Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā naftas tirgos bija vērojama korekcija. Eiropas Brent naftas fjūčera cena noslīdēja par 2.38% zemāk, līdz 28.66 dolāriem, Urālu naftas cena atkāpās par 2.87%, līdz 27.37 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā novēlās par 5.70%, līdz 281.00 dolāram par tonnu. OPEC naftas groza cena pēc vairāk nekā divu nedēļu ilgas atrašanās virs 28 dolāru atzīmes, pagājušajā nedēļā uz mirkli paslīdēja zem šī līmeņa.

Nedēļa naftas tirgos aizsākās ar strauju cenu lejupslīdi, ko noteica prognozes par siltāku nekā ierasts laiku ASV ziemeļu reģionos, kas pēc speciālistu aplēsēm pārskata nedēļā samazinājis pieprasījumu pēc mazuta, līdz četrām piektdaļām no "normālā" līmeņa. Līdz ar to mazinot bažas par mazuta pietiekamību.

Naftas cenas uz leju spieda arī konsultantu kompānijas PetroLogistics prognoze, ka OPEC (neskaitot Irāku) novembrī nav izdevies samazināt ieguvi līdz plānotajiem 24.5 miljoniem barelu un kartelis iegūst aptuveni 25.5 miljonus barelu, kas ir par aptuveni 700 tūkstošiem barelu mazāk nekā oktobrī fiksētie 26.2 miljoni barelu.. Bez tam pēc PetroLogistics aplēsēm par 250 tūkstošiem barelu dienā ir pieaudzis Irākas naftas ieguves apjoms un uz doto momentu tas atrodoties tuvu 2 miljonu barelu līmenim. Līdz ar to kopējais OPEC naftas ieguves apjoms pagājušajā mēnesī varētu būt samazinājies par aptuveni 450 tūkstošiem barelu dienā. Uz šo ziņu fona naftas cenas piedzīvoja lielāko atkāpšanos pēdējo trīs mēnešu laikā sarūkot par vairāk nekā 5%.

Tomēr līdz ar iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta publikācijām naftas cenām izdevās atgūt daļu zaudētā. Gan API, gan DOE nedēļas laikā līdz 21. novembrim fiksēja negaidīti lielu naftas krājumu samazināšanos - par attiecīgi 4.6 un 4.9 miljoniem barelu, bez tam atkāpšanos piedzīvoja arī destilēto naftas produktu - mazuta un dīzeļdegvielas - krājumi. Viens no naftas krājumu samazināšanās iemesliem bija iespaidīgais importa apjomu kritums. API pārskata nedēļā fiksēja importētās naftas apjomu samazināšanos par 1.4, savukārt DOE par 1.2 miljoniem barelu.

Nākamās nedēļas būtiskākais notikums, neapšaubāmi, būs 4. decembrī plānotā OPEC sanāksme Vīnē, kuras laikā lems par karteļa naftas kvotām nākamā gada pirmajam ceturksnim.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra