Zigurds Vaikulis, Parex Asset Management analītiķis

Negaidītas ASV naftas rezervju pieaugums pārtrauca vairākas nedēļas ilgušo cenu kāpumu. Nedēļas laikā Ziemeļjūras jēlnaftas Brent cena samazinājās par 3.40%, līdz 30.83 dolāriem, Urālu jēlnaftas cena saruka par 3.60%, līdz 29.90 dolāriem, bet E95 degvielas cenas Eiropā noslīdēja par 0.2% līdz 302.50 dolāriem par tonnu.

Pagājušajā nedēļā joprojām viens no būtiskākajiem naftas cenas ietekmējošiem faktoriem atkal bija ieilgušais streiks Venecuēlā. Bažas par streika graujošo ietekmi uz naftas un tās produktu piegādēm ASV, nedēļas ievadā ļāva naftas cenām sasniegt jaunus rekordus. ASV naftas cenas uz mirkli pat uzlēca virs 35 dolāru atzīmei, kas ir augstākā cena kopš 2000. gada novembra. Tomēr drīz vien tirgus dalībniekiem nācās pārskatīt savu nostāju, jo daļa naftas tankkuģu personāla nolēma streiku pārtraukt, un tas deva cerības uz iespējamu situācijas uzlabošanos.

Būtisku lomu nedēļas sākumā fiksētajā cenu kāpumā spēlēja arī kārtējie jaunumi saistībā ar Irāku: Buša agresīvie teksti par "Huseinam atvēlētā termiņa beigu tuvošanos", kā arī Lielbritānijas lēmums nosūtīt papildus karaspēku uz Persijas līci. Uz doto momentu šķiet, ka Irāku no kara spēj glābt tikai Sadama Huseina brīvprātīga atkāpšanās, kā to ierosinājušas ASV un vairākas arābu valstis.

Pagājušajā nedēļā ar pretrunīgiem paziņojumiem klajā nāca naftas kartelis. OPEC prezidents Abdulahs bin Hamads (Abdullah bin Hamad) paziņoja, ka karteļa dalībvalstis, cenšoties samazināt naftas cenas, uz doto momentu darbojas tuvu savai maksimālajai kapacitātei. Ar līdzīgiem izteicieniem klajā nāca arī OPEC ģenerālsekretārs Alvaro Silva, kas paziņoja, ka OPEC ir izdarījis visu iespējamo, lai atgrieztu naftas cenas nospraustajā 22 līdz 28 dolāru koridorā. Par turpmāku eksporta palielināšanu OPEC varētu lemt tikai martā. Tajā pat laikā Saudu Arābija un Alžīrija paziņoja, ka valstis centīsies nosegt naftas iztrūkumu Irākas kara gadījumā. Saudu Arābijas kompānija Aramco, kas ir lielākais naftas ieguvējs pasaulē, paziņoja, ka tā var nepieciešamības gadījumā palielināt naftas ieguvi līdz 10 miljoniem barelu dienā. Uz doto momentu Saudu Arābija iegūst aptuveni 8.5 miljonus barelu dienā, kas ir par miljonu vairāk nekā mēnesi iepriekš. Kopumā OPEC naftas ieguves apjoms, neieskaitot Irāku, šomēnes ir pieaudzis par 1.3% no 22.6 līdz 22.9 miljoniem barelu dienā. Savukārt, atsaucoties uz ANO datiem, Irākas eksports pagājušās nedēļas laikā vairāk nekā dubultojies, sasniedzot 2.2 miljonus barelu dienā.

Pretēji naftas speciālistu prognozēm, gan Amerikas Naftas Institūts (API), gan arī Enerģētikas ministrija (DOE) pagājušajā iepriekšējā nedēļā fiksēja naftas rezervju pieaugumu, bez tam abu iknedēļas atskaites norādīja arī uz degvielas krājumu pieaugumu. Naftas cenas uz leju spieda arī spekulācijas par iespējamo ASV stratēģisko rezervju izmantošanu Venecuēlas streika rezultātā radušās iztrūkuma segšanai.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra