Parex Asset Management

Naftas cenas pagājušo nedēļu noslēdza ar nelielu kāpumu. Eiropas Brent naftas fjūčera cena pakāpās par 2.46%, līdz 29.15 dolāriem, Urālu naftas cena pieauga par aptuveni 2.3%, līdz 27.87 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā uzkāpa par 3.7% augstāk, līdz 295.00 dolāru par tonnu atzīmei.

Pagājušās nedēļas centrālais notikums nešaubīgi bija OPEC kārtējā tikšanās, kas notika ceturtajā decembrī Vīnē. Visas nedēļas garumā tirgū valdīja zināms saspringums par gaidāmo lēmumu attiecībā uz naftas kvotām nākamā gada pirmajā ceturksnī. Šoreiz, atšķirībā no iepriekšējās tikšanās reizes, pārsteiguma moments izpalika un atbilstoši lielākās daļas analītiķu un arī pašu OPEC dalībvalstu prognozēm, kvota 10 karteļa dalībvalstīm, izņemot Irāku, tika atstāta nemainīga 24.5 miljonu barelu līmenī. Tomēr kartelis ir apņēmības pilns nākamajā tikšanas reizē samazināt naftas kvotas. OPEC uzskata, ka naftas ieguvju apjoma pieaugums Krievijā un Irākā nākamā gada otrajā ceturksnī, kad pieprasījumam pēc naftas ir tendence samazināties, varētu izraisīt cenu lejupslīdi. Bez tam dažas dalībvalstis (tostarp Saūda Arābija), ka vēl viens iemesls nepieciešamībai samazināt naftas kvotas, min dolāra vērtības samazināšanos, kas padara relatīvi dārgākas Eiropas un Japānas preces.

Uz doto momentu gan vairāk šķiet, ka OPEC galvenā problēma ir nevis krītošā dolāra vērtība vai pieaugošie naftas ieguves apjomi Krievijā, bet gan pašas dalībvalstu disciplīna. Kā liecina ziņu aģentūras Bloomberg aprēķini par karteļa naftas ieguvi pagājušajā mēnesī, tad no 10 karteļa dalībvalstīm uz kurām ir sadalīta 24.5 miljonu barelu kvota, noteikto līmeni ievēro tikai Indonēzija un Venecuēla, kas iegūst pat nedaudz mazāk nekā noteikts. Savukārt pārējās, ar Saūda Arābiju priekšgalā turpina izmantot patreiz augstās naftas cenas papildus peļņas gūšanai, kopumā iegūstot par 1.6 miljoniem barelu dienā vairāk nekā noteikts - 26.1 miljonus barelu. Jaunākie aprēķini arī liecina, ka pagājušajā mēnesī Irākas naftas ieguvei ir izdevies pārvarēt 2 miljonu barelu dienā robežu. Kopumā kartelis novembrī ieguva 28.15 miljonus barelu naftas dienā, kas ir par 310 tūkstošiem barelu vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Irāka pagājušajā nedēļā paziņoja, ka nākamā gada pirmajā ceturksnī tā plāno atsākt naftas ieguvi valsts ziemeļu reģionos, kas tai ļaus palielināt naftas ieguves apjomu no patreizējiem līmeņiem par aptuveni trešdaļu.

Pie naftas pieaugumu stimulējošiem faktoriem var atzīmēt pagājušās nedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites, kas nedēļas laikā līdz 28. novembrim reģistrēja negaidīti lielu naftas krājumu samazināšanos par attiecīgi 5.76 un 4.8 miljoniem barelu, tiesa iespaidīgu pieaugumu - par aptuveni 3 miljoniem barelu - uzrādīja paßreiz jūtīgie destilēto naftas produktu krājumi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra