Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā pasaules naftas tirgū bija vērojams straujš cenu kāpums. Eiropas Brent naftas fjūčera cena uzkāpa par 5.41%, līdz 26.69 dolāriem; Urālu naftas cena uzlēca par 7.70%, līdz 25.89 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pakāpās par 1.14%, līdz 265.50 dolāriem par tonnu.

Nedēļās centrālais notikums, neapšaubāmi, bija trešdien notikušā OPEC dalībvalstu tikšanās Vīne, kuras laikā tika lemtas par naftas ieguves kvotu ceturtajam ceturksnim. Šis tikšanās tad arī kļuva par galveno cenu pieauguma katalizatoru. Neskatoties uz tirgus speciālistu un daļas dalībvalstu iepriekš pausto pārliecību, ka naftas kvotas vajadzētu atstāt nemainīgas, OPEC negaidīti izlēma samazināt naftas ieguves apjomu par 900 tūkstošiem barelu. Kartelis savu viedokli pamatoja ar it kā tirgos veidojošos naftas pārpalikumu un Irākas naftas ieguves apjomu pieaugumu, kas varētu būtiski samazināt naftas cenas. Jaunā naftas kvota stāsies spēkā no 1. oktobra. Jāatzīmē arī, ka kartelis neizslēdz iespēju, ka lemjot par naftas ieguves kvotām nākamā gada pirmajam ceturksnim, kvotas varētu tikt samazinātas vēl vairāk.

OPEC lēmuma ēnā šonedēļ palika Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) iknedēļas atskaites. Atbilstoši iepriekš izteiktajām analītiķu prognozēm gan API, gan DOE uzrādīja naftas krājumu pieaugumu, par attiecīgi 800 tūkstošiem un 1.5 miljoniem barelu. Bez tam tika fiksēts arī benzīna krājumu kāpums par 1.1 un 1.5 miljoniem barelu. Savukārt kritumu nedēļās laikā piedzīvoja gan naftas imports, gan pārējo naftas produktu, tostarp mazuta apjomi.

Nedēļās izskaņā naftas cenu kāpumu nedaudz piebremzēja jau minētās API un DOE atskaites, kā arī PetroLogistics analītiķu aplēses, ka septembrī par gandrīz 2% ir pieaudzis OPEC naftas ieguves apjoms, pārsniedzot OPEC līdzšinējo kvotu (25.4 miljoni barelu) par 500 tūkstošiem barelu dienā. Pēc speciālistu domām, ieskaitot Irāku, OPEC pagājušajā mēnesī vidēji dienā ieguva aptuveni 27.3 miljonus barelus naftas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra