Parex Asset Management

Ceturtdien pasaules valūtu tirgi atgādināja "Amerikāņu kalniņus". Diena bija pārpilna pārsteigumu, gan patīkamu, gan nepatīkamu, un atkarībā no straujajām tirgus noskaņojuma maiņām kursi histēriski svaidījās augšup un lejup.

3. jūnijs iesākās visnotaļ mierīgos toņos. Āzijas tirdzniecības sesijas laikā visi valūtu kursi turējās praktiski bez izmaiņām, taču brīdī, kad aktivizējās Eiropa, tirgos sāka risināties patiesi vētraini notikumi. Par pēkšņi uzliesmojušo aktivitāšu katalizatoru kalpoja vairāku faktoru sajaukums. Pirmkārt, publicētais Eiropas pakalpojumu industrijas dati izrādījās sliktāki kā gaidīts un jau piekto mēnesi pēc kārtas uzrādīja aktivitātes kritumu sektorā. Praktiski vienlaikus ar minētā indikatora publikāciju Vācijas kanclers Gerhards Šrēders uzstājoties parlamentā paziņoja, ka ir nopietni nobažījies par eiro/dolāra kursa negatīvo ietekmi uz Vācijas eksportu. Reaģējot uz šiem notikumiem, tirgos parādījās pastiprināts eiro pārdošanas spiediens, pie tam tas bija novērojams ne tikai dolāra, bet arī jenas un mārciņas pāros. Eiro/dolāra kurss, kurš no rīta bija mierīgi šūpojies 1.1520 līmenī, sāka pazemināties, līdz kamēr tika iedarbināti nedaudz zemāk izvietotie automātiskie pārdošanas orderi, kas eiro kursa lejupslīdi pārvērta kritienā. Tā rezultātā ļoti īsā laikā eiro kurss nolidoja lejup līdz pat 1.1440 EUR/USD.

Šajā līmenī eiro kurss pavadīja visu dienas vidu, gaidot pēcpusdienā solītos ASV darba tirgus datus. Pāris vārdos sakot: tie izrādījās drausmīgi: jūnijā pēc kārtējā darba vietu skaita krituma bezdarba līmenis Amerikā bija uzkāpis no 6.1% līdz 6.4% - jaunam deviņu gadu rekordam. Tirgus reakcija bija adekvāta. Investori metās pārdot dolārus un atpirkt eiro, un eiro kurss iepriekšējam kritumam līdzvērtīgā manierē itin ātri atguva visus iepriekšējos zaudējumus un pacēlās atpakaļ virs 1.15 EUR/USD. Tomēr arī ar to nekas vēl nebeidzās. Nedaudz vēlāk ASV iznāca pakalpojumu sektora aktivitātes indekss, kurš sagādāja vēl vienu pamatīgu pārsteigumu - šoreiz patīkamu. Minētais indekss jūnijā bija uzlēcis no 54.5 līdz pat 60.6 punktiem - līmenim, kāds nebija redzēts kopš 2000. gada nogales. Noskaņojums tirgū atkal mainījās, spēlmaņi drudžaini sāka iepirkt dolārus, un eiro kurss atkal noslīdēja pie 1.15 EUR/USD.

Vakardienas notikumiem līdzīgos apstākļos ir grūti paredzēt, kas notiks tuvākajā laikā. Bez tam var atzīmēt to, ka Amerika piektdien svin Neatkarības dienu, tāpēc nav izslēgts, ka pazemināta apgrozījuma apstākļos toni noteikts spekulatīvas aktivitātes.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra