Parex Asset Management

Naftas cenas aizvadīto nedēļu noslēdza bez īpašām izmaiņām. Ziemeļjūras Brent jēlnaftas fjūčera cena pakāpās par 1.34%, līdz 26.45 dolāriem par barelu, savukārt Urālu jēlnaftas cena noslīdēja par 0.16%, līdz 25.41 dolāriem par barelu, par 0.18% samazinājās arī 95 benzīna cena Eiropā, līdz 273.50 dolāriem par tonnu.

Situācija naftas tirgū joprojām saglabājās neskaidra. Nedēļas ievadā cenas uz augšu virzīja Royal Dutch / Shell grupas paziņojumi par naftas ieguvju atsākšanas kavēšanos Nigērijā. Bez tam cenām atkāpties neļāva arī iknedēļas Amerikas naftas krājumu izmaiņu atskaites. Amerikas Naftas Institūts (API) un Enerģētikas Departaments (DOE) arī šonedēļ publicēja pilnīgi pretējus rezultātus, kas ne pa visam neiepriecināja tirgus dalībniekus, ņemot vērā, ka nākamā pirmdiena iezīmē vasaras braukšanas sezonas sākumu, kas nozīmē pastiprinātu pieprasījumu pēc degvielas un līdz ar to arī naftas. Gan degvielas, gan naftas rezerves uz doto momentu atrodas zem šai sezonai pieņemtajiem normālajiem līmeņiem un tikai nedaudz virs kritiskās robežas. Ne mazākas skaidrības uz doto momentu nav arī par iespējamo OPEC lēmumu 11. jūnijā plānotās tikšanās laikā.

No būtiska naftas cenu kāpumu tirgu atturēja ANO pieņemtais lēmums atcelt jau 13 gadus ilgušos naftas eksporta ierobežojumus Irākai. Dotais lēmums ļauj ASV un Lielbritānijai pārdot Irākas naftu lai iegūtu līdzekļus valsts atjaunošanai. Līdz ar to ir cerības, ka tuvāko mēnešu laikā kara nopostītā valsts varētu atgūt savas iepriekšējās pozīcijas pasaules naftas eksportētāju elitē. Tomēr uz doto momentu joprojām aktuāls ir jautājums par investīciju piesaisti valstij, lai atjaunotu nolaisto un pēdējā laikā arī zagšanas rezultātā cietušo Irākas naftas ieguves un pārstrādes infrastruktūru. Bez tam potenciālie investori, visticamāk, vēlēsies sagaidīt arī stabilas vietējās valdības izveidošanu, ar ko tad arī slēgt turpmākās sadarbības līgumus. Pēc mūsu domām, ņemot vērā patreizējo investoru satraukumu par braukšanas sezonas iestāšanos, naftas cenu virzību lielā mērā noteiks tuvāko nedēļu API un DOE naftas krājumu izmaiņu atskaites. Bez tam jāgaida arī OPEC viedoklis par patreizējo stāvokli naftas tirgū un iespējamo lēmumu attiecībā uz dalībvalstu naftas eksporta kvotām.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra