Parex Asset Management

Aizvadītajā nedēļā naftas tirgos valdīja mainīgs noskaņojums, kas atspoguļojās nelielās cenu svārstībās visas nedēļas garumā. Kopumā aizvadīto nedēļu naftai izdevās noslēgt ar nelielu atkāpšanos no iepriekšējiem līmeņiem. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent jēlnaftas cena saruka par 4.4%, līdz 24.30 dolāriem, Urālu jēlnaftas cena samazinājās par 2.8%, līdz 21.80 dolāriem, savukārt E95 degvielas cenas Eiropā nedēļu noslēdza par 2.9% zemāk - 301.50 dolāru par tonnu līmenī.

Centrālie nedēļas notikumi, ka jau tas pēdējā laikā ierasts bija saistīti ar sabiedroto spēku cīņām Irākā. Pretēji iepriekš paustajām bažām par sīvām kaujām par Bagdādi, ASV spēki Irākas galvaspilsētu ieņēma bez īpašām problēmām. Sabiedroto spēkus Irākas mierīgie iedzīvotāji uzņēma ar prieku. Uz doto momentu visi faktori runā par labu drīzam kara beigām. Naftas tirgu bez tam iepriecināja ziņas par papildus naftas lauku ieņemšanu un paziņojami, ka Irākas melnā zelta ieguves vietām nav nodarīti būtiski skādējumi, kas nozīmē vien to, ka līdz ar kara beigām tirgus var cerēt uz papildus 2 līdz 3 miljonu barelu naftas ieplūdi.

Uz šādu notikumu pavērsienu protams nevarēja nereaģēt OPEC. Kartelis paziņoja, ka uz doto momentu tirgū veidojas aptuveni 2 miljonu barelu naftas pārpalikums, kas atjaunojoties naftas piegādēm no etnisko nemieru pārņemtas Nigērijas un Irākas varētu pāraugt 4 miljonu barelu diena pārpalikumā. OPEC pārstāvji naski metās paziņot par ārkārtas sapulci 24. Aprīlī, kuras laikā lems par naftas eksporta kvotu samazināšanu par 2 miljoniem barelu. Tiesa, ņemot vērā patreiz zemos naftas krājumu līmeņus, kuri svārstās ap kritisko atzīmi, šāds lēmums nešķiet sevišķi pamatots.

Bez OPEC paziņojumiem naftas cenu uz īsu mirkli uz augšu pabīdīja arī negaidīta ASV naftas rezervju samazināšanās. Savās iknedēļas atskaitēs Amerikas Naftas Institūts (API) un Enerģētikas Departaments (DOE) reģistrēja naftas krājumu kritumu par attiecīgi 2.5 un 3.6 miljoniem barelu. Daļēji to noteica gan sarukušais imports, gan pieaugušie pārstrādes apjomi uz ko vedināja domāt pieaugušie degvielas krājumi.

Tomēr, ka jau iepriekš atzīmējām, gala vārds nedēļas iznākumu noteikšanā tomēr bija attīstībai uz frontes līnijas, kas šonedēļ bija naftas patērētājiem labvēlīga.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra