Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā naftas tirgos bija vērojama neliela korekcija lejup. Eiropas Brent naftas fjūčera cena atkāpās par 2.15%, līdz 29.55 dolāriem; Urālu naftas cena saruka par 3.80%, līdz 29.11 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā noslīdēja par 2.91%, līdz 300 dolāriem par tonnu. Savukārt OPEC naftas groza cena jau sešas dienas pēc kārtas atrodas virs 28 dolāru par barelu atzīmes.

Nedēļas ievadā naftas cenas pasaules tirgū saglabājās relatīvi stabilas. Cenas uz leju nedaudz spieda vienīgi analītiķu prognozes, ka naftas krājumi nedēļas laikā līdz 10. oktobrim būs pieauguši. Ziņu aģentūras Bloomberg aptaujāto analītiķu viedokļi par naftas krājumu izmaiņām svārstījās no 1 līdz 3 miljonu barelu lielam pieaugumam. No otras puses atkāpšanos kavēja tirgus speciālistu prognozes, ka pārskata periodā būs sarukuši naftas produktu, tostarp mazuta krājumi. Jāatzīmē gan, ka naftas produktu apjomu samazināšanās ir tradicionāla šim laika periodam, jo liela daļa naftas pārstrādes uzņēmumu veic remontdarbus pirms gaidāmās apkures sezonas, līdz ar to naftas pārstāde tajās nenotiek ar pilnu jaudu.

Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites šoreiz tika publicētas tikai ceturdien, jo pirmdien ASV bija brīvdiena saistībā ar Kolumba dienas svinībām. Atskaites atbilstoši analītiķu prognozēm uzrādīja naftas produktu krājumu samazināšanos. Pēc API aprēķiniem benzīna un destilēto naftas produktu krājumi saruka par 1.4 miljoniem barelu, bet DOE fiksēja attiecīgi 3.4 un 1.7 miljonu barelu lejupslīdi. Savukārt naftas komerckrājumu apjomi pārskata nedēļā pieauga straujāk nekā tika prognozēts - API fiksēja palielināšanos par gandrīz 7 miljoniem barelu, bet DOE par 3.8 miljoniem barelu. Naftas krājumu pieaugums radīja patērētājiem cerības, ka līdz apkures sezonas sākumam naftas pārstrādes uzņēmumiem izdosies atjaunot mazuta krājumus pieņemamos apjomos, lai apmierinātu ziemas mēnešos pieaugošo pieprasījumu pēc kurināmā. Tieši šis apstāklis tad arī noteica aizvadītās nedēļas iznākumu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra