Parex Asset Management

Aizvadītās nedēļas laikā pasaules naftas cenas pieauga. Ziemeļjūras Brent jēlnaftas fjūčera cena pakāpās par 3.23%, līdz 25.85 dolāriem par barelu, Urālu jēlnaftas cena uzlēca par 6.69%, līdz 25.05 dolāriem par barelu, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pakāpās par 2.05% līdz 274 dolāriem par tonnu.

Nedēļas laikā cenas uz augšu spieda gan teroristu sarīkotie sprādzieni OPEC lielākas naftas eksportētājvalsts Saudu Arabijas galvaspilsētā, gan arī nepārliecinošie Amerikas Naftas Institūta un Enerģētikas Departamenta naftas krājumu izmaiņu dati. Bez tam uz pāris dienām bija apturēta arī ASV lielākas naftas pārstrādes rūpnīcas darbība, radot bažas par degvielas pietiekamību.

Joprojām neskaidrs saglabājas Irākas naftas ieguvju atjaunošanas liktenis, ko kavē gan birokrātiskās nesaskaņas un investīciju nepieciešamība, gan arī masveidīgā izlaupīšana. Ņemot vērā, ka Irāka pirmskara naftas ieguves apjomus līdz nākamajam mēnesim neatgūs, aktuāls ir OPEC turpmākās rīcības plāns. Līdz šim karteļa nostāja naftas eksporta kvotu samazināšanas jautājumā ir visai neskaidra un sniegtie paziņojumi bieži vien ir pretrunīgi. Ņemot vērā patreiz zemos naftas un benzīna krājumu līmeņus un tuvojošos trešo ceturksni, kam raksturīgs pieprasījuma pieaugums, tirgus dalībnieki uz šāda neziņas fona ir manāmi nobažījušies.

No otras puses būtisku kāpumu joprojām kavē nepārliecinošie ekonomikas atveseļošanās tempi un SARS, kas būtiski varētu samazināt ceļošanu un līdz ar to pieprasījumu pēc naftas produktiem un naftas. Tā Starptautiskā Enerģētikas Aģentūra (IEA) pagājušajā nedēļā par 8% samazināja pieprasījuma pieauguma prognozi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra