Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā sākās ASV iebrukums Irākā, un līdz ar to beidzot pienāca gals mēnešiem ilgajai nenoteiktībai, kas kā smags slogs gulēja uz dolāra pleciem. Sajutis pulvera smaržu un ātras amerikāņu uzvaras cerību iedvesmots, dolārs turpināja iepriekšējā nedēļā aizsākto kāpumu pret visām pasaules nozīmīgākajām pasaules valūtām.

Pirmdienas vakarā ASV prezidents Džordžs Bušs deva Irākas vadītājam Sadamam Huseinam 48 stundas, lai tas ar saviem dēliem pamestu valsti, vai arī sekos militārs trieciens. Huseins pavēstīja, ka nekādiem ultimātiem nepakļausies un ka Irākas karaspēks ir gatavs tūlītējam karam. Trešdienas vakarā, pēc ultimāta termiņa iztecēšanas, Bušs deva pavēli sākt atsevišķu objektu bombardēšanu Irākas galvaspilsētā Bagdādē, sabiedroto karaspēks iegāja Irākas teritorijā. Līdz ar kara sākumu beidzās ilgus mēnešus valdījusī nenoteiktība, un investori vienojās pieņēmumā, ka karš būs salīdzinoši ātrs un viegls. Tamlīdzīgas cerības visas nedēļas laikā uzturēja gan ziņas par daudzu irākiešu kareivju padošanos bez cīņas, gan amerikāņu solījumi pēc trim četrām dienām būt Bagdādē. Pasaules finansu tirgi uz to noreaģēja ar iespaidīgu "kara prēmiju" kritumu. Amerikas un Eiropas akciju tirgi strauji aizgāja augšup, bet naftas cenas nolidoja līdz gada sākuma līmeņiem.

Protams, ka ieguvēju vidū bija arī dolārs. Nedēļu tas iesāka ar iespaidīgu vērtības lēcienu par diviem divarpus procentiem, un savas pozīcijas spēja saglabāt līdz pat nedēļas beigām. Amerikas ekonomisko datu plūsmai, kura bija kopumā negatīva, valūtu tirgi nepievērsa praktiski nekādu uzmanību. Galu galā eiro kurss nedēļu noslēdza par 2.15% zemāk, 1.0550 dolāru līmenī, mārciņa palētinājās par 1.50%, līdz 1.5671 dolāram bet jena pavājinājās par 2.40%, līdz 121.33 USD/JPY.

Straujo pasaules valūtas tirgu svārstību ietekmē dolāra cena latu izteiksmē nedēļas laikā pacēlās par 1%, līdz 58.50 santīmiem, bet eiro palētinājās par 1.14%, līdz 61.75 santīmu līmenim. Dolāra cenas kāpums būtu lielāks un eiro kritums mazāks, ja vien latam pastiprināta iekšzemes pieprasījuma iespaidā nebūtu izdevies atgriezties tuvu SDR piesaistes koridora apakšējai robežai.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra