Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā dolāram bija jāpārcieš vēl viens apkaunojošs zaudējums, par ko ASV valūta var “pateikties” galvenokārt agresīvām protekcionistiskām aktivitātēm no Amerikas valdības puses. Eiro kurss bija galvenais ieguvējs, pagājušajā nedēļā pietuvojoties 1.20 EUR/USD un tādējādi uzstādot jaunu piecu gadu rekordu.

Par dolāra “melno dienu” šoreiz kļuva otrdiena, 18. novembris, kad pēc masīva dolāra vērtības krituma pasaules valūtas tirgos par 1-2%, eiro kurss pietuvojās 1.20 EUR/USD atzīmei un, pārspējis vasaras rekordu, sasniedza jaunu piecu gadu augstāko līmeni.

Par dolāra nelaimju cēloni kļuva kārtējais ASV solis tirdzniecības strīdā ar Ķīnu. Pēc pāris nedēļu pieklusuma perioda ASV administrācija nolēma no runām pāriet pie darbiem - ASV Komercdepartaments paziņoja par lēmumu ieviest ierobežojumus Ķīnas tekstilizstrādājumu importam. ASV-Ķīnas saķeršanās pēdējo pāris mēnešu laikā ir kļuvusi par nozīmīgu valūtas tirgus noskaņojumu veidojošu faktoru, tāpēc arī tirgus reakcija ir tamlīdzīgu jaunumu bija tik spēcīga. Bez tam spēcīgu triecienu mugurā dolāram sagādāja ziņa par to, ka septembrī portfeļinvestīciju veidā Amerikā ieplūduši tikai 4.2 miljardi USD, salīdzinot ar 49.9 miljardiem mēnesi iepriekš. Tirgus spēlmaņi, daudz nedomājot, atsāka ar jaunu sparu masveidā atbrīvoties no dolāriem, un eiro/dolāra kurss otrdienas vakarā pāris stundu laikā bez īpašas piepūles pieauga par aptuveni 2% un sasniedza 1.1977 EUR/USD atzīmi.

1.20 EUR/USD tuvums atvēsināja satrauktos prātus, tālāks dolāra kritums nesekoja, un atlikušā nedēļa valūtas tirgū neieviesa papildus korekcijas. Jaunumus par terora aktiem Stambulā dolāram izdevās izturēt pēc nopietniem zaudējumiem. Par labu dolāram nāca arī ziņas par Japānas Bankas intervenci tirgū trešdien - lēš, ka, vēloties pasargāt jenas kursu no krituma zem 108 USD/JPY līmeņa, JP valūtas tirgū esot iztērējusi gandrīz 1 triljonu jenu.

Nedēļas otrajā pusē vērojamā tirgus stabilizēšanās var liecināt par to, ka tik lēts dolārs daudziem atkal šķiet pievilcīgs, tajā pat laikā (protams, vienmēr ir arī “no otras puses”) tirgus pagurums var izrādīties tik vien kā konsolidācija pirms tālāka kāpumu. Mūsuprāt, pašreizējās īstermiņa kustības ietvaros dolārs piedzīvos vēl vienu, bet salīdzinoši nelielu kritienu, kam varētu sekot apjomīga peļņas korekcija ar eiro kursa atslīdēšanu uz 1.17 apgabalu.

Dolāra neveiksmes pasaules finansu tirgos uzskatāmi atspoguļojās arī Latvijas lata kursos, un trešdien no rīta dolāra cena latos starpbanku tirgū sasniedza 54.60 santīmus - zemāko atzīmi kopš 1996. gada decembra. Eiro kurss tajā pat laikā sasniedza 65.45 santīmus, tomēr iztika bez rekordiem. Nedēļas beigās dolārs maksāja 54.75, bet eiro 65.32 santīmus. Jāatzīmē, ka Latvijā visām dolāra nelaimēm klāt nāca arī tas fakts, ka jau vairāk nekā nedēļu lats ir maksimāli stiprs pret SDR grozu kopumā - visticamāk, šajā laikā Latvijas Banka vairākkārtīgi devās tirgū apmierināt tirgus dalībnieku pieprasījumu pēc latiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra