Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā naftas tirgos turpināja dominēt cenu pieauguma tendences. Eiropas Brent naftas fjūčera cena pakāpās par 3.25%, līdz 29.56 dolāriem, Urālu naftas cena uzkāpa par 3.47%, līdz 28.30 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pieauga par 4.04%, līdz 296.00 dolāriem par tonnu. OPEC naftas groza cena visas nedēļas garumā turējās virs karteļa nospraustās augšējās robežas - 28 dolāriem par barelu.

Jaunā nedēļā naftas tirgos aizsakās visai mierīgi, ņemot vērā, ka otrdien ASV tika atzīmēta Veterānu atceres diena. Minēto svētku sakarā par dienu tika atceltas arī Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) iknedēļas atskaites. Līdz ar to līdz pat ceturtdienai galvenais naftas cenu virzītājspēks bija speciālistu prognozes par iespējamām izmaiņām naftas un naftas produktu krājumu apjomos nedēļas laikā līdz 7. novembrim. Ziņu aģentūras Bloomberg aptaujātie analītiķi prognozēja, ka ASV naftas krājumu apjomi pārskata nedēļā būs sarukuši, savukārt benzīna un destilēto naftas produktu - mazuta un dīzeļdegvielas - krājumi varētu būt nedaudz pieauguši.

Atbilstoši analītiķu paustajam viedoklim gan API, gan DOE pārskata nedēļā fiksēja naftas krājumu samazināšanos par attiecīgi 1.8 miljoniem un 800 tūkstošiem barelu, savukārt benzīna krājumi pieauga par atbilstoši 1.5 un 1 miljonu barelu. API un DOE viedokļi atšķīrās vienīgi attiecībā uz destilēto naftas produktu krājumu izmaiņām - Amerikas Naftas Institūts fiksēja 1.8 miljonu barelu pieaugumu, savukārt Enerģētikas Departamenta atskaite uzradīja 1.5 miljonu barelu kritumu. Naftas apjomu samazināšanās un kontrastējošie abu aģentūru dati par kurināmā apjomiem sekmēja naftas un naftas produktu cenu pieaugumu.

Nedēļas otrajā pusē cenu augšupeju atbalstīja arī Starptautiskā Enerģētikas Aģentūras (IEA) lēmums paaugstināt savu naftas pieprasījuma prognozi šā gada pēdējam ceturksnim un nākamajam gadam, pamatojot to ar negaidīti straujajiem ekonomikas pieauguma tempiem ASV un Ķīnā. Ņemot vērā, ka ziemas sezona naftas pieprasījums sasniedz gada augstāko punktu un septembra OPEC lēmumu samazināt kvotas, tirgū radās zināmas bažas par naftas pietiekamību turpmākajos mēnešos, ko vēl vairāk pastiprināja ziņas par aukstāka nekā ierasts laika iestāšanos ASV ziemeļu štatos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra