Parex Asset Management

Aizvadītajā nedēļā pasaules naftas tirgos turpinājās cenu lejupslīde. Eiropas Brent naftas fjūčera cena noslīdēja par 2.92%, līdz 25.60 dolāriem; Urālu naftas cena atkāpās par 2.83%, līdz 24.39 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā novēlās par 5.79%, līdz 268.50 dolāriem par tonnu.

Aizvadītajā nedēļā naftas un naftas produktu tirgos dominēja cenu lejupslīdes tendences, kas uz mirkli pierimās tikai nedēļas izskaņā, kad Amerikas austrumu piekrasti sasniedza viesuļvētra Izabella, kuras dēļ ir uz laiku apturēta vairāku naftas pārstrādes uzņēmumu darbība un slēgtas ostas, kas kavē importa kravu piegādi.

Pie cenu lejupslīdi sekmējošiem faktoriem jāatzīmē tirgus prognozes, ka tuvākajā laikā ASV naftas krājumu apjomi pieaugs. Šādām prognozēm par pamatu kalpo fakts, ka ir sarucis pieprasījums pēc benzīna un daudzi naftas pārstrādes uzņēmumi uz laiku plāno apturēt darbu nepieciešamo remonta un sagatavošanās darbu veikšanai pirms gaidāmās apkures sezonas.

Nedēļās vidusdaļā cenu lejupslīdi noteica Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites. Abas institūcijas, atbilstoši analītiķu prognozēm, uzrādīja naftas krājumu pieaugumu. Nedēļās laikā līdz 12. septembrim API fiksēja naftas krājumu palielināšanos par 3.8 miljoniem barelu, bet DOE par 3.1 miljonu barelu. Bez tam abas reģistrēja arī destilēto naftas produktu, tostarp mazuta, krājumu pieaugumu par attiecīgi 2.4 un 2.9 miljoniem barelu. Savukārt API un DOE viedoklis par benzīna krājumu izmaiņām dalījās: API fiksēja 239 tūkstošu barelu samazināšanos, bet DOE 2.7 miljonu barelu pieaugumu. Krājumu apjomu kāpumu lielā mērā noteica pieprasījuma samazināšanās un importa apjomu pieaugums.

Augstāk minēto faktoru rezultātā naftas cenas noslīdēja līdz 15 nedēļu zemākajiem līmeņiem.

Nākamās nedēļas būtiskākais notikums būs 24. septembrī plānotā OPEC dalībvalstu tikšanās Vīnē uz kuru oficiāli ir uzaicināti arī Irākas pārstāvji. Tirgus sagaida, ka tikšanās laikā tiks nolemts atstāt naftas kvotas nemainīgas pašreizējos līmeņos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra