Parex Asset Management

Aizvadītajā nedēļā Ziemeļjūras Brent jēlnaftas fjūčera cena pieauga par 5.20%, līdz 25.07 dolāriem par barelu, Urālu jēlnaftas cena uzlēca par 10.52%, līdz 23.53 dolāriem par barelu, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pakāpās par 0.58% līdz 261.50 dolāram par tonnu.

Pateicoties negaidītajai ASV naftas krājumu lejupslīdei pasaules naftas cenas šonedēļ pieauga. Trešdien gan Amerikas Naftas Institūts (API), gan arī Enerģētikas Departaments (DOE) paziņoja par naftas krājumu un naftas importa apjomu samazināšanos, liekot tirgus dalībniekiem pārskatīt iepriekšējo viedokli par naftas pārpalikuma veidošanos. Tirgus pirms gaidāmās OPEC naftas ieguvju apjomu samazināšanās ir nopietni nobažījies, kādas sekas varētu izraisīt Irākas naftas ieguvju atsākšanas kavēšanās. ASV naftas krājumi patlaban atrodas aptuveni 10% zem pagājušā gada atbilstošajā periodā reģistrētajiem līmeņiem, savukārt benzīna krājumi ir 3% zem pērn reģistrētajiem krājumu līmeņiem. Irākas ieguvju atsākšanu kavē gan valstī vairākus gadus ilgušā nolaidības, gan arī kara un zagšanas seku novēršanu. Jāmin arī valdošā birokrātija ap Irākas pīrāga dalīšanu.

ASV pārskata nedēļā sasniedza pēdējās pirmskara kravas, to starp arī no Irākas. Līdz ar to tirgū ir izveidojusies zinām piesardzība, kas notiks tirgum paliekot bez Irākas naftas? Tirgus jau ilgāku laiku gaida būtisku importa apjomu pieaugumu, kas gan līdz šim tā īsti nav realizējies.

Brent jūnija naftas fjūčeru cenu uz augšu spieda arī kontrakta tirdzniecības beigu termiņa tuvošanās, kas mudināja tirgus dalībniekus aktīvi iesaistīties šo kontraktu uzpirkšanā, lai nodrošinātu naftas piegādes nākamajam mēnesim.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra