Parex Asset Management

ātras sabiedroto spēku uzvaras optimisms sastopoties ar Irākas armiju izgaisa, ļaujot naftas cenām ievērojami pieaugt. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent jēlnaftas cena uzlēca par 12.1%, līdz 28.11 dolāriem, Krievijas Urals jēlnaftas cena uzšāvās par 13.8%, līdz 25.06 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā nedēļu noslēdza par 12.7% augstāk - 315.00 dolāru par tonnu līmenī.

Pēc septiņas tirdzniecības sesijas ilgušās nepārtrauktas naftas cenu samazināšanās, kuras laikā naftas cenas zudēja vairāk nekā ceturto daļu savas vērtības, atskaites nedēļa aizsākās ar korekciju un cenu ievērojamu lēcienu. Iepriekšējā nedēļā tirgu valdošo optimismu par ātru un vieglu sabiedroto spēku uzvaru, šonedēļ nomainīja kara realitātes izjūta. ASV un Lielbritānijas armija pēdējā nedēļā ir sastapusies ar sīvu Irākiešu pretestību, kas sabiedroto karaspēku mēģina ievilināt ielu cīņās, kur tiem zūd tehnoloģiskā pārsvara dāvātās priekšrocības. Ziņas, ka ASV tuvākā mēneša laikā plāno nosūtīt uz kara reģionu papildus karaspēku skaidri liecina, ka kara darbība tiek plānota ilglaicīga. ASV jau ir paziņojusi, ka cīnīsies līdz pilnīgai uzvarai un ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, ieņemot Irākas pilsētas, kauja par stratēģiski svarīgo Bagdādi, visticamāk, būs īpaši grūta un ilglaicīga. Bez tam bažas rada iepriekš izskanējušās ziņās, ka Bagdādes aizstāvībai varētu tikt izmantoti ķīmiskie ieroči.

Bez Irākas kara, naftas tirgū ir parādījies arī cits naftas cenu katalizators - Nigērija. Etnisko konfliktu rezultātā naftas ieguves apjomi šajā āfrikas valstī ir sarukuši aptuveni uz pusi, radot bažas, ka kombinācija ar naftas iztrūkumu no Irākas, tirgū varētu rasties naftas deficīts. Uz doto momentu naftas iztrūkums tirgum augstāk minēto faktoru rezultātā tiek lēsts 3.3 miljonu barelu dienā apmērā, kas pārsniedz OPEC brīvo kapacitāti kura kādu laiku iepriekš tika nosaukta 2 līdz 3 miljonu barelu apmērā.

Trešdien publicētas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites uzrādīja mainīgus rezultātus. API reģistrēja 402 tūkstošu barelu samazināšanos, savukārt DOE fiksēja 3.7 miljonu barelu naftas krājumu pieaugumu. Tiesa tirgu ne tik daudz ietekmēja ziņas par izmaiņām naftā, ka ievērojamais benzīna rezervju kritums, kas rada bažas ņemot vērā tuvojošos auto sezonu.

Pēc pagājušās nedēļas reģistrētā rekorda kritiena, šī nedēļa savukārt pretendē uz trīs gadu rekordlielāko nedēļas cenu kāpumu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra