Parex Asset Management

Naftas cenas jauno nedēļu uzsāka ar nelielu cenu pieaugumu, kuru drīz vien nomainīja spēcīga cenu samazināšanās tendence, kas ar nelielām atkāpēm turpināja dominēt līdz pat nedēļas beigām. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent jēlnaftas cena saruka par 7.8%, līdz 25.20 dolāriem, Krievijas Urals jēlnaftas cena novēlās par 9.7%, līdz 22.00 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā nedēļu noslēdza par 3.6% augstāk, 316.50 dolāru par tonnu līmenī.

Aizpagājušajā nedēļā naftas tirgu pārņēmušās bažas par kara ievilkšanos pagājušajā nedēļā atkal nomainīja optimisms un ticība, ka sabiedroto spēki jau tuvāko nedēļu laikā varētu gāzt Huseina režīmu. Šādas noskaņojuma maiņas pamatā bija ziņas par ASV un Lielbritānijas spēku virzīšanos tuvāk Bagdādei. Nedēļas gaitā optimismu gan uz mirkli kliedēja ASV paziņojums, ka Irākas spēki vēl joprojām kontrolē aptuveni 40% no valsts dienvidos esošajiem naftas laukiem. Tomēr pārliecība par drīzu Huseina sakāvi ātri vien tika atgūta, sabiedroto spēkiem ieņemot lidostu Bagdādes pievārtē.

Bez Irākas kara, naftas tirgus turpināja aktīvi sekot arī norisēm Nigērijā. Tirgu uzmundrināja gan ziņa, ka Nigērijas lielākā strādnieku arodbiedrība pēc sarunām ar valdību ir nolēmusi atsaukt streiku, gan arī ASV otrās lielākas naftas kompānijas ChevronTexaco paziņojums, ka tā plāno atsākt naftas ieguvi šajā Āfrikas valstī. Jāatgādina, ka pagājušajā mēnesī vairākas ārvalstu naftas kompānijas pārtrauca naftas ieguvi Nigērijā, baidoties no etniskajiem nemieriem un streikiem. Lai gan situācija valstī vēl joprojām ir neviennozīmīga, aizvadītā nedēļa deva pamatu cerībām uz stabilizāciju.

Šonedēļ tirgus dalībniekus uzmundrināja arī iknedēļas Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) publikācijas. Tās abas fiksēja naftas krājumu pieaugumu par attiecīgi 9 un 6.8 miljoniem barelu. Naftas krājumu līmeņi bez tam it atgriezušies nedaudz virs 280 miljonu barelu līmenī noteiktās kritiskās robežas . Bez tam, pretēji tirgus prognozēm, par vairāk nekā miljonu palielinājās arī benzīna krājumi, tādējādi kaut daļēji kliedējot tirgus dalībnieku bažas par iespējamām problēmām, kas varētu rasties tuvojoties aktīvas autobraukšanas sezonai. Tiesa gan tieši auto braukšanas sezonas tuvošanās bija viens no faktoriem, kas aizvadītajā nedēļā kavēja naftas cenu lejupslīdi, ņemot vērā pārstrādes kompāniju pastiprinātos naftas iepirkumus, gatavojoties ievērojamam degvielas pieprasījuma pieaugumam.

Nākamās nedēļas laikā būtiskākie notikumi naftas tirgū, visticamāk, būs saistāmi ar Bagdādes ieņemšanu. Viens no aktuālākajiem jautājumiem uz doto momentu ir, vai Huseins galvaspilsētas aizstāvēšanai izmantos ķīmiskos ieročus?

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra