Pagājušā nedēļa pasaules valūtas tirgos bija iezīmīga ar stipri nenoteiktām valūtu kursu svārstībām. Pērnā gada beigās tirgos dominējošā skaidri izteiktā dolāra krituma tendence šķita zaudējusi savu spēku, tomēr kopējais investoru noskaņojums vēl joprojām saglabājās dolāram negatīvs.

Godīgi sakot, pagājusī nedēļa nedeva īpašu pamatu noskaņojuma maiņai par labu Amerikas valūtai. Vispirms jau jāatzīmē, ka no skatuves nekur nav pazuduši ģeopolitiskie saspīlējumi. Lai arī ASV-Irākas savstarpējā dūru vicināšana pagājušajā nedēļā nedaudz pierimās, un arī Ziemeļkorejas tonis, neskatoties uz tās plāniem izstāties no kodolieroču neizplatīšanas līguma, ir kļuvis mazāk agresīvs, vārdu salikums "miers visā pasaulē", šķiet, vēl ilgi paliks kā nepiepildāms konkursa "Miss World" dalībnieču vēlējums. Vēl joprojām nav zināms, kā un par kādu maksu Amerikai un visai attīstītajai pasaulei tiks atrisinātas Irākas un Ziemeļkorejas problēmas, un šī kaitinošā nenoteiktība liek izturēties rezervēti pret dolāru.

Bez tam jaunus nepatīkamus pārsteigumus sagādāja pagājušajā nedēļā publicētie ASV ekonomiskie indikatori - dati par Amerikas pakalpojumu sektora indeksa, rūpnīcu pasūtījumu apjomu un patēriņa kredītu kritumiem. Taču visdramatiskāko pārsteigumu sagādāja nedēļas beigās publicētie ASV darba tirgus dati. Izrādījās, ka Amerikas ekonomika decembrī ir zaudējusi vēl 110 tūkstošus darbavietu (analītiķi gaidīja pieaugumu par 20 tūkst.), bet bezdarbs saglabājies augstajā 6% līmenī. Darba tirgus dati tika gaidīti ar īpašu interesi, jo no nodarbinātības vistiešākajā veidā ir atkarīgs amerikāņu patērētāju noskaņojums, no kura savukārt ir atkarīgs, vai ASV izdosies atgūties no pašreizējā visnotaļ grīļīgā stāvokļa. Tāpēc nav brīnums, ka tik drūmi skaitļi piektdien izraisīja strauju dolāra kritumu, ļaujot eiro kursam nedēļu pabeigt uz jaunas rekordatzīmes - 1.0550 EUR/USD.

Kā vienīgo dolāram pozitīvo faktoru pašlaik var minēt tā lētumu. Pēdējo mēnešu laikā valūtas spekulanti, spēlējot uz dolāra kritumu, pastiprināti pārdevuši USD pret citām valūtām, kā rezultātā, piemēram, EUR/USD pārī dolāra īso pozīciju apjoms sasniedzis kopš 1999. gada neredzētus līmeņus. Šī tirgus spekulatīvā pozicionēšanās teorētiski runā par labu dolāram.

Aplūkojot nedēļas kopsavilkumu kā galvenais ieguvējs izceļas eiro, kura kurss pret dolāru nedēļas laikā pacēlās par 1.25%. Tā kā Eiropas vienotā valūta nostiprinājās arī pret abas atlikušajām SDR groza valūtām - mārciņu un jenu un papildus tam visam Latvijas lats pavājinājās SDR piesaistes koridora robežās, eiro cena latu izteiksmē nedēļas laikā uzkāpa par 1%, līdz 61.87 santīmiem. Lata pavājināšanās iekšzemes tirgū, kā arī mārciņas un jenas kursu stabilitāte ļāva dolāra cenai latu izteiksmē noslēgt ar salīdzinoši maziem zaudējumiem, 58.65 santīmu līmenī.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra