Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā naftas cenas piedzīvoja ievērojamas svārstības, nedēļu kopumā noslēdzot ar pieaugumu. Ziemeļjūras Brent jēlnaftas fjūčera cena uzkāpa par 4.98%, līdz 27.63 dolāriem par barelu, Urālu jēlnaftas cena - par 4.99%, līdz 26.32 dolāriem par barelu, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pakāpās par 4.56%, līdz 286.50 dolāriem par tonnu.

Nedēļās sākumā cenas uz augšu dzina bažas par pašreiz zemajiem naftas un benzīna krājumu līmeņiem un sagaidāmais pieprasījuma pieaugumus braukšanas sezonas laikā. Bez tam ņemot vērā pāris iepriekšējo nedēļu pieredzi tirgus dalībnieki bija visai piesardzīgi arī attiecībā uz gaidāmajām iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaitēm, kurās šonedēļ tika apskatīta pirmā braukšanas sezonas nedēļa.

Šoreiz API un DOE atskaites attaisnoja analītiķu cerības, pat ar uzviju, uzrādot naftas krājumu pieaugumu par attiecīgi 1.99 un 2.8 miljoniem barelu un benzīna krājumu kāpumu par 3 un 2.3 miljoniem barelu. Bez tam tika reģistrēts arī naftas importa apjomu pieaugums. "Atdzesēt sakarsušās cenas" nāca arī OPEC prezidenta izteikumi, ka kartelim pirms samazināt kvotas vajadzētu sagaidīt Irākas naftas eksporta atjaunošanos pirmskara apjomos, līdz ar to radot tirgū cerības, ka nākošajā nedēļā plānotajā karteļa sanāksmē naftas eksporta kvotas varētu tikt atstātas nemainīgas.

Tomēr nedēļās iznākumu noteica ziņas no Irākas. Lai gan nedēļas sakumā tirgū izskanēja ziņas par Irākas naftas ieguvju pieaugumu un iespējamu naftas eksporta atsākšanu jau tuvāko nedēļu laikā, nedēļas izskaņā parādījās kārtējie paziņojumi par izlaupīšanas nodarītajiem zaudējumiem naftas laukiem, kas varētu aizkavēt naftas eksportu no valsts ziemeļu laukiem uz Turciju par vismaz diviem mēnešiem. Bez tam tirgū pagaidām nav arī 100% pārliecības par nākošajā trešdienā gaidāmo OPEC lēmumu, jo šonedēļ notika atsevišķu ministru tikšanās un dažu valstu paustie viedokļi atšķiras no OPEC prezidenta proklamētā. Visu šo neskaidrību rezultātā naftas cenas uzlēca līdz gandrīz divarpus mēnešu augstākajiem līmeņiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra