Parex Asset Management

Pagājušo nedēļu naftas cenas noslēdza bez īpašām izmaiņām. Eiropas Brent naftas fjūčera cena samazinājās par 1.76%, līdz 28.46 dolāriem; Urālu naftas cena noslīdēja par 0.61%, līdz 27.70 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā atkāpās par 4.52%, līdz 306.50 dolāriem.

Pēc iepriekšējā nedēļā fiksētā naftas cenu pieauguma, pagājušās nedēļas ievadā tirgus dalībniekiem radās vēlme fiksēt peļņu. Tomēr to ātri vien aizpūta Meksikas līcim tuvojošās viesuļvētras Claudette brāzmas. Ņemot vērā neskaidrību par viesuļvētras patieso spēku, tai sasniedzot Meksikas līci, naftas pārstrādes un ieguves kompānijas jau savlaicīgi evakuēja no līča visus darbiniekus, uz laiku apturot darbību ASV galvenajā naftas pārstrādes un apgādes mezglā. Tomēr sākotnējās bažas par nopietniem zaudējumiem naftas pārstrādes un ieguves infrastruktūrai neapstiprinājās, līdz ar to tika pavērts ceļš cenu korekcijai.

Cenu lejupslīdi nedēļas vidusdaļā pastiprināja iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites, kas kārtējo reizi sagādāja vilšanos tirgus analītiķiem. Pretēji tirgus speciālistu prognozētajam benzīna krājumu kritumam gan API, gan DOE pārskata nedēļā reģistrēja ievērojamu degvielas krājumu pieaugumu. Pēc API aprēķiniem, ASV benzīna krājumi nedēļas laikā līdz 11. jūnijam ir pieauguši par 5.2 miljoniem barelu, savukārt DOE fiksēja 3.9 miljonu barelu kāpumu. Pēc šī pieauguma degvielas krājumu līmeņi ir vairāk vai mazāk pietuvojušies šim periodam pieņemamām normām kā rezultātā naftas cenas pasaules tirgos novēlās par aptuveni dolāru, bet degvielas cenas Eiropā uz šo ziņu fona atkāpās par vairāk nekā 12 dolāriem, paslīdot zem 300 dolāri par tonnu atzīmes.

Jāatzīmē gan, ka izgaistot sākotnējam optimismam par benzīna krājumu pieaugumu, API un DOE atskaites kalpoja par katalizatoru pilnīgi pretējai naftas un naftas produktu cenu virzībai. Tirgus nedēļas izskaņā attapās, ka ASV naftas krājumi kārtējo nedēļu ir sarukuši, šoreiz par aptuveni 4 miljoniem barelu un uz doto momentu atrodas nedaudz virs tā sauktā operatīvā minimuma (270 miljoniem barelu). Šāds pavērsiens, ņemot vērā neskaidro Irākas naftas eksporta atjaunošanu un pēdējā laikā ne visai stabilo situāciju Nigērijā, nebūt nerunā par labu naftas cenu lejupslīdei, lai gan pašlaik tās atrodas virs OPEC noteiktā cenu koridora augšējās robežas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra