Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā pasaules naftas tirgū dominēja pieauguma tendences, ko noteica arvien pieaugošās bailes par iespējamo karu Irākā. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena uzkāpa par 2.5%, līdz 32.25 dolāriem, Urals jēlnaftas cena pieauga par 3.0%, līdz 30.50 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā uzlēca par 5.1% līdz 342.50 dolāriem par tonnu.

Aizvadītā nedēļa aizsākas ar nelielu naftas cenu lejupslīdi, ko noteica situācijas uzlabošanās Venecuēlā. Sagaidāmais naftas piegāžu pieaugums no Venecuēlas lika aizdomāties ne vien tirgus dalībniekiem, bet arī Naftas kartelim. OPEC tieši Venecuēlas naftas iztrūkuma dēļ janvāra vidū nolēma par 1.5 miljoniem barelu dienā palielināt naftas piegādes, un nu, atjaunojoties naftas piegādēm no Latīņamerikas, varētu rasties naftas pārprodukcija. Tomēr naftas eksportu OPEC tuvākajā laikā samazināt vēl netaisās, jo naftas cenas Irākas kara gaidu iespaidā vēl joprojām atrodas ārpus karteļa nospraustā 22 līdz 28 dolāru koridora.

Naftas cenu lejupslīdei nebija lemts ilgs mūžs. Tirgus dalībnieki ar bažām gaidīja trešdien paredzēto Kolina Pauela uzstāšanos Apvienoto Nāciju Organizācijas padomes sēdē, kuras laikā Savienoto Valstu sekretārs solīja nākt klajā ar ASV rīcībā esošajiem pieradījumiem par Irākas nepakļaušanos ANO prasībām un tās rīcībā esošiem neatļautajiem ieročiem. Pauela sniegtie pierādījumi bija gana pārliecinoši, lai tirgus dalībniekos nostiprinātos pārliecība par drīzumā gaidāmiem uzbrukumiem Irākai. Karu gaidas pastiprināja arī ASV prezidenta Buša izteikumi par to, ka Irākai atvēlētais laiks ir beidzies un ka Sadams Huseins tiks apturēts. Zināms šķērslis karadarbības uzsākšanai pašlaik ir ANO atbalsta iztrūkums, tomēr nevar izslēgt iespēju, kā ASV uzbruks arī bez ANO atbalsta.

Ar pretrunīgiem paziņojumiem aizvadītajā nedēļa klajā nāca Amerikas Naftas Institūts (API) un ASV Enerģētikas departaments (DOE). API fiksēja naftas rezervju kritumu par 79 tūkstošiem barelu, savukārt DOE reģistrēja 1 miljonu barelu lielu rezervju pieaugumu. Tajā pat laikā mazuta rezerves, pēc Enerģētikas departamenta aprēķiniem, iepriekšējā nedēļā sarukušas par 11 procentiem, kas ir lielākais nedēļas kritums pēdējo deviņu gadu laikā. Ievērojamais rezervju kritums un aukstāka laika iestāšanās ASV austrumos, uzdzina mazuta cenas līdz pēdējo divu gadu rekordlīmeņiem un cēla augšup arī jēlnaftas vērtību.

Naftas cenu kāpumu stimulēja arī ziņas no Kolumbijas, kur vietējie nemiernieki uzspridzināja valsts galveno naftas vadu, pa kuru dienā tika pārsūknēti vairāk neka 100 tūkstoši barelu jēlnaftas. Kolumbija, kas ir no OPEC neatkarīgs naftas eksportētājs, ieņem septīto vietu starp energoresursu piegādātajiem Savienotajām Valstīm.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra