Parex Asset Management

Uz pasaulē valdošās neskaidrības fona attiecībā uz turpmāko ASV un ANO rīcību Irākas jautājumā, naftas cenas pasaules tirgos aizvadītajā nedēļā samazinājās. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena noslīdēja par 2.4%, līdz 32.63 dolāriem, Urālu jēlnaftas cena atkāpās par 2.70%, līdz 31.13 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā novēlās par 6.6%, līdz 324.50 dolāriem par tonnu.

Naftas cenas nedēļu uzsāka ar nelielu atkāpšanos no pagājušajā nedēļā sasniegtajiem 29 mēnešu rekordlīmeņiem. Cenu kritumu noteica pagājušās piektdienas ANO ieroču inspekcijas atskaite, kurā inspektori paziņoja, ka tai nav pierādījumu par Irākas īpašumā esošiem masu iznīcināšanas ieročiem un pauda vēlmi turpināt inspekcijas valstī, uz ko uzstāj arī kara opozīcija: Krievija, Ķīna un Francija. Lēmumu, ka ieroču inspektoriem vajadzētu dot papildus laiku, otrdien pieņēma arī Eiropas Savienības valstu līderi. Uz šo ziņu fona investori apjauta, ka karš tik drīz varētu arī nesāksies un nolēma nofiksēt peļņu. Bez tam tirgu sasniedza ziņas par izlūklidmašīnas veiktajiem pirmajiem lidojumiem pār Irākas teritoriju. Jāatgādina, ka šādus lidojumus Irāka atļāva tikai pagājušajā nedēļā un tirgus tos uztvēra kā signālu par Bagdādes vēlmi sadarboties.

Tomēr situācija joprojām saglabājās neskaidra, par ko liecina gan nedēļas laikā izskanējušie izteicieni par Irākas radītajiem draudiem un ASV gatavību uzbrukt, tajā pat laikā mēģinot panākt ANO atbalstu, kas liecina, ka ASV un Lielbritānija nav gatavas aizstāvēt savu viedokli vienas. Nevienprātība dotajā jautājuma izteikti jūtama arī Eiropas valstu vidū. Bez tam aizvien pieaug cilvēku protesti pret minēto karu, kas varētu piespiest politiķus pārskatīt to pašreizējo nostāju. Tirgum ir apnikusi valdošā neskaidrība, un tas ķeras pie katra salmiņa, kas varētu norādīt turpmāko virzienu, kas atspoguļojās arī straujās svārstībās aizvadītajā nedēļā.

Pie faktoriem, kas mazināja naftas cenas, jāatzīmē ziņas par pieaugošajiem naftas ieguves un pārstrādes apjomiem Venecuēlā, kā arī OPEC paziņojums par naftas kvotu atcelšanu Irākas kara gadījumā. Tiesa joprojām aktuāls ir jautājums, vai ar to pietiks? Irākā janvārī eksportēja aptuveni 2.5 miljonus barelus naftas dienā savukārt OPEC papildus kapacitāte, pēc sektora speciālistu aplēsēm, īstermiņā aprobežojas ar aptuveni 2.3 miljoniem barelu dienā.

Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas departamenta (DOE) atskaites, kas dēļ pirmdienas Prezidenta dienas svinību dēļ iznāca dienu vēlāk, uzrādīja mainīgus rezultātus. API aizvadītajā nedēļā reģistrēja rezervju samazināšanos, savukārt DOE atskaite liecināja par rezervju kāpumu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra