Parex Asset Management

Šīs nedēļas ievadā pasaules finansu tirgus pāršalca ziņas par sīvo Irākas armijas pretestību ASV un Lielbritānijas spēkiem to ceļā uz Bagdādi, tādējādi liekot investoriem pārskatīt iepriekš izvirzīto optimistisko scenāriju, kas paredzēja vieglu un ātru sabiedroto uzvaru. Šāda noskaņojuma maiņa būtiski iespaidoja arī ASV valūtu. Otrdien dolāra vērtība pret pārējām galvenajām pasaules valūtām saruka līdz zemākajiem līmeņiem kopš kara darbību sākuma.

Ne mazums problēmu sabiedroto spēkiem varētu sagādāt ielu cīņas. Viens no pirmajiem šādiem pārbaudījumiem būs Basras pilsētas ieņemšana, kas tiek uzskatīta par vienu no Huseina galvenajiem atbalsta punktiem valsts dienvidos. Basras pilsētas ieņemšana, visticamāk, tiks uzticēta britu spēkiem, kam jau ir ielu cīņu pieredze Ziemeļīrijā. Patlaban vēl nav skaidrs kā risināsies Bagdādes ieņemšana. Medijos ir izskanējušas ziņas, ka galvaspilsētas aizsardzībai Irākas bruņotajiem spēkiem ir dota pavēle izmantot ķīmiskos ieročus. Uz šādu ziņu fona ASV valūtas vērtība vēl vairāk samazinājās sasniedzot zemākos līmeņus, kopš pagājušās nedēļas sākumu, kad Bušs izvirzīja Huseinam ultimātu pamest Irāku.

Pašlaik tirgus dalībnieku skatījums uz turpmāko situācijas attīstības gaitu atrodas krustcelēs starp ātru karu un ilgtermiņa konfliktu, kas varētu prasīt gan ievērojamus upurus, gan arī finansiālos izdevumus. Pirmdien ASV prezidents vērsās kongresā ar lūgumu piešķirt kara darbības finansēšanai 75 miljardus dolāru, to skaitā finansējumu, kas nepieciešamas iekšējās drošības garantēšanai un finansiālās palīdzības sniegšanai sabiedrotajiem.

Otrdienas vakarā eiro kurss atradās 1.07 dolāru līmenī, mārciņa maksāja 1.5730 dolārus, bet jenas kurs sasniedza 119.75 jenas par dolāru. Kā rezultātā dolāra cena latu izteiksmē dienu noslēdz ar kritumu līdz 58.12 santīmiem, savukārt eiro sadārdzinājās līdz 62.22 santīmu līmenim.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra