrukcijai un Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu renovācijai tiks piesaistīts aizņēmums 100% apmērā no projektu izmaksām, iekškvartālu piebraucamo ceļu un koplietošanas ceļu renovācijai aizņēmums plānots 50% apmērā, bet satiksmes infrastruktūras objektiem - 75% apmērā no projektu izmaksām.

Vislielākā summa investīciju programmā - 25,2 miljoni eiro - tiks atvēlēta izglītības un sporta projektiem. Darbi notiks kopumā 60 bērnudārzos un 58 skolās. Tā, piemēram, plānota skolas ēkas Krišjāņa Barona ielā 116 vienkāršotās renovācijas otrā kārta, tam atvēlot 1,4 miljonus eiro, Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas vienkāršotās renovācijas otrā kārta par 1,7 miljoniem eiro, Rīgas 6.vidusskolas ēkas būvprojekta izstrāde un pārbūve par 800 000 eiro, Friča Brīvzemnieka pamatskolas vienkāršotās renovācijas otrā kārta par 1,1 miljonu eiro, kā arī Rīgas Austrumu vidusskolas, Viļānu ielā 13, vienkāršotās renovācijas otrā kārta par 1,2 miljoniem eiro.

1,1 miljonu eiro nākamgad plānots atvēlēt virtuves bloku renovācijai, ieskaitot būvuzraudzības izmaksas, astoņās pašvaldības izglītības iestādēs, tostarp, piemēram, Rīgas 37.vidusskolā, pirmsskolas izglītības iestādē Cielaviņa, Rīgas Grīziņkalna bērnudārzā un citās. Plānots arī siltināt vairākas izglītības iestāžu ēkas, tostarp ar neapmierinošo tehnisko stāvokli bēdīgi slaveno Rīgas Volejbola skolu.

Viens miljons eiro nākamgad tiks atvēlēts arī jaunas datortehnikas iegādei izglītības iestāžu vajadzībām. Uz šīs tehnikas akūtu nepieciešamību jau iepriekš vairākkārt norādīja pedagogi, taču iepriekšējos budžetos tam atvēlēt līdzekļus nebija sanācis.

Ieguldījums 3,5 miljonu eiro apmērā būs veselības iestāžu renovācija - nākamgad turpinās remontēt Rīgas 1.slimnīcu un siltinās Rīgas Dzemdību nama ēku.

Piesaistot Eiropas Savienības (ES) fonda līdzekļus, nākamgad plānots renovēt VEF Kultūras pili. Šo darbu izmaksas lēšamas deviņu miljonu eiro apmērā. Līdzfinansējumā projektiem, ko plānots īstenot ar ES fondu atbalstu, no pašvaldības nākamgad plānots atvēlēt kopumā 14,07 miljonus eiro.

2016.gadā Rīgas dome turpinās iekšpagalmu sakārtošanas programmu, atvēlot tam četrus miljonus eiro. Pārdaugavā iekškvartālu remonti turpināsies 30 adresēs, tostarp vairāku pagalmu piebraucamie ceļi tiks sakārtoti Imantā un Zolitūdē. Savukārt Daugavas labā krasta apkaimēs kopumā nākamajā gadā tiks atjaunoti vairāk nekā desmit iekšpagalmi, tajā skaitā Ķengaragā, Pļavniekos un Dārzciemā.

Dotācijā SIA Rīgas satiksmei (RS) nākamgad plānots piešķirt kopumā 96,8 miljonus eiro, tostarp 8,1 miljons no valsts, bet 88,6 miljoni eiro - no pašvaldības budžeta. 2015.gadā pašvaldība dotācijai RS atvēlēja identisku summu, bet valsts - 5,2 miljonus eiro, kopējai dotācijai esot ap 94 miljoniem eiro.

Pašvaldībā 2016.gadā nozīmīgākie izdevumu palielinājumi atalgojumam paredzēti mazāk atalgoto darbinieku kategorijām kopsummā par 1,5 miljoniem eiro. Tiks palielināts atalgojums skolotāju palīgiem (auklītēm) līdz 400 eiro, kā arī lietvedēm, pavāriem, saimnieciskajiem darbiniekiem par kopējo summu 1,2 miljoni eiro. Nākamgad tiks palielināts arī atalgojums bibliotekāriem un pašvaldības policistiem.

Vēl 79 767 eiro nākamgad atvēlēs četru jaunu amata vietu izveidei domes Sabiedrisko attiecību nodaļā, 200 000 eiro - integrēta pašvaldības portāla izveidei un 397 980 eiro - nodibinājuma Riga.lv darbības nodrošināšanai, palielinot informācijas apjomu iknedēļas informatīvajā lapā un portālā. Kā skaidroja Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknuse, nodibinājumam plānota papildu sadarbība ar dažādiem autoriem un noformējuma speciālistiem.

Vēl 1 133 429 eiro nākamgad plānots atvēlēt Rīgas Tūrisma attīstības biroja darbības nodrošināšanai - starptautiskiem sadarbības projektiem 933 429 eiro un Pasaules koru olimpiādes, kas Rīgā notiks 2017.gadā, sagatavošanas darbiem - 250 000 eiro.

39 865 eiro nākamgad paredzēts piešķirt bēgļu koordinācijas centra darbībai Rīgā. Pašvaldība jau pašreiz sadarbojoties ar valsts struktūrām, kuras sniedz informāciju par bēgļu uzņemšanas plānu, un nākamgad pēc nepieciešamības šis centrs sāks darbu.

Nākamā gada budžetā atvēlēs arī 50 000 eiro daudzfunkcionāla sociālo pakalpojumu dienas centra pilngadīgām personām izveidei un pakalpojuma nodrošināšanai.

Tāpat 115 350 eiro nākamgad atvēlēs desmit jaunām amata vietām Satiksmes departamentā, kas esot nepieciešamas nelegālo pasažieru pārvadātāju kontrolei.

Rīga budžetu plāno trīs gadu periodam. Pašvaldības finansisti uz finansiālo situāciju pilsētā 2017. un 2018.gadā raugās cerīgi, paredzot pārpalikumu attiecīgi 24 miljonu eiro un 34 miljonu eiro apmērā. Pēc pašreizējiem pašvaldības finansistu aprēķiniem tiek plānots, ka 2017.gada budžeta ieņēmumi varētu būt 823 miljoni eiro, bet izdevumi 799 miljoni eiro, savukārt 2018.gadā ieņēmumus pašreiz plāno 839 miljonu eiro apmērā, bet izdevumus 805 miljonu eiro apmērā.

Turpmākajos gados nav plānotas izmaiņas NĪN likmēs un piemērojamībā, un NĪN ieņēmumu pieaugums 2017.gadā un 2018.gadā tiek prognozēts 1% apmērā. Minimālais naudas līdzekļu atlikums uz katra nākamā gada sākumu tiek plānots ne mazāk kā 15 miljonu eiro apmērā.

Kā ziņots, pašvaldība nākamgad iecerējusi saglabāt iepriekšējo gadu prioritātes - sociālā palīdzība, atbalsts ģimenēm ar bērniem, izglītība un drošība.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra