Jānis Paplavskis
Naudas tirgus operāciju vadītājs
Parekss Banka


Aizvadītajā nedēļā bija jūtams komercbanku likviditātes iztrūkums, kā rezultātā starpbanku naudas tirgus likmes pakāpās uz augšu. Tā, RIGIBOR overnight nedēļas laikā pieauga par 0.14 procenta punktiem, līdz 3.33%, vienas nedēļas darījumu likme - par 0.15 procenta punktiem, līdz 3.37%, bet viena mēneša darījumu likme palielinājās par 0.04 procenta punktiem, līdz 3.58% līmenim. Arī garākā termiņa - trīs, sešu un divpadsmit mēnešu likmes atskaites perioda ietvaros pakāpās uz augšu, nedēļu noslēdzot par 0.01 procenta punktu augstāk - pie attiecīgi 3.85%, 4.17% un 4.47% atzīmes.

Tāpat, norādot uz pastiprinātu pieprasījumu pēc lata resursiem, apgrozījums Latvijas Bankas rīkotajās Repo izsolēs aizvadītajā nedēļā sasniedza veselus 100 miljonus latu, bet visu apgrozījumu veidojošo 7 dienu darījumu likme pakāpās no 2.77% uz 2.97%. Sagaidāms, ka nākamajā nedēļā starpbanku naudas tirgus īsākā termiņa likmes varētu turpināt uzņemto kursu un pakāpties vēl nedaudz uz augšu.

Otrdien, 4. novembrī notikušajā valsts 3 gadu obligāciju izsolē, atbilstoši mūsu prognozēm, atkārtojās pēdējā laikā tik ierastais scenārijs - nesaskanot Valsts Kases un banku vēlmēm, netika pārdots viss piedāvātais vērtspapīru daudzums, kas šoreiz bija 12 miljoni latu. Izsolē piedalījās 6 dalībnieki, kuru pieprasītais apjoms sasniedza tikai 8.8 miljonus latu, bet rezultātā tika pārdotas obligācijas tikai 635 tūkstošu latu apmērā ar vidējo svērto ienesīguma likmi 3.99% līmenī (likme pārdotajiem vērtspapīriem svārstījās no 4.00% līdz 3.95%). Šī vērtspapīru emisija ar 3.875% kuponu tiks dzēsta 2006. gada 29. augustā.

Pie pagājušās nedēļas notikumiem derētu atzīmēt arī faktu, ka starptautiskā reitingu aģentūra Fitch savā jaunākajā apskatā ir pārskatījusi Latvijas kredītreitingu ilgtermiņa parādsaistībām ārvalstu valūtā. Balstoties uz plānoto lata aizstāšanu ar eiro, reitinga prognoze ir paaugstināta no stabilas uz pozitīvu, bet pats reitings atstāts BBB+ līmenī. Aģentūra Fitch norādījusi, ka Latvijas reitings tiks paaugstināts, ja tā spēs uzrādīt "reālu tālākās attīstītības programmu".

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra