Parex Asset Management

ASV administrācijas plāni mākslīgi ierobežot no Ķīnas nākošo importa plūsmu, kā arī ziņa par zemajiem ārvalstu portfeļinvestīciju apjomiem Amerikā deva spēcīgu triecienu dolāram, ļaujot eiro kursam izrauties līdz jaunam piecu gadu rekordu netālu no 1.20 EUR/USD.

Mūsu valsts dzimšanas diena Amerikas dolāram izvērtās par nelaimīgāko dienu vairāku mēnešu laikā - pēc masīva krituma Amerikas tirdzniecības sesijas laikā dolārs dienu pabeidza kā absolūtais zaudētājs, dienas laikā kļuvis par 1-2% lētāks.

Dolāra lavīnveida krituma pamatā bija divi jaunumi jeb precīzāk to mijiedarbība. Vispirms ASV Komercdepartaments paziņoja par lēmumu ieviest pagaidu kvotas Ķīnas tekstilizstrādājumu importam. Un, it kā ar to būt par maz, ASV Valsts Kase informēja par to, ka septembrī portfeļinvestīciju veidā Amerikā ieplūduši tikai 4.2 miljardi USD, salīdzinot ar 49.9 miljardiem mēnesi iepriekš. Viencipara skaitlis šajā gadījumā ir nepatīkams pēc būtības, bet šis pie tam vēl kļuva par zemāko kopš 1998. gada. Abi šie, no pirmā skata nesaistītie jaunumi, ASV kopumā un dolāram atsevišķi ļoti sāpīgo tēmu - disbalansu Amerikas maksājumu bilancē (par kuru pēdējo gadu laikā savos komentāros esam runājuši ne vienreiz vien).

Vispirms par ASV un Ķīnu. Nesaskaņas šo divu milžu starpā pieņem arvien biedējošākus apmērus, un tas draud ar pamatīgām nepatikšanām dolāram. Pirmkārt, investori ir nobijušies, ka konflikta eskalācijas gadījumā Ķīna emociju uzplūdā var pieņemt politisku lēmumu atbrīvoties no ASV obligācijām, tādējādi apdraudot jau tā nestabilo Amerikas tekošā konta stāvokli. Otrkārt, lai cik tas interesanti nebūtu, dolāru apdraud iespējamība, ka Ķīna tomēr pārskata savu vājas valūtas politiku. Perspektīva, ka ASV dolārs varētu kļūt vājāks attiecībā pret Ķīnas juaņu un citām Āzijas valūtām, var pamudināt Āzijas investorus atbrīvoties no potenciāli bīstamajiem dolāru krājumiem.

Un nu uz skatuves parādās ziņā par investīciju kritumu septembrī, kas radīja aizdomas, ka kaut kas tamlīdzīgs jau notiek, respektīvi, ka ārvalstu investori, tostarp - arī no Āzijas, pārorientē savus līdzekļus prom no ASV tirgiem.

Dolāra neveiksmes pasaules finansu tirgos uzskatāmi atspoguļojās arī Latvijas lata kursos, un trešdien no rīta dolāra cena latos starpbanku tirgū sasniedza 54.60 santīmus - tik lēti dolārs pie mums nebija maksājis kopš 1996. gada decembra. Jāatzīmē, ka visām dolāra nelaimēm klāt nāca arī tas fakts, ka lats pašlaik ir maksimāli stiprs pret SDR grozu kopumā - jau pāris dienas tas atrodas uz Latvijas Bankas intervences robežas un, visticamāk, Latvijas Banka jau ir bijusi spiesta uz sava rēķina apmierināt tirgus dalībnieku pieprasījumu pēc latiem. Lata vispārējais "stiprums" vienlaikus ierobežo eiro vērtības kāpumu - trešdien eiro maksimālā cena pie mums bija 65.45 santīmi - augstākā kopš šī paša gada vasaras.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra