Jānis Paplavskis
Naudas tirgus operāciju vadītājs
Parekss Banka


Aizvadītā nedēļa iesākās ar obligāto rezervju fiksācijas perioda nomaiņu, kā rezultātā starpbanku naudas tirgus īsākā termiņa likmes krita lejup, iznākumā tomēr saglabājoties salīdzinoši augstos līmeņos. Nupat piedzīvotais stress latu resursu iztrūkuma dēļ mudināja komercbankas šoreiz būt apzinīgākām. Tādēļ, sākoties jaunajam rezervju periodam, bankas nekavējoties sāka rūpēties par rezervju izpildi, un šis apstāklis tad arī neļāva likmēm atgriezties to ierastajos līmeņos. Pārskata periodā Latvijas Bankas rīkotajās Repo izsolēs tika izsniegti lata resursi 50 miljonu latu apmērā. Visu apgrozījumu veidojošo 7 dienu darījumu likme pakāpās no 3.59% uz 3.90%. Sagaidāms, ka nākamās nedēļas laikā starpbanku naudas tirgus likmes paliks tuvu savām pašreizējām pozīcijām.

Kopumā nedēļas laikā RIGIBOR overnight novēlās par 0.80 procenta punktiem, līdz 4.45%, bet vienas nedēļas darījumu likme - par 0.31 procenta punktu līdz 4.48% līmenim. Savukārt garākā termiņa likmes, izjūtot pēdējā laikā piedzīvotā satraukuma sekas, palēnām rāpās augšup. Tā, viena mēneša likme pieauga par 0.07 procenta punktiem, līdz 4.40%, trīs mēnešu likme par 0.21 procenta punktu, līdz 4.34%. Tajā pat laikā ar 0.22 procenta punktu kāpumu, līdz 4.40% atzīmējās 6 mēnešu darījumu likme, bet 12 mēnešu likme nedēļas beigās atradās par 0.06 procenta punktiem augstāk - pie 4.56% atzīmes.

Tā nu ir sanācis, ka pašlaik ir vērojama diezgan liela rosība dažādu parāda vērtspapīru izsoļu rīkošanā. 3. decembrī notiks valsts 12 mēnešu parādzīmju izsole, kurā piedāvās vērtspapīrus 9.6 miljonu latu apmērā (kopā ar ceturtdienas fiksētās likmes izsoli - 12 miljonu latu). Tā vien šķiet, ka arī šoreiz tiks pārdots niecīgs parāda vērtspapīru apjoms, jo sagaidāms, ka kārtējo reizi atšķirsies Valsts Kases un komercbanku domas par vēlamajām likmēm.

Savukārt, 4. decembrī notiks bankas Nord/LB Latvija 3 gadu obligāciju sākotnējā izvietošana - izsolē piedāvās iegādāties parāda vērtspapīrus 5 miljonu latu apjomā. Obligāciju dzēšanas termiņš ir 2006. gada 4. decembris, bet mainīgo kupona likmi veido 6 mēnešu RIGIBOR + 0.40%.

25. novembrī notika Latvijas Hipotēku un zemes bankas desmit gadu ķīlu zīmju izsole, kurā investori varēja iegādāties vērtspapīrus 3 miljonu latu apmērā. Tā kā tirgus dalībnieku piedāvātās likmes bankas pārstāvjus neapmierināja, tad īpašniekus atrada ķīlu zīmes tikai 154.5 tūkstošu latu apjomā. Tiek plānots, ka nākamā šīs emisijas izsole varētu notikt vēl šogad. Šo ķīlu zīmju kopējais apjoms ir 7 miljoni latu, kuponu likme - 5.25%, bet dzēšanas termiņš - 2013. gada 15. augusts.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra