Jānis Paplavskis
Naudas tirgus operāciju vadītājs
Parekss Banka


Aizvadītā nedēļa, lai arī pagāja Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienas svētku noskaņā, tomēr iezīmējās ar joprojām spēcīgu pieprasījumu pēc lata resursiem, kā rezultātā starpbanku naudas tirgus likmes turpināja traukties augšup. Nedēļas izskaņā notika arī iepriekš prognozētā īsākā termiņa likmju kāpuma piebremzēšanās un pāraugšana lejupslīdē. Jaunnedēļ, 24. novembrī iesāksies jaunais obligāto rezervju fiksācijas periods un varam sagaidīt, ka likmes atkāpsies vēl tālāk.

Kopumā atskaites perioda ietvaros RIGIBOR overnight pieauga par 0.79 procenta punktiem, līdz 5.25%, vienas nedēļas darījumu likme - par 0.43 procenta punktiem, līdz 4.79%, bet viena mēneša darījumu likme palielinājās par 0.50 procenta punktiem, līdz 4.33% līmenim. Tajā pat laikā trīs mēnešu likme pieauga par 0.25 procenta punktiem, līdz 4.13%, savukārt garākā termiņa likmes pakāpās pavisam nedaudz, nedēļu noslēdzot pie attiecīgi 4.18% un 4.50% atzīmes.

Par tirgus pakāpenisku normalizēšanos liecina arī Latvijas Bankas rīkoto Repo izsoļu rezultāti. Lai arī apgrozījums aizvadītās nedēļas četrās dienās sasniedza 88.75 miljonus latu, lielākā daļa no lata resursiem tika izsniegta pārskata perioda sākumā. Turklāt visu apgrozījumu veidojošo 7 dienu darījumu likme saruka no 4.28% uz 3.59%.

Trešdien, 19. novembrī notikušajā valsts 3 gadu obligāciju izsolē, kā jau tika gaidīts, netika izpārdots viss piedāvātais vērtspapīru apjoms. Izsolē piedāvāja iegādāties vērtspapīrus 12 miljonu latu apmērā, bet 6 dalībnieku kopējais pieprasījums sastādīja tikai 3.87 miljonus latu. Rezultātā tika pārdotas obligācijas tikai 1.02 miljonu latu apmērā ar vidējo svērto ienesīguma likmi 4.11% līmenī (likme pārdotajiem vērtspapīriem svārstījās no 4.14% līdz 4.03%). Šī vērtspapīru emisija ar 3.875% kuponu tiks dzēsta 2006. gada 29. augustā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra