Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā, pat neskatoties uz vairāku būtisku makroekonomikas jaunumu publikācijām, eiro/dolāra kursa svārstības noritēja visai šaura koridora ietvaros. To no augšas ierobežoja 1.1370 EUR/USD atzīme, bet no apakšas 1.1220 EUR/USD līmenis. Nedēļas laikā eiro zaudējis apmērām 0.5%, piektdien pievakarē atrodoties pie 1.1260 EUR/USD atzīmes.

Kopumā aizvadītajā nedēļā publicētie dati, tā vai citādi bija vērtējami kā tendēti par labu ASV dolāram. Nedēļas būtiskākais notikums, nešaubīgi, bija Federālo Rezervju Sistēmas monetārās politikas komitejas tikšanās, kuras laikā FRS pieņēma lēmumu atstāt ASV bāzes procentu likmi nemainīgu 45 gadu zemākajā līmenī (1%). Ņemot vērā, ka šāds lēmums bija jau iepriekš prognozējams, tirgu vairāk interesēja procentu lēmumu tradicionāli pavadošie komentāri par pasaules lielākās ekonomikas patreizējo stāvokli un tās attīstības perspektīvām. Savā īsajā runa FRS ekonomiskas augšupejai draudošos riskus raksturoja kā sabalansētus, tajā pat laikā tika atzīmēts, ka pastāv neliels inflācijas samazināšanās risks. Tomēr, ka galveno tirgu ietekmējošo faktoru, jāatzīmē, FRS paziņojumu, ka patreizējā situācija bāzes procentu likme tiks saglabāta zema vēl kādu laiku (citiem vārdiem runājot, procentu likmes ASV saglabāsies zemas ilgstošu laiku). Ar šīm ziņām pietika, lai dolārs pret eiro sasniegtu augstāko līmeni pēdējā mēneša laikā.

No citiem dolāru atbalstošiem aizvadītās nedēļas jaunumiem, jāatzīmē arī negaidīti spēcīgo mazumtirdzniecības apjomu pieaugumu jūlijā - par 1.4%, pretēji prognozētajam 1% kāpumam - kā arī negaidīto tirdzniecības bilances uzlabošanos. Negatīvā importa/eksporta attiecība pagājušajā mēnesī samazinājās līdz 39.5 miljardiem dolāru, ko galvenokārt noteica ASV eksporta apjomu pieaugums. Tajā pat laikā eiro negatīvi ietekmēja Eiropas ekonomikas jaunumi. Eiropas lielākajā ekonomikā - Vācijā jau otro ceturksni pēc kārtas tika fiksēta IKP samazināšanās, kas norāda uz ekonomikas recesiju. Bez tam citās Eirozonas valstīs joprojām vērojama stagnācija. Eksperti kā galveno bēdīgo Eiropas ekonomikas datu cēloni min eiro nostiprināšanos, kas atstājis graujošu ietekmi uz šo valstu eksportu.

Uz doto momentu eiro/dolāra kurss atrodas tuvu pagājušā gada decembrī iezīmētajai tendencei, kuras caursišanas gadījumā varētu pavērties ceļš eiro lejupslīdei. Joprojām būtisks eiro atbalsta līmenis ir 1,12 dolāri par eiro.

Nākamajā nedēļā tiks publicēti patērētāju noskaņojuma indekss, ilglietošanas preču pasūtījuma dati, kā arī otrā ceturkšņa IKP dati. Jāatzīmē, ka provizoriskie aprēķini uzrādīja ASV ekonomikas pieaugumu otrajā ceturksnī par 2.4%.

Arī nedēļās izskaņā publicētie dati runāja par labu dolāram, tomēr īpašu ietekmi uz valūtu tirgu neatstāja. Patēriņa cenu indeksa (inflācijas) izmaiņas jūlijā liecināja, ka deflācija ASV ekonomikai pagaidām vēl nedraud: atbilstoši analītiķu prognozēm tika fiksēts 0.2% liels cenu pieaugums. Bez tam pozitīvi bija arī rūpnieciskās ražošanas dati, kas jūlijā uzrādīja negaidīti lielu pieaugumu - 0.5%, kamēr analītiķi sagaidīja tikai 0.2% kāpumu.

Nedēļas laikā dolārs nostiprinājies arī pret mārciņu - tās kurss nokritās gandrīz par 1% līdz 1.5953 GBP/USD. Latvijā dolārs piektdien vakarā maksāja 57.18 santīmus., eiro 64,44 santīmus, bet mārciņa 91.24 santīmus.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra