Pagājušajā nedēļā naftas cenas turpināja kāpt, sasniedzot jaunus divu gadu rekordlīmeņus. Naftas cenu svārstības arī šoreiz noteica situācijas attīstība Irākā un ieilgušais streiks Venecuēlā. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena pakāpās par 4.00%, līdz 31.63 dolāriem, Urālu jēlnaftas cena uzlēca par 5.20%, līdz 30.73 dolāriem, bet E95 degvielas cenas Eiropā pieauga par 3.70% līdz 309 dolāriem par tonnu.

Reaģējot uz ziņām, ka OPEC 12. janvāra tikšanās laikā nolēma palielināt dalībvalstīm noteikto eksporta kvotu, naftas tirgus pagājušo nedēļu uzsāka ar nelielu atkāpšanos no iepriekš sasniegtajiem līmeņiem. Tomēr drīz vien tirgus dalībnieki attapās, ka no pirmā februāra noteiktais 1.5 miljonu barelu dienā lielais eksporta pieaugums pat pilnībā nekompensē naftas iztrūkumu no Venecuēlas, nemaz nerunājot par papildus problēmām, kas varētu rasties uzsākoties karam Irākā. OPEC pārstāvji gan tūlīt pat metās tirgus dalībniekus mierināt, paziņojot, ka kartelis jau ir uzsācis eksporta apjomu palielināšanu un ka naftas tirgū netrūkst, tomēr īpašus panākumus šie vārdi neguva.

Bez tam tirgus dalībnieku bažas par iespējamo naftas deficītu pastiprināja arī ziņas no Norvēģu naftas kompānijas Statoil. Skandināvijas naftas gigants informēja, ka sliktie laika apstākļi uz laiku ir apturējuši naftas tankkuģu pielādēšanu vairākās Ziemeļjūras platformās. Šīs ziņas dēļ otrajā plāna palika Meksikas paziņojums par plāniem sekot OPEC piemēram un no pirmā februāra par 120 tūkstošiem barelu palielināt naftas eksportu.

Tirgus bažas par naftas iztrūkumu apstiprināja iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas ministrijas (DOE) atskaites, kas pagājušās nedēļas laikā fiksēja ievērojamu naftas rezervju samazināšanos. ASV pat tika pacelts jautājums par valsts stratēģisko rezervju izmantošanu, kuras atrodas savos vēsturiski augstākajos līmeņos, tomēr vadība doto priekšlikumu noraidīja.

Ceturdien ANO ieroču inspekcija paziņoja, ka atradusi Irākā vienpadsmit tukšus ķīmisko ieroču lādiņus, kas neesot bijuši minēti Irākas atskaitē par tās īpašumā esošo bruņojumu. Tirgus dalībnieki doto atklājumu uztvēra kā pietiekami spēcīgu iemeslu, lai attaisnotu ASV uzbrukumu Irākai, kā rezultātā naftas cenas pasaules tirgos sasniedza jaunus rekordus. Nedēļās izskaņā saspīlējums nedaudz mazinājās, ņemot vērā ANO ieroču inspekcijas lūgumu neuzsākt kara darbību līdz pilnīgai izmeklēšanas pabeigšanai. Bez tam siltāka laika iestāšanās ir samazinājusi pieprasījumu pēc mazuta.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra