Nedēļas sākumā turpinājās naftas cenu korekcija lejup, taču nedēļas beigās situācija strauji mainījās. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena pieauga līdz 31.46 USD/barelu, Urals jēlnaftas cena saruka par 3.70%, līdz 29.61 dolāram, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā uzlēca par 6.00% līdz 326.00 dolāriem par tonnu.

Nelielu cenu atkāpšanos nedēļas sākumā noteica ar lielu nepacietību gaidītā ANO ieroču inspekcijas atskaite. Inspekcijas vadītājs Hans Bliks savā atskaitē paziņoja, ka Irāka nav izpildījusi tai izvirzīto atbruņošanās ultimātu, tomēr, lūdza vēl papildus laiku izmeklēšanu turpināšanai. Tirgus dalībnieki minētās ziņas uztvēra, kā iespējamā kara sākuma atlikšanu vēl par pāris nedēļām. Turklāt nedēļas ievadā cenas uz leju spieda arī ziņas no Venecuēlas, kuras amatpersonas paziņoja sagaidāmo situācijas stabilizēšanos, tuvāko pāris mēnešu laikā.

Tomēr naftas cenas nemaz nedomāja tik viegli atkāpties. ANO ieroču inspekcija paziņoja, ka tās rīcībā ir ziņas, kā Irāka savā bruņojuma varētu būt izmantojusi nervu gāzi, turklāt ieroču inspektori kārtējo reizi sūdzējās par nepietiekamo Irākas vēlmi sadarboties. Uz šī fona ASV nāca klajā ar paziņojumiem, ka tā būs gatava uzbrukt Irākai jau februārī.

Nedēļas otrajā pusē Irāka paziņoja, ka tā varētu uzbrukt savai kaimiņvalstij Kuveitai, ja tās teritorija tiks izmantota par ASV uzbrukumu placdarmu. Tirgus dalībnieku atmiņā atausa 1990. gads, kad Irākas uzbrukumi Kuveitai uzšāva naftas cenas līdz 40 dolāru līmenim. Naftas tirgus dalībnieki līdz šim nebija izskatījuši iespēju, ka plānotie ASV uzbrukumi varētu izvērsties plašā konfliktā, kas varētu būtiski kavēt naftas piegādes arī no Irākas kaimiņvalstīm.

Irākas nekaunīgie izteicieni mudināja ASV izteikt ANO ieroču inspekcijai priekšlikumu par jaunas rezolūcijas izdošanu, kas pieļautu spēka lietošanu Irākas atbruņošanai. Gatavību sevi aizstāvēt izteica Kuveita, kuras karaspēks atrodoties paaugstinātā kaujas gatavībā.

Naftas cenām zināmu atbalstu deva arī ziņas par iepriekšējās nedēļas laika sarukušajām naftas rezervēm.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra