Parex Asset Management

Naftas cenas aizvadīto nedēļu noslēdza bez īpašām izmaiņām. Eiropas Brent naftas fjūčera cena pieauga par 0.44%, līdz 27.14 dolāriem; Urālu naftas cena pakāpās par 2.19%, līdz 25.69 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā samazinājās par 0.54%, līdz 277.50 dolāriem.

Naftas cenas jauno nedēļu uzsāka ar nelielu atkāpšanos. Cenu lejupslīdi lielā mērā noteica naftas tirgus analītiķu prognozes par trešdien publicējamajām iknedēļas naftas tirgus atskaitēm. Ņemot vērā pēdējo nedēļu laikā reģistrētos rekordaugstos naftas importa apjomus, ziņu aģentūras Bloomberg aptaujātie speciālisti prognozēja ievērojamu naftas krājumu un nelielu benzīna krājumu pieaugumu. Cenu lejupslīdi nedēļas ievadā nespēja kavēt pat ziņas par Irākas eksporta atsākšanas kavēšanos un kārtējiem sprādzieniem, kas skāruši Irākas naftas vadus. Jāatzīmē, ka šonedēļ notikušā naftas vada spridzināšana bija jau piektā pēdējo četru nedēļu laikā. Zagšana un sabotāžas pēckara periodā ir likušas daudziem pārskatīt Irākas eksporta atjaunošanas termiņu no tuvākajiem mēnešiem uz šā gada beigām. Pesimistiskākajās prognozēs tiek minēts pat pusotrs gads, bez tam ir nepieciešamas arī milzīgas investīcijas, lai apskādēto infrastruktūru savestu kaut necik pienācīgā stāvoklī.

Tomēr trešdien publicētās atskaites sagādāja prognozētājiem pamatīgu vilšanos. Gan Amerikas Naftas Institūts (API), gan arī Enerģētikas Departaments (DOE) savās iknedēļās atskaitēs reģistrēja naftas, kā arī benzīna krājumu samazināšanos. API fiksēja naftas krājumu kritumu par 9 miljoniem barelu un benzīna krājumu samazināšanos par 1.7 miljoniem, savukārt DOE fiksēja lejupslīdi par, attiecīgi, 4 miljoniem un 900 tūkstošiem barelu. Abas uzrādīja arī gandrīz miljonu barelu lielu importa apjomu samazināšanos, un tā visa rezultātā naftas cenas piedzīvoja strauju lēcienu augšup.

Nedēļās izskaņā tirgus dalībnieku degsmi atvēsināja OPEC norādes, ka nākamā mēneša beigās plānotajā sanāksmē naftas eksporta kvotas varētu tikt atstātas nemainīgas, gan arī dabas ASV gāzes krājumu pieaugums, kas mazināja spiedienu uz naftas produktiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra