Pagājušā nedēļa pasaules valūtas tirgos pagāja praktiski identiski daudzām iepriekšējām: dolārs krita, bet Eiropas valūtas uzstādīja jaunus rekordus. Eiro kurss piektdien sasniedza 1.0817 dolārus, līdz ar to nedēļu noslēdzot ar iespaidīgu 1.50% kāpumu.

Jau labu laiku tirgos klīst viedoklis par teju teju gaidāmu dolāra konsolidāciju, pozitīvu korekciju, šīs valūtas pār-pārdotību utt. Tomēr ņemot vērā pašreizējo apstākļu sakritību, dolāra pārdošana šķiet tik gluds vienvirziena lielceļš, ka, piemēram, eiro kurss arvien jauniem un jauniem tehniskiem un psiholoģiskiem līmeņiem iet cauri ar tādu vieglumu kā karsta adata cauri sviestam.

Pagājušajā nedēļā eiro ar pārsteidzošu eleganci izšāva cauri 1.07 EUR/USD, bet nedēļas beigās pēc nelielas minstināšanās sasniedza 1.08 EUR/USD - līmeni, kas nav redzēts kopš 1999. gada oktobra. Citām Eiropas valūtām klājas ne sliktāk. Mārciņa piektdien sasniedza 1.63 dolāru atzīmi (augstākā kopš 2000. gada sākuma), bet Šveices franks - 1.355 USD/CHF (jauns četru gadu rekords). Un tikai jena nespēj pārliecinoši pārvarēt 118 USD/JPY līmeni, jo daudzi ir nobijušies no sen solītās intervences.

Tirgus dalībnieku noskaņojums attiecībā pret dolāru nu jau kļuvis izteikti depresīvs, un patiešām ir grūti sameklēt kaut vienu nozīmīgu iemeslu pirkt dolāru, kā vien to, ka tas ir kļuvis tik lēts. ASV ekonomika nekādi nespēj atgūt veselīgu sejas krāsu, ģeopolitiskais saspīlējums ir griežams kaut ar nazi, "jaunuļi" ASV administrācijā aizdomīgi klusē par saviem nolūkiem attiecībā pret Amerikas valūtas politiku un uz visa šī fona pastiprinās runas par iespējamo dolāra aizstāšanu ar citām valūtām pasaules centrālo banku rezervēs. Ķīna par to runā jau sen, bet ceturtdien par tamlīdzīgiem nolūkiem paziņoja Krievijas Centrālā banka, kura aizbildinās ar zemo dolāra resursu ienesīgumu.

Iespējams, ka jaunā nedēļa tirgus tendencēs ienesīs ko jaunu un interesantu. Vispirms jau pirmdien, 27. janvārī iecerēts izdaudzinātais un ilgi gaidītais ANO ieroču ziņojums, kurš pēdējā laikā kalpojis kā pateicīgs kurināmais kara spekulācijām. Dienu vēlāk ar savu situācijas vērtējumu klajā nāks ASV prezidents Bušs. Bez tam tajā pat dienā notiks ASV Valsts Kases vadītāja amatam nozīmētā Džona Snova apstiprināšana Kongresā, un varbūt tad mēs beidzot kaut ko uzzināsim par valdības plāniem attiecībā uz turpmāko dolāra politiku.

No tehniskās analīzes viedokļa eiro kurss ir pietuvojies ļoti "nozīmīgiem" ilgtermiņa pretestības līmeņiem. 1.085, 1.09 un varbūt pat 1.10, bet tad nu gan uz leju...

Dolāra cena latu izteiksmē pagājušajā nedēļā nolidoja par 0.90%, līdz pat 57.73 santīmiem - vairākus gadus neredzētiem līmeņiem. Savu artavu šajā procesā ieguldīja arī lata nostiprināšanās pret SDR grozu. Tajā pat laikā šis apstāklis, ierobežoja eiro cenas kāpumu, un nedēļas beigās tā bija 62.45 santīmi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra