Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā dolārs vēl reizi mēģināja nostāties uz kājām un pārtraukt nepievilcīgo zaudējumu sēriju. Ar īpašiem ieguvumiem dolārs palepoties gan nevar, taču jau tas vien, ka ASV valūta ir spējusi kaut uz brīdi apturēt kritumu lejup, pašreizējos apstākļos ir vērā ņemams notikums.

Protams, ka arī pagājušajā nedēļā neiztika bez rekordiem un, protams, ka arī šoreiz uzvarētāja lomā uzstājās neviens cits kā Eiropas vienotā valūta. Nedēļas sākumā eiro/dolāra kurss, iepriekšējās piektdienas izrāviena inerces dzīts turpināja celties augšup, otrdien sasniedza 1.1935 EUR/USD, un tādējādi Eiropas valūta uzstādīja aptuveni 4.5 gadus ilgā mūža absolūto rekordu.

Šajā pat laikā jaunu rekordu sasniedza arī eiro cena britu mārciņās, kā arī Japānas jenās, kā rezultātā eiro vērtība pie mums Latvijā sasniedza 66.30 santīmus - jaunu kopš 1999. gada janvāra nepieredzētu līmeni. Savukārt dolāra cena latos otrdien nokritās līdz pat 55.50 santīmiem - jaunam sešu gadu minimumam.

Pēc šiem notikumiem jau otrdien vakarā eiro/dolāra pārī parādījās peļņas fiksācijas aktivitātes. Līmeņa 1.20 EUR/USD tuvums, kas ļoti daudziem tirgus dalībniekiem bija eiro kursa kāpuma mērķis ne tikai šim, bet pat nākošajam gadam, mudināja samazināt eiro garo pozīciju apjomus, un tas ļāva dolāram uzsākt cīņu par zaudējumu atgūšanu.

Taču, kā jau bija gaidāms, nekur tālu dolārs netika. Pēdējo nedēļu laikā tirgus dalībnieku galvās iesakņojusies netīksme pret Amerikas valūtu, joprojām mudina pārdot dolārus tikko tas kaut nedaudz sadārdzinās. Šis apsvērums nelaida eiro/dolāra kursu zemāk par 1.17 EUR/USD līmenim.

Tomēr, neskatoties uz pārāk mazo atbalstu dolāram, joprojām nav izslēgts, ka ASV valūta nākamajā nedēļā var mēģināt vēlreiz salauzt sev negatīvo tendenci. Uz to joprojām norāda gan vairāki tehniskie rādījumi, gan 1.20 EUR/USD līmeņa tuvuma psiholoģiskā ietekme, gan nākamajā nedēļā gaidāmais ECB lēmums apcirpt pašlaik 2.5% augsto eiro bāzes likmi. Lai būtu pamats runāt par dolāram pozitīvas korekcijas sākumu, eiro kurss vispirms ir jāpadzen zemāk par spēcīgu pretestību 1.1750-1.1700 apgabalā.

Vai tas izdosies, lielā mērā būs atkarīgs no tā, vai vispār un ko šajā nedēļas nogalē par notikumiem pasaules valūtas tirgos teiks G8 valstu vadītāji. Lai arī dažādi avoti apgalvo, ka valūtas jautājums nav iekļauts G8 galotņu tikšanās dienas kārtībā, nav izslēgts, ka Vācijas, Japānas un varbūt arī ASV vadītāji tomēr atļausies pastāstīt, ko tie domā par pašreizējo dolāra vājumu.

Latvijas lats pagājušajā nedēļā, pastiprināta piedāvājuma rezultātā atkāpjoties no SDR piesaistes koridora apakšējās robežas, pavājinājās gan pret dolāru, gan eiro, gan mārciņu. Viens dolārs latu izteiksmē piektdien bija vērts 56 santīmus, eiro - 66 santīmus, bet viena mārciņa maksāja 91.90 santīmus.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra