Parex Asset Management

Finanšu Ministrija ir informējusi, ka šogad plānotā eiroobligāciju emisija ir atlikta līdz nākamā gada sākumam, jo valsts finansiālā situācija pašreiz ļauj iztikt bez aizņemšanās ārvalstu tirgos. Tā vietā, ar piecu papildus izsoļu palīdzību valsts aizņemsies vietējā tirgū par aptuveni 74 miljoniem latu vairāk nekā tika plānots gada sakumā. Tādējādi valsts iekšējā tirgū gada atlikušajos mēnešos kopumā plāno aizņemties līdz 127 miljoniem latu, kas ierēķinot vērtspapīru dzēšanu 62 miljonu latu vērtībā, nozīmē, ka 2003. gada beigās kopējais valsts parāds sasniegs 899 miljonus latu. Atgādināsim, ka 10 gadu eiroobligācijas 300-400 miljonu eiro apmērā bija plānots izlaist, lai nākamgad dzēstu citu eiroobligāciju emisiju, kā arī palīdzētu noturēt budžeta deficītu zem 3% līmeņa.

Saistībā ar iepriekšminētajiem notikumiem trešdien notikušajā valsts parāda vērtspapīru izsolē piedāvāja iegādāties viena gada parādzīmes 9.6 miljonu latu apmērā (kopā ar fiksētas likmes izsoli 12 milj. LVL), iepriekš plānoto 6.4 miljonu vietā (kopā 8 milj. LVL). Lai arī banku pieprasītais apjoms sasniedza 23.208 miljonus latu, pārdoti tika vērtspapīri tikai 6.408 miljonu vērtībā, jo Finanšu Ministriju nepamierināja banku piedāvātās likmes. Apstiprinātā diskonta likme robežojās starp 3.20% un 2.98%, vidējo likmi nosakot 3.06% līmenī (iepriekšējā izsolē maija sākumā vidējā likme bija 3.09%). Dienu vēlāk izsolē ar fiksētu likmi (3.06%) tika pārdoti visi piedāvātie vērtspapīri 2.4 miljonu latu vērtībā.

Aizvadītajā nedēļā situācija Latvijas starpbanku naudas tirgū, atbilstoši mūsu prognozēm, bija stabila. RIGIBOR overnight un vienas nedēļas

darījumu likmes noslīdēja par 0.03 procenta punktiem, līdz attiecīgi 3.19% un 3.24% līmenim. Tajā pat laikā viena mēneša darījumu likme visu nedēļu nostāvēja nesatricināmi stabila pie 3.40% atzīmes. Sagaidāms, ka arī nākamajā nedēļā situācija starpbanku naudas tirgū būs mierīga, un likmes svārstīsies ap to pašreizējiem līmeņiem, iespējams, ar nelielu tendenci uz leju.

Pagājušajā nedēļā Latvijas Bankas rīkotajās Repo izsolēs kopumā tika izsniegti lata resursi 51 miljona latu apmērā. Kā jau ierasts, lielāko daļu no apgrozījuma (94.2%) veidoja 7 dienu darījumi, kuru likme nedēļu noslēdza bez izmaiņām - pie 2.75% atzīmes. Arī pārējo apgrozījumu veidojošo 28 dienu darījumu likme atskaites perioda laikā saglabājās nemainīga 3.00% līmenī.

Rīgas Fondu biržā parāda vērtspapīru tirgus kopējais apgrozījums aizvadītajā nedēļā saruka līdz 1.2 miljoniem latu. Visaktīvāk tika tirgotas valsts piecu gadu obligācijas ar dzēšanas termiņu 2006. gada 26. janvārī, kas sastādīja nedaudz vairāk nekā pusi no kopējā apgrozījuma.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra