Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā valūtas tirgus dalībnieku uzmanība bija fokusēta uz Japānas jenu, un kaislības ap jenu lielā mērā noteica arī citu valūtu pāru, tostarp, eiro/dolāra kursu virzību. Tirgū valdījušo noskaņojumu labi raksturo rezultāti: dolāra/jenas kurss nedēļu noslēdza divarpus gadu zemākajā līmenī - zem 114 USD/JPY, bet eiro/dolāra kurss, pamatīgi izlēkājies, piektdien atradās turpat, kur iepriekšējās nedēļas beigās - pie 1.13 EUR/USD atzīmes.

Apskatot pagājušās nedēļas notikumus pasaules valūtas tirgos, protams, nevar nepieminēt pārliecinošo eiro pretinieku uzvaru Zviedrijā iepriekšējās nedēļas nogalē notikušajā referendumā. Zviedru kronas kursi šī visnotaļ prognozējamā iznākuma iespaidā pieklājības pēc nedaudz pašūpojās, taču itin drīz šajā tirgū atgriezās kronas nostiprināšanās tendence. Atliek vien piebilst, ka zviedru teiktais "nē" Eiropas Monetārajai Savienībai citas valūtas ietekmēja maz.

Japānā nekādi referendumi nenotika, tomēr jenas tirgū pagājušajā nedēļā risinājās patiesi dramatiski notikumi. Laikam pietiekoši atpūtusies iepriekšējā nedēļā, otrdien Uzlecošās Saules zemes valūta pēkšņi kļuva ļoti agresīva, un dolāra/jenas kurss jau ceturtdien, pirmo reizi kopš 2001. gada februāra pakrita zem ļoti svarīgā un visu uzmanīgi vērotā 115 USD/JPY līmeņa.

Iemeslus jenas kāpumam var piemeklēt atliku likām. Pirmkārt, Japānas Banka savā ikmēneša ziņojumā atkal runāja par valsts ekonomikas stabilizāciju. Otrkārt, japāņu akciju indekss Nikkei 225 pagājušajā nedēļā pirmo reizi kopš 2002. gada jūnija pacēlās virs 11 000 atzīmes. Un treškārt, par labu jenai runāja nedēļas nogalē gaidāmā G7 valstu finansu ministru tikšanās Dubajā jeb precīzāk prognozes, ka tajā ļoti nopietni tiks diskutēts par Āzijas valstu piekoptajām vājas nacionālās valūtas politikām (tas vairāk attiecas uz Ķīnu, taču vienlaikus arī uz Japānas valdību, kura par ekonomikas panaceju jau vairākus gadus deklarē vāju jenu.)

Tracis ap jenu diezgan interesanti atsaucās uz eiro/dolāra kursa kustību. Tā, piemēram, pirmais jenas lēciens otrdien tradicionāli nostrādāja par sliktu Eiropas vienotajai valūtai, un eiro kurss spekulatīvu darījumu ietekmē piedzīvoja strauju lidojumu lejup no 1.1300 līdz 1.1150 EUR/USD. Kamēr jena nedaudz atpūtās, kritumam sekoja ne mazāk spēcīgais eiro rāviens atpakaļ uz 1.13 EUR/USD, kas spilgti apstiprināja lielo spekulantu klātbūtni tirgū.

Nākošais jenas lēciens ceturtdien jau nāca par sliktu dolāram, jo tā rezultātā USD/JPY kurss nonāca pie 115 - psiholoģiski un tehniski svarīgas, 2.5 gadu laikā vairākos mēģinājumos tā arī nepārvarētas atzīmes, kuras salaušana formāli nozīmētu Japānas Bankas un Finansu ministrijas sakāvi cīņā ar pastāvīgi augošu jenas pieprasījumu. Minētais līmenis pēc īsas cīņas tika salauzts, un eiro kurss saņēma pietiekoši daudz spēkus, lai testētu (pagaidām neveiksmīgi) 1.1350 līmeni.

Nākamā nedēļa solās būt ne mazāk interesanta par šo. Visticamāk, ka Japānas Banka plinti krūmos nemetīs, un mēs redzēsim intervences jenas tirgū. Ņemot vērā pagājušās nedēļas otrajā pusē tirgū novērojamās saistības, tās nāktu par sliktu eiro, taču, distancējoties no jenas tirgus, šī valūta, kaut nedaudz pārpirkta, joprojām izskatās pievilcīgāka par dolāru.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra