Dolārs atkal lejā. Jāatzīst, ka šāda situācijas attīstība ir kļuvusi jau tik pierasta, ka sāk garlaikot, un kļūst arvien grūtāk atrast jaunus vārdus notikušā aprakstam, lai nesanāk pārlieku atkārtoties. Tomēr fakts paliek fakts: ierastais Irākas+Ziemeļkorejas faktors un neiepriecinoši Amerikas ekonomiskie indikatori mudināja investorus atbrīvoties no jau tā lētā dolāra, ļaujot citām valūtām uzstādīt jaunus pēdējo gadu rekordus.

Ģeopolitisko jaunumu ziņā pagājušā nedēļa var palepoties ar patiesi bagātīgu birumu. Jau nedēļas sākumā masu medijus pāršalca ziņa, ka ANO ieroču inspektori Irākā esot atklājuši lielus apjomus "valstī slepus ievestu materiālu". Nedaudz vēlāk ANO galvenais ieroču inspektors Hanss Bliks Irākas situāciju nosauca par "ļoti saspīlētu un ļoti bīstamu", un drīz vien inspektori nāca klajā ar paziņojumu, ka tie Irākā atraduši ķīmisko lādiņu nešanai piemērotas raķetes (nav gan izslēgts, ka tās amerikāņi paši atstāja Irākā 80.-tajos gados). Ziemeļkoreja arī nespēja nostāvēt mierā un nedēļas vidū pavēstīja, ka Amerikas administrācijas piedāvājumus uzsākt konstruktīvu dialogu nav nekas vairāk par "melīgs teātris", kura mērķis ir maldināt pasaules sabiedrisko domu. Domāju, nevienu neizbrīnīs, ka šāda veida jaunumi nu nekādi nenāca par labu dolāram.

Tomēr tas vēl nav viss. It kā jau nebūtu gana ar pastāvīgajiem satraukumiem Irākas un Ziemeļkorejas sakarā, jaunus nepatīkamus vaibstus ASV un tās valūtas sejā turpināja vilkt makroekonomiskie indikatori. Vēl nebija paspējusi pazust iepriekšējās piektdienas drūmo darba tirgus datu netīkamā pēcgarša, un jau otrdien ASV paziņoja par negaidīti mazu mazumtirdzniecības apjomu kāpumu decembrī (un tas pats tiks fiksēts tikai pateicoties labajam automobiļu noietam). Nepatīkamus pārsteigumus sagādāja arī tādi investoru uzmanīgi vēroti indikatori kā tirdzniecības bilance (deficīts novembrī 40.1 miljards USD - rekords), industriālās ražošanas decembra dati (negaidīts kritums par 0.2%) un tam visam vēl pa virsu - Mičiganas Universitātes aprēķinātā patērētāju noskaņojuma indeksa negaidītais kritums janvārī.

Uz visa notikušā fona tirgus spēlmaņiem neatlika nekas cits kā ar jaunu sparu pārdot dolārus, un pateicoties tam eiro, mārciņas un Šveices franka vērtības nedēļas beigās sasniedza jaunus vairāku gadu rekordus. Eiro cena piektdien pietuvojās 1.07 dolāru līmenim, mārciņas vērtība sasniedza 1.615 USD atzīmi, Šveices franka kurss noslīdēja zem 1.37 USD/CHF, bet jenas kurss atradās nedaudz zem 118 USD/JPY - tātad Japānas Bankas iespējamās intervences zonā. Šī apstākļa noteiktā spekulantu nervozitāte mazina jenas spēku.

Līdz ar dolāra pavājināšanos pret eiro un mārciņu - divām no trim SDR groza valūtām, dolāra cena latu izteiksmē automātiski pazeminājās līdz 58.28 santīmiem, bet eiro vērtība beidzot pacēlās virs 62 santīmiem (arī šie līmeņi ir pēdējo gadu rekords).

Nobeigumā gribētos piebilst, ka, spriežot pēc dažām tehniskām indikācijām, kaut vai tikai dēļ sava lētuma dolārs tuvākajā laikā var piedzīvot kaut nelielu pozitīvu korekciju.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra