Parex Asset Management

Ziņas par Huseina spēku sīvo pretestību un pēkšņā piesardzība amerikāņu amatpersonu izteikumos lika investoriem pārskatīt iepriekš uzplaukušās optimistiskās cerības uz sabiedroto ātru uzvaru Irākas karā. Šī noskaņojuma maiņa uzskatāmi atspoguļojās pasaules finansu tirgos: naftas cenas atkal aizgāja augšup, bet akcijas, kā arī dolārs bija spiests atkāpties no saviem iekarojumiem.

Jau pāris nedēļas pasaules finansu tirgus dalībnieki neatrauj acis no notikumiem Irākā, un jebkuras ziņas par vienas vai otras karojošās puses daudz maz nozīmīgiem panākumiem vai zaudējumiem tūlīt atspoguļojas finansu instrumentu cenu svārstībās.

Jaunā nedēļa iesākās ar aukstu dušu daudziem pārāk optimistiski noskaņotiem investoriem, jo iepriekšējā nedēļas nogale bija pārpilna ar ziņām par negaidīti sīvu Irākas karaspēka pretestību, kā arī informāciju par notriektiem sabiedroto lidaparātiem, nogalinātiem un sagūstītiem amerikāņu karavīriem utt. Kā jau bija sagaidāms, skarbās kara realitātes elpa negatīvi iespaidoja iepriekš tik sprigano dolāru, un tas sāka atdot savus iepriekšējās nedēļas ieguvumus, ātri vien nokrītot līdz zemākajiem līmeņiem kopš kara sākuma.

Notiekošais Irākā lika ASV oficiālajām amatpersonām nomainīt savu iepriekš optimistisko toni uz stipri piesardzīgākiem izteikumiem. Visas nedēļas laikā teju katru dienu kāds augsti stāvošs Amerikas amatvīrs - te Ramsfelds, te Bušs, te kāds amerikāņu ģenerālis nāca klajā ar vēstījumu, ka karš nebūs tik ātrs kā cerēts un ka tas var ievilkties uz vairākiem mēnešiem. Papildus šai retorikai arī ziņas no kara lauka apliecināja, ka Irākas kampaņa nebūs nekāda vieglā pastaiga tuksnesī ar svinīgu sagaidīšanu Bagdādē, tāpēc valūtas tirgus dalībnieki pamazām atbrīvojās no salīdzinoši dārgā dolāra, un tas ļāva eiro kursam nedēļas beigās pacelties virs 1.0750 un nedēļu pabeigt ar kāpumu par 2%. Arī citos finansu tirgos bija novērojama tā saucamās "kara prēmijas" atjaunošanās. Nafta nedēļas laikā sadārdzinājās par veseliem 15%, bet Amerikas akciju tirgus indeksi pazeminājās par 3-4%.

Spriežot pēc tehniskiem rādījumiem, eiro/dolāra kurss var turpināt savu kāpumu un itin drīz sasniegt 1.0850 un varbūt pat 1.09 dolāru atzīmi. Pēc tam iespējams eiro kursa atkritiens atpakaļ uz 1.05 dolāriem. Tomēr jāpiemin, ka tehniskie rādījumi pie pašreizējās tirgus konjunktūras ir kļuvuši diezgan bīstami, jo pēkšņa sensacionāla ziņa no frontes var kardināli izmainīt notikumu gaitu un tirgus tehnisko paskatu.

Eiro kāpums pret dolāru pagājušajā nedēļā noveda pie eiro cenas kāpuma latu izteiksmē par 1.25%, līdz 62.50 santīmiem un bija galvenais vaininieks dolāra vērtības kritumā par 0.80%, līdz 58.05 santīmiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra