Parex Asset Management

Aizvadītajā nedēļā Ziemeļjūras Brent jēlnaftas fjūčera cena pieauga par 0.79%, līdz 24.28 dolāriem par barelu, Urālu jēlnaftas cena uzkāpa par 0.69%, līdz 22.04 dolāriem par barelu, savukārt 95 benzīna cena Eiropā atkāpās par 1.28% līdz 271 dolāram par tonnu.

Aizvadītā nedēļa pasaules naftas tirgos aizsākas ar cenu lejupslīdi. Cenas uz leju bīdīja tādi faktori, kā SARS dēļ sarūkošais pieprasījums pēc naftas produktiem un naftas, siltie laika apstākļi un vispārējais pasaules ekonomikas vājums, kas nevieš īpašas cerības uz pieprasījuma pieaugumu. Turklāt cenas uz leju spieda arī ziņas no Irākas, kur palēnām tiek atsākta naftas ieguve un pārstrāde. Pēc OPEC aplēsēm Irāka jau jūnijā varētu atsākt naftas eksportu. Augstāk minēto ziņu rezultāta tirgus dalībniekiem zuda pārliecība, ka iepriekšējā nedēļā pieņemtais OPEC lēmumus novērsīs tirgū veidojošos pārpalikumu.

Tomēr jau nedēļas vidū iezīmējās pretējā tendence un pēc vairākas dienas ilgušās lejupslīdes naftas cenas piedzīvoja korekciju. Par galveno cenu pieauguma katalizatoru nedēļas otrajā pusē kļuva iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) atskaites. Lai gan abas (API un DOE) pārskata nedēļā reģistrēja naftas krājumu pieaugumu, tas izrādījās ievērojami mazāks gan par tirgus speciālistu prognozēto, gan arī par iepriekšējās nedēļā reģistrēto līmeni. Abas atskaites uzradīja arī importa apjomu samazināšanos. Ņemot vērā zemos ASV naftas un benzīna krājumu līmeņus tirgus dalībnieki ir būtiski satraukušies, ka līdz OPEC naftas eksporta samazināšanai, naftas krājumi varētu neatjaunosies pietiekamos līmeņos, lai nodrošinātu naftas tirgus stabilitāti. Jāatzīmē, ka naftas krājumi ASV uz doto momentu atrodas aptuveni 10% zem šim laikam noteiktās normas. Bez tam ar nevisai iepriecinošiem paziņojumiem nedēļas beigās nāca arī ASV armija, paziņojot, ka naftas ieguvju atsākšanu Irākas dienvidu laukos varētu nopietni kavēt zagšanas seku novēršana. Pēc ASV militāro amatpersonu izteikumiem, drošu naftas ieguvju atjaunošana varētu aizņemt mēnešus nevis nedēļās, kā tika ziņots sākotnēji.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra