Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā naftas cenas pasaules tirgos turpināja mētāties, pieaugošās kara varbūtības rezultātā sasniedzot jaunus maksimumus. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena pakāpās par 1.3%, līdz 33.27 dolāriem, Urals jēlnaftas cena pieauga par 1.6%, līdz 31.82 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā palielinājās par 0.8%, līdz 335 dolāriem par tonnu.

Naftas cenas nedēļu uzsāka ar izrāvienu uz augšu, ko noteica ASV un Lielbritānijas kārtējie izteikumi par jaunas rezolūcijas pieņemšanas nepieciešamību un mudinājumi Apvienoto Nāciju Organizācijai beidzot rīkoties. ASV un Lielbritānija vēlas, lai jaunā rezolūcija, kas atļautu militāra spēka lietošanu Irākas atbruņošanai, tiktu pieņemta jau 7. martā. Nozīmētais datums sakrīt ar kārtējo ANO ieroču inspektoru atskaiti par paveikto Irākā. ASV valsts sekretārs Kolins Pauvels paziņoja, ka Irākai vēl ir laiks atbruņoties, bet sabiedrībai jābūt gatavai arī bruņotiem uzbrukumiem, ja tas būs vienīgais veids, kā piespiest Irāku atbruņoties. Kā reālākais karā darbību sākuma posms tiek minēta marta otrā puse.

Gaidāmā kara sakarā naftas tirgū ir izvirzīti vairāki iespējamie scenāriji. Ja kara darbība norisināsies ātri un ja netiks skarti Irākas naftas torņi, tad naftas cenas kara gaidās, līdzīgi kā 90. gadu sākumā pirmās Irākas krīzes laikā, varētu uzkāpt virs 40 dolāriem, savukārt, sākoties karam, novelties līdz 22 - 28 dolāriem par barelu vai pat zemāk. Lai gan pret zemākām naftas cenām, visticamāk, protestēs OPEC un centīsies noturēt tās nospraustajā 22 - 28 dolāru koridorā. Savukārt, ja karš ieilgs un Irāka realizē savus draudus uzspridzināt naftas torņus un uzbrukt savām kaimiņvalstīm, tad cenas var sasniegt arī 80 vai pat 100 dolārus par barelu un saglabāties ap 40 dolāriem arī pēckara periodā.

Kara bažu un Amerikas Enerģētikas ministrijas reģistrētā rezervju krituma rezultātā naftas cenas ASV uzlēca līdz augstākajam līmenim pēdējo 12 gadu laikā, pietuvojoties 40 dolāru par barelu atzīmei. Satrauktos tirgus dalībniekus metas mierināt gan OPEC, gan Amerikas Enerģētikas departaments. Kartelis paziņoja, ka naftas tirgū ir pietiekami un nav pamata uztraukumam, tāpat solot palielināt piegādes iespējamā kara gadījumā, savukārt enerģētikas ministrija jau nedēļas ievadā paziņoja, ka tā varētu segt naftas iztrūkumu ar stratēģisko rezervju palīdzību, kuras satur aptuveni 600 miljonus barelu naftas.

Nedēļās izskaņa nelielu korekciju tirgū ieviesa ziņas, ka Irāka ir piekritusi iznīcināt tās īpašumā esošās raķetes.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra